e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata, je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Aktuálně jsme v situaci, kdy prezident USA vyhlásil drakonické celní sazby, Čína odpověděla neméně přísnými sazbami a prezident USA všem – kromě Číny – platnost celních sazeb odložil. Evropská unie navrhla nulová cla na veškeré zboží mezi USA a EU a v Česku se hlavním tématem stala ochrana před záplavou levného čínského zboží, které by mohlo místo do USA směřovat právě k nám. Tento zmatek – jinak se to nedá nazvat – ale také ukázal, že americká administrativa udělala pro sjednocení EU a pro zvýšení její akceschopnosti víc, než celý bruselský aparát včetně europoslanců a eurokomisařů. Nabídka nulových cel je strategickým tahem, který by ještě nedávno vypadal jako sci-fi a je to velmi dobrá myšlenka! 

Milton Friedman se vyjadřoval k levným, dotovaným dovozům někdy v 80. letech. Tehdy šlo o levnou ocel z Japonska, jejímuž dovozu se měly USA bránit. Friedman tehdy rozhněvaným ocelářům říkal: „Levná ocel, to je čistý vzduch pro USA. A když se cizí vláda rozhodne dotovat cenu, proč bychom se měli zlobit? Kupujme levnou ocel, nemusíme ji vyrábět v USA. Můžeme místo toho dělat něco jiného, můžeme tu mít čistší ovzduší a japonská vláda nám na to všechno ještě připlatí!” 

Dnes se podobně zlobíme my. Máme strach z čínských elektromobilů, solárních panelů, baterií a elektroniky? Kdo se bude zlobit, když budou telefony a počítače stát třetinu dnešních cen a elektroauta polovinu? Spotřebitel rozhodně ne. Budou se zlobit jen ti výrobci, kteří v takové konkurenci neobstojí. To je samozřejmě vážný problém, ale z pozice státu je určitě řešitelný. Lze jej rozložit v čase a investovat do něj … protože levný dovoz lze chápat jako impulz k žádoucím strukturálním změnám. Kapitál a pracovní síly se mohou přesunout k jiným oborům, s daleko vyšší produktivitou práce. 

Nikdo by se asi moc nedivil, kdyby některé automobilky začaly tlumit výrobu aut a přesunuly pozornost ke zbrojní výrobě. Tam se v příštích letech očekává silná vlna inovací a velká poptávka ze strany NATO nejen po vozidlech a zbraních, ale i po radarové technice, optice a špičkové elektronice. Některé české firmy všechno toto dobře umí (ERA, Meopta). Naši odborníci mají velké úspěchy i v robotice a automatizaci (Kovosvit MAS, Neurotechnology CZ, TOSHULIN, výzkumné týmy na ČVUT/CIRC, ale i třeba v nadnárodních firmách jako ABB CZ a dalších). Češi mají světové renomé v logistice (WEDO, HOPI, Shoptet, Skladon), ve vývoji softwaru a datových službách (Y Soft, GoodData) nebo v oboru počítačových her (Bohemia Interactive, Warhorse), či ve zdravotnické technice (Linet) a jistě i jinde. Do těchto oborů by mělo plynout daleko víc kapitálu než dosud, tady by pak musela stoupat kvalifikace a tím pádem i mzdy. 

Neviditelná ruka trhu může tento přechod prosazovat tvrdě a bez ohledu na ekonomické či sociální ztráty.  Stát má ovšem možnost tomu bránit, ale může také jen zmírnit dopady tržních řešení a do značné míry moderovat a podporovat změnu struktury. Jinými slovy: místo odvetných cel a obchodní války bychom mohli investovat do změny a levné dovozy z Číny by nám na to dokonce přispívaly. Ochrana stávající ekonomické struktury je v podstatě ochranou stávající životní úrovně a s tou snad spokojeni nejsme: vrátili jsme se o pět let zpátky a nic na tom nemění fakt, že se některým lidem žije o něco lépe. V průměru jsme na tom zhruba tak, jako v roce 2019, protože produktivita práce u nás dostatečně neroste. Kdybychom vyráběli žebřiňáky, můžeme je inovovat jak chceme, ale konkurenceschopné nebudou a neuživí nás. 

Levné dovozy mohou k růstu ekonomické síly paradoxně přispět víc než dotační programy nebo strategické dokumenty. Když se v Bruselu dokázali rychle shodnout na nabídce nulových cel, utlumit různé politické spory, oslovit Čínu a hledat s ní společný postup, je to spousta dobrých signálů. Cestování na Tchajwan a plamenné proslovy, provokující Peking, utichly. Jistě to není obrat v názoru či postoji, a není to ani přetvářka. Hledá se řešení. Tyto změny v přístupu k nastávajícím vážným problémům svědčí o tom, že by se Evropa mohla vydat v nových podmínkách správným směrem a dosáhnout nemalých úspěchů. O co jde? Opakuje se to pořád dokola: zbavit se přebujelé byrokracie, snížit náklady práce, snížit ingerence států a otevřít se novým oborům. Zapojit vědu a techniku, reformovat školství a zdravotnictví, dobudovat infrastrukturu a tím vším podpořit podnikatelského ducha. Ten je zdrojem růstu produktivity práce, výkonnosti celé ekonomiky a v konečném důsledku životní úroveň. 

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama