e-news.cz - kurzy
Reklama

Fanta: České firmy patří ve využívání online prostředí k nejlepším v Evropě

24.01.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Fanta: České firmy patří ve využívání online prostředí k nejlepším v Evropě

Práce na dálku se nyní zřejmě stává běžnou součástí pracovního života. V roce 2021 umožňovalo zaměstnancům alespoň částečně pracovat z domova šedesát procent podniků a více než polovina firem pravidelně komunikovala skrze online platformy.

Nejnovější data ČSÚ potvrzují předpoklad, že pandemie využití digitálních technologií ve firmách skutečně urychlila.
Český statistický úřad (ČSÚ) každoročně zveřejňuje publikaci s názvem „Využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru“ a spolu s ní také celou paletu dat z oblasti připojení k internetu v českých firmách, on-line nákupech nebo používání internetu věcí a umělé inteligence. V letošním roce ale přibyly dva zcela nové sledované indikátory: „Zkušenosti podniků s bezpečnostními incidenty souvisejícími s ICT“ a „Využívání možností práce na dálku“.
Zřejmě nás příliš nepřekvapí, že práci na dálku využívali v největší míře zaměstnanci ze segmentu telekomunikačních činností (šedesát devět procent zaměstnanců v odvětví), dále zaměstnanci mediálního sektoru (padesát devět procent) nebo zaměstnanci z odvětví informačních technologií (padesát tři procent). Naopak nejméně zaměstnanců pracujících z domova bylo dle předpokladu v odvětí stravování a pohostinství (dvě procenta), v textilním a obuvnickém průmyslu (tři procenta) nebo v ubytování (pět procent). O něco zajímavější je fakt, že možnost práce na home-office je dominantou největších firem, resp. těch s více než 250 zaměstnanci (devadesát šest procent). Naopak nejméně práci z domova umožňovaly malé firmy s 10-49 zaměstnanci (padesát tři procent).

Podniky s 10 a více zaměstnanci v ČR umožňující zaměstnancům pracovat z domova

Zdroj: ČSÚ

Pandemie zároveň přinutila řadu zaměstnavatelů pravidelně využívat online komunikační platformy. Téměř pětina podniků s 10 a více zaměstnanci uvedla, že tyto komunikační nástroje začala využívat až v roce 2020 v souvislosti s pandemií. Konkrétně sedmnáct procent malých firem, třetina středně velkých subjektů a čtyřicet procent velkých podniků s více než 250 zaměstnanci. I v tomto ohledu je online komunikace dominantou největších podniků a míra jejího využití klesá s velikostí firmy.

Podniky s 10 a více zaměstnanci v ČR využívající online komunikační platformy (2021)

Zdroj: ČSÚ

Druhá zcela nová sledovaná kategorie „Zkušenosti s bezpečnostními incidenty spojenými s ICT“ může být do jisté míry spjatá právě s širokým přechodem do online prostředí. S alespoň jedním kybernetickým útokem se totiž v průběhu roku 2020 setkalo celkem čtrnáct procent podniků s deseti a více zaměstnanci, přičemž nejčastějším důsledkem incidentu byla dočasná nedostupnost ICT služeb.
A v jakém aspektu České firmy vynikají v rámci mezinárodního srovnání? „Potěšující je, že v nabídce některých pokročilých webových funkcí jsou podniky v Česku vysoce nad evropským průměrem. Například možnost zadat online objednávku či rezervaci nabízela v roce 2021 v Česku celá třetina firem. Jde o třetí nejvyšší podíl ze zemí EU,“ komentuje situaci Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Bude zcela jistě zajímavé sledovat výsledky šetření také v následujících letech, kdy se ukáže zda se možnost home-office a širší využití digitálních technologií stala skutečně běžnou součástí pracovního života. Respektive v jakých odvětvích tato možnost přetrvala ve větší míře a kde naopak méně. Stejně důležité bude ale také důkladné vzdělávání zaměstnanců a zvyšování povědomí o rizikách vzdáleného připojení. Globální předpovědi totiž hovoří o dalším exponenciálním nárůstu kybernetických incidentů a je nesmírně důležité být na tento trend připravený.
MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: ČSÚ, Michael Fanta


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář k údajům o maloobchodních tržbách ČR za letošní březen

09.05.2025, Autor: Z blogosféry

Tržby v tuzemském maloobchodě v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % a vyvíjely se tak v zásadě v souladu s očekáváním finančního trhu, jež činilo 3,5 %. Velmi dobře se dařilo prodejům nepotravinářského zboží, v případě potravin ale nepříznivě zaúřadovalo načasování velikonočních svátků. 

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Španělský blackout a evropské zatmění rozumu: se skleníkovými plyny se dá dobře žít, ale bez energie není civilizace

05.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jak se dá žít bez elektřiny? Špatně. Když zmizí energie, vyspělá civilizace se rychle vrátí zpět do doby kamenné. Španělé a Portugalci si takovou situaci právě prožili a nešlo vůbec o nic příjemného. Rozsáhlý blackout zastavil dopravu, klimatizaci, domácí spotřebiče, výrobu a samozřejmě i systém platebních karet.

Čeká nás podobný komoditní „boom“ jako v roce 2008?

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlna nových cel ve světové ekonomice zvýšila ceny řady důležitých komodit, jako je zlato či měď. Další vývoj je však – i vzhledem k neustálým změnám pod taktovkou D. Trumpa – zahalen mlhou. Na jedné straně se hovoří o možném zlepšení obchodních vztahů, na straně druhé se razantně zvýšila pravděpodobnost stagflace ekonomik, případně pádu přímo do recese.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dopad globálních událostí na ČR: Jak se mění náš svět a co to znamená pro nás?

30.04.2025, Autor: Josef Neštický

Svět kolem nás se mění. A přestože se často soustředíme na vnější události, mnohé z nich se nás dotýkají přímo. Ať už jde o války, globální ekonomické zpomalení nebo technologické změny, všechny tyto faktory mají své důsledky pro každodenní život nás, obyvatel České republiky. Co to znamená pro naše peněženky, firmy a jak to vše ovlivňuje naši náladu?

Finanční plánování pro rodiny: Peněženky se otřásly, rozum vítězí

29.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ještě před pár lety stačilo vyjít s výplatou. Dnes? Bez rozumného finančního plánu se rodinné peníze rozkutálí rychleji než drobné v dětské kapse. V době, kdy inflace brzdí, ale ceny dál tvrdohlavě drží rekordní výšiny, je umění hospodařit klíčové. Jak si v roce 2025 nastavit rodinné finance tak, abychom měli klidné noci?

Manželství a majetek: Jak ochránit sebe i rodinu před riziky a dluhy

28.04.2025, Autor: red

S příchodem teplých a slunečních dní začíná i sezóna svateb – čas, kdy si páry slibují lásku, důvěru a společnou budoucnost. Svatba je významný životní krok, který však neznamená jen nový začátek v osobním životě, ale také zásadní změnu v oblasti financí.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

AI se stará o slepice

28.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Umělá inteligence nyní proniká do různých odvětví. Přesto by mnohé mohlo překvapit, že najde využití také v zaopatření slepic a zlepšení jejich zdraví. Tím by AI mohla zajistit jejich větší nosnost a tím zvýšit výdělky farmářů a možná i levnější vejce.

Osobní bankrot: Kompletní průvodce pro rok 2025. Co čeká dlužníky?

28.04.2025, Autor: Josef Neštický

Ztratit kontrolu nad dluhy není dnes výjimka – ale řešení existuje. Osobní bankrot, oficiálně „oddlužení“, prochází zásadní proměnou. Od října 2024 trvá už jen tři roky, ne pět. A změn je víc. Kdo může o oddlužení požádat, co jej čeká a jak se vyhnout fatálním chybám?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama