e-news.cz - kurzy
Reklama

Moderování si mnozí redaktoři pletou s mistrovstvím světa ve skoku do řeči

14.11.2020, Autor: swp, red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Moderování si mnozí redaktoři pletou s mistrovstvím světa ve skoku do řeči

Česká televize má širokou a nutno říci pestrou frontu kritiků, kteří na ní dotírají ze všech stran. Ti chytřejší už ale pochopili, že nemá smysl žádat objektivní vysílání, kde bude důstojně zastoupena ruská a čínská propaganda prostřednictvím jejich bývalých i současných agentů.

Recenze novely zákona o rozhlasových a televizních poplatcích a novely zákona o České televizi

Autor: Zdeněk Ondráček (KSČM)

Datum předložení: 1. 10. 2020

Stanovisko vlády: nesouhlas

Hodnocení EM: 10%

Kdo chce České televizi opravdu zatopit, musí to vzít přes její financování. Plýtvání, nehospodárné nakládání s prostředky a neprůhledné finanční toky, kdo jen trochu chce, vidí je všude, tak proč ne v České televizi, hospodařící s rozpočtem ve výši šesti a půl miliardy. V takovém balíku se vždycky něco najde. Komu by to náhodou nestačilo, ať se podívá na nehorázné odměny generálního ředitele.

V Radě České televize si na hospodaření České televize momentálně svítí Jana Lipovská, zvolená údajně za Českou biskupskou konferenci, ve skutečnosti za Janu Bobošíkovou, jejíž starostlivost o hospodaření České televize je známa dlouhou dobu. Kontrola hospodaření ovšem nemusí stačit, a proto je zde komunistický poslanec Ondráček, zvaný též policejní mlátička. S Českou (tehdy ještě Československou) televizí má bohaté zkušenosti už z roku 1989, kdy v ní jako nadšený příslušník Pohotovostního pluku SNB sděloval veřejnosti své dojmy z mlácení nudících se studentů.  Vzhledem k tomu, že od té doby Česká televize vysílá tenhle klenot skoro každý listopad, je docela možné, že s ní má Ondráček nevyřízené účty.

Návrh zákona, který tenhle čtyřnásobný doktor všech možných věd předkládá, by tomu rozhodně nasvědčoval. Novelou zákona o rozhlasových a televizních poplatcích chce umožnit domácnosti vyvázat se z povinnosti platit vysílací poplatek za rozhlasové nebo televizní vysílání. K pardonu úplně postačí, kdyžvšichni její členové úředně ověřeným písemným čestným prohlášením zaslaným provozovateli vysílání prohlásí, že rozhlasové nebo televizní vysílání nesledují. Dalším cílem návrhu je umožnit prostřednictvím novely zákona o České televizi Radě České televize rozhodovat o stížnostech směřujících na jiné zaměstnance České televize než jen na jejího generálního ředitele.

Televizní koncesionářský poplatek se naposledy zvyšoval ze 120 na současných 135 korun v lednu 2008. Od té doby je stejný, díky inflaci se fakticky snižuje. Přijetí návrhu by příjmy České televize (a přiznejme si, že o tu jde především) dále výrazně snížilo, o což tu kráčí.

Učinit takové prohlášení může každý, aniž by to to šlo reálně zkontrolovat. Jedna věc ale na návrhu tak převzdělaného člověka, jakým bezesporu Ondráček musí být, na první pohled zarazí. Členové domácnosti, kteří nechtějí platit Českou televizi, respektive rozhlas, mají totiž prohlásit, že sice mají doma televizi či rádio, ale vysílání, rozuměj vůbec žádné, nesledují. K čemu jim pak takové přístroje slouží, snad ví jen poslanec Ondráček.

Druhá část návrhu má rozšířit kompetence Rady České televize tak, aby se mohla zabývat stížnostmi diváků na Jakuba Železného. Ten v novele sice uveden není, ale nepochybně jde o reakci na jeho dopis Radě, ve kterém ji poučoval, čím se smí zabývat, přičemž sám sebe z takového jednání vyloučil. Není asi sporu o tom, že Jakub Železný je zbytečně arogantní, měnit ale kvůli tomu zákon je zbytečné a hlavně nesystémové. V rámci ochrany nezávislosti totiž Rada může odvolat ředitele a nikoli jednotlivé redaktory, jak by si mnozí jistě přáli.  Tím se dostáváme k tomu, zda k podobným návrhům, jako je ten Ondráčkův, nedávají někteří redaktoři a samotné pořady až příliš snadnou záminku.

Podle Kodexu České televize by zpravodajské a publicistické pořady měly nabízet kritickou reflexi reality, jít do hloubky věcí a zjišťovat pravé příčiny jevů. Skutečnost je mnohem fádnější či přímo opačná. Moderování si mnozí redaktoři pletou s mistrovstvím světa ve skoku do řeči, pravé příčiny jevů pak se stádním narativem mediálního mainstreamu. A pokud budeme brát vážně tvrzení Kodexu, že si redaktoři mají počínat tak, aby divák nemohl rozpoznat, jaký mají na věc jí na věc, o níž informují, názor“, nezbývá než konstatovat, že nás má Česká televize za ducha prosté naivky. Komu by snad z vysílání publicistických pořadů nebylo jasné, kdo kam tíhne, stačí kouknout na Facebook nebo Twitter.

Vedení veřejnosprávní BBC svým redaktorům důrazně zakazuje na sociálních sítích, bez ohledu na to, zda se jedná o soukromé nebo veřejné profily, zveřejňovat politické nebo společenské názory. V České televizi sociální sítě slouží nejen jako platforma pro vyjadřování vlastních názorů, ale též jako místo, kde si to redaktoři vyřídí s každým, komu se něco nelíbí. Díky lidem jako je poslanec Ondráček je pak těžké vést o kvalitě České televize jakoukoli diskusi, neboť vás hned hodí do stejného pytle s těmi, kteří jí chtějí zlikvidovat. A to je škoda. Pokud návrh přece jen nějaké body zaslouží, pak za to, že si poslanci při jeho zamítnutí znovu procvičí, třeba i se skřípěním zubů, obhajobu veřejnoprávních médií. Pořád mají smysl.

Foto: pixabay.com


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Recenze novely zákona o platebním styku

29.03.2024, Autor: red

Podle výroční zprávy společnosti Chainalysis, dlouhodobě agregující data o kryptoměnách, bylo v roce 2023 prostřednictvím kryptoměn vypráno 22,2 miliardy dolarů. Tatáž společnost zároveň tvrdí, že pouze 0,15 procenta veškerého objemu kryptoměn se dá prokazatelně spojit s kriminální činností.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Recenze novely zákona o státní sociální podpoře

06.03.2024, Autor: red

Meziroční nárůst cen za elektřinu pro průměrnou domácnost odhadem 4500 Kč ročně predikoval v listopadu loňského roku Tomio Okamura. Vycházel z avizovaného růstu regulovaných cen energií a zapřísahal vládu, aby občanům a firmám s drahými cenami energií v příštím roce pomohla, jinak se z toho všichni zhroutí.

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely trestního zákoníku

05.02.2024, Autor: red

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má u neziskovek spoustu škraloupů. Od posezení s nežádoucími osobami přes bombardování žalobců nevhodnými dotazy. Přitom se nedá říct, že by se jim nesnažil nadbíhat. Nové vymezení trestného činu znásilnění je úpravou, po níž různé spolky volají už dlouho a musel přijít ministr Blažek, založením spíše konzervativec, aby je někdo konečně vyslyšel.

Recenze novely zákona o státní památkové péči

22.01.2024, Autor: Z blogosféry

Stát to sice není, ale zároveň tak trochu je. Je to součást Číny a zároveň úplně ne. Postavení Tchaj-wanu by se dalo mírně řečeno označit za schizofrenní. Většina světa zastává politiku jedné Číny, což znamená, že Tchaj-wan jako stát neuznává, současně s ním však udržuje vztahy, jako by to stát byl, jen tomu tak neříkají.

Recenze novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

27.12.2023, Autor: red

O mizerném nakládání se zemědělským půdním fondem už se toho napsalo mnoho, takže jen stručná rekapitulace. Každý rok je v průměru vyjímáno a zabíráno 700 hektarů zemědělské půdy, z toho zhruba 40 % té nejkvalitnější v první a druhé kategorii. Pokud bychom to sečetli za deset či dvacet let, jsou to obrovská čísla.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o soudech a soudcích

11.12.2023, Autor: swp, red

Bylo vám třicet, jste svéprávný a bezúhonný? Pokud ano, jděte dělat přísedícího k soudu. Zvolen bude každý, pokud jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat. Ve skutečnosti postačí ta svéprávnost a možná formální bezúhonnost. O místa soudních přísedících dlouhodobě není zájem a na soudech jich je nedostatek.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama