Evropské akcie zakončily minulý týden poklesem, protože řada ekonomických údajů z USA podpořila obavy, že centrální banky ještě zdaleka neskončily se zvyšováním úrokových sazeb.
Index STOXX 600 (. STOXX) klesl o 1,0 % a zvrátil tak počáteční zisky poté, co údaje o inflaci v USA dopadly hůře, než se očekávalo. To zároveň přispělo k obavám, že Federální rezervní systém (Fed) bude zřejmě muset udržet úrokové sazby na vyšší úrovni po delší dobu.
„Fed má před sebou ještě mnoho práce a i když sazby zvýší ještě několikrát, je velmi nepravděpodobné, že by je letos snížil – jak se ještě před několika týdny předpokládalo a jak to vyplývalo z tržních cen,“ uvedl Chris Zaccarelli, investiční ředitel společnosti Independent Advisor Alliance.
Výnosy vládních dluhopisů v eurozóně se odrazily zhruba na nejvyšší úroveň za více než deset let, zatímco prognózy obchodníků ohledně vrcholu evropských úrokových sazeb po amerických údajích opět vzrostly na úroveň kolem 3,8 %.
Panevropský index pak zakončil týden poklesem o 1,4 %, přičemž v čele poklesu stály akcie těžebních společností (.SXPP), protože ceny kovů poklesly kvůli nedostatečné poptávce v Číně, která je největším spotřebitelem.
Graf: Změna ceny akcií jednotlivých sektorů (Evropa)
Zdroj: Eurostat
Dřívější údaje z Německa zároveň ukázaly, že největší evropská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 klesla, protože vysoká inflace a energetická krize se negativně podepsaly na spotřebě domácností a kapitálových investicích. Přesto průzkum institutu GfK signalizoval, že se nálada německých spotřebitelů v březnu již pátý měsíc po sobě zlepší v důsledku poklesu cen energií. Pro další vývoj na evropském trhu budou zásadní zejména rozhodnutí Evropské centrální banky.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA