e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Rozpočtová vražda. Vláda “valorizovala” deficit o rovnou pětinu

01.09.2023, Autor: Martin Schmarcz

3 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 5
Schmarcz: Rozpočtová vražda. Vláda “valorizovala” deficit o rovnou pětinu

Kdo si ještě pamatuje, že 11. května vláda slavně slíbila snížit rozpočtový deficit v příštím roce na 210 miliard? Pokud tomu někdo věřil, musí být pořádně zklamaný. V úterý se totiž kabinet dohodl na čísle 252 miliard, což je přesně o dvacet procent víc.

Takové zvýšení mzdy, nebo penze by si asi dal líbit každý. V tomto případě však koalice “valorizuje” dluhy. To není vůbec dobré a zpochybňuje to étos, s nímž byla zvolena. Mělo jít o “vládu rozpočtové odpovědnosti”. Kdeže ty předloňské sněhy jsou?

Že kabinet nejspíš nedostojí svému slovu, bylo jasné delší dobu. Už v červnu jsme od něj slyšeli číslo 235 miliard. Ale 252 miliard? To je zklamání i pro pesimisty. A to prý jde o kompromis. Zatímco koalice SPOLU navrhovala 230 miliard, Starostové a Piráti opravdu netroškařili a chtěli zatnout sekyru rovnou 270 miliard. To bychom si onoho slavně ohlašovaného velkého “šetření” vlastně ani nevšimli, ve srovnání s letošním (naplánovaným) schodkem 295 miliard by šlo o úsporu pouhých 25 miliard.

Kam se podělo těch 85 miliard, o které mělo být zadlužování státu pomalejší? Scvrkly se na polovinu… Vláda se chová jako narkoman, který slíbí, že se bez své drogy jistotě obejde, ale nevydrží to a stejně znovu sáhne pro “svou” dávku. Pravda, dealerem jsou zde Andrej Babiš a Alena Schillerová, kteří “nadopovali” rozpočet stovkami miliard nadbytečných výdajů. Na tyto koňské dávky povzbuzujících látek jsme si zjevně vytvořili návyk. Který nás ale ničí a cenu za tento “rozpočtový pervitin” si rozhodně nemůžeme dovolit platit.

Radost z toho, že schodek nabobtná o 42 miliard budou mít odpůrci “tupých” škrtů. Ti nemohli přijít na jméno Miroslavu Kalouskovi, který ve stejné situaci tvrdě dupl na brzdu. Díky tomu mohla příští, Sobotkova vláda, hospodařit s minimálními schodky a dokonce s přebytkem. V roce 2016 šlo o šedesát dvě miliardy, což tehdy tvořilo 1,29 % hrubého domácího produktu. Při předávce v roce 2021 se veřejné finance propadly do temné propasti mínus 420 miliard. V tom roce vláda spotřebovala o ohromujících 6,87 % HDP více, než vybrala.

Někomu se může zdát, že 252 miliard je oproti tomu maličkost. Jenomže v době, kdy konsolidaci prováděli ještě rozpočtový profesionál Eduard Janota a po něm Miroslav Kalousek klesl deficit během tří let na polovinu. Což by odpovídalo právě těm slibovaným 210 miliardám… Vlastně je to jednoduché. Máme ve skutečnosti na výběr jen ze dvou možností: buď “tupé” škrty, nebo “ostré” dluhy. Blížíme se spíše k tomu druhému. Vláda si to zkrátka zjednodušila. Otázka zní, zda si nezkomplikovala pozici u svých voličů.

Vzhledem k tomu, že raketový růst schodků v letech 2020 a 2021 se vysvětloval covidovými opatřeními, neměl by být zase takový problém ušetřit více. Tímto “pohodovým” tempem slibovala konsolidaci i Alena Schillerová. Dnes už víme, že většina mimořádných výdajů ve skutečnosti nesouvisela s odvracením a nápravou dopadu epidemie, ale s nejrůznějšími “přilepšeními”, jak zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Neboli opravdu šlo o rozpočtové drogy – a ani nová vláda nezvládá dostatečně tvrdou odvykací kúru.

Politická odvaha je dnes nedostatkové zboží. Přičemž stojí za zaznamenání, že liberálové v koalici chtěli utrácet ještě více. Když k tomu připočteme, že se proti konzervativcům silně vymezují, neustále rozjíždějí kulturní války a nedávno ukázali neuvěřitelnou míru neloajality v pivní pseudo cause, tak je asi namístě položit si otázku, jaká je vůbec jejich přidaná hodnota v kabinetu? Ani ANO by asi nechtělo být rozmařilejší než Piráti a STAN a ve všem ostatním, od Zeleného údělu po manželství, by s ním byla snazší dohoda.

Co nás čeká teď? Někteří koaliční představitelé, jako občanský demokrat a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček říkají, že další konsolidace bude pokračovat. Kabinet zadal svému ekonomickému expertnímu orgánu NERV vypracovat program prorůstových opatření. Můžeme mu však ještě věřit? Jisté je jedno: za osm let v opozici se ani ODS, kdysi reformní strana, nijak nepřipravila na vládnutí. A nezačala s tím dokonce ani po převzetí moci. Úkol pro poradce přichází až nyní, skoro dva roky po volbách.

Možná se ve zbývající dvouletce přeci jen vládě podaří dát hospodářství do pořádku. Ale přinejmenším jsme ztratili hodně času. Jistě, přišla válka a ekonomická krize. To může být překážka pro realizací odvážných kroků. Ne však pro jejich přípravu. Ceny elektřiny a plynu klesají, ruská agrese bohužel pokračuje, avšak už nezpůsobuje nepředvídatelné šoky. Teď je přesně chvíle, kdy by premiér měl vytáhnout z rukávu “Plán S” – jako Spása. Evidentně však nic takového není na stole a dokonce ani v hlavách vládních představitelů.

Co v těch hlavách a na stole v jednací místnosti vlády naopak najdeme, je plán dalšího vysokého zadlužování… Kam se poděly sliby z pečlivě zrežírované tiskové konference “Za pět minu dvanáct” jedenáctého května? Jen na dotacích se mělo škrtnout přes padesát miliard. Nakonec má být rozpočtový schodek na příští rok jen o 43 miliard nižší než letošní (bude-li ten dodržen). Vláda představila na stovkách stran jen seznam příštipkaření, ale skoro nesáhla tam, kde je nejvíce přebytečného výdajového tuku.

Jediná velká výdajová položka, kde kabinet rázně zatáhl za záchrannou brzdu, jsou důchody. Penzijní účet za první pololetí skončil v hrozivém deficitu 40 miliard a dále by se prohluboval, kdyby se nezpomalily valorizace. Pak zde ale máme další dvě přefouknuté položky. Národní dotace dvě stě miliard a platy státních zaměstnanců přes čtvrt bilionu. Zde se šetřilo příliš málo. To je hlavní příčina, proč nás oproti vládním proklamacím čeká o pětinu rychlejší zadlužování. Rozpočtová vražda tupým nožem koaliční nestatečnosti…

Martin Schmarczvydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Autor: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Piráti nás chtějí nakopnout? Už toho zkopali až dost…

28.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Jsou kampaně horší a lepší, populistické a věcné, negativní a pozitivní. A pak drzé. Ta pirátská se řadí k poslední kategorii. Oni že nám slibují výstavbu bytů, odstranění byrokracie, modernizaci státu, transparentnost, snížení daní rodinám?

Americké banky a kryptoměny: Nový stablecoin na obzoru?

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Několik velkých amerických bank, včetně JPMorgan Chase či Bank of America, zvažuje společný vstup do světa kryptoměn prostřednictvím vlastního stablecoinu. Informaci přinesl Wall Street Journal a naznačuje, že tradiční finanční giganti chtějí držet krok s digitální revolucí. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Kolem přijetí eura přetrvávají rozpaky

27.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V předvolebním období se ve zvýšené míře ve veřejném prostoru vynořuje otázka přijetí euro. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček je jednoznačného názoru, že pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je ta naše, je hospodářskou chybou, že jsme ještě euro nezavedli.

Hotovost pod matrací: Proč Nizozemská centrální banka varuje před výpadky plateb?

27.05.2025, Autor: red

Nizozemská centrální banka (DNB) přichází s neobvyklým doporučením – mít doma hotovostní rezervu pro případ třídenního výpadku elektronických plateb. Je to varování před reálnou hrozbou, nebo jen preventivní opatření v době rostoucí digitalizace? Pojďme se podívat, co za tím stojí a co to může znamenat i pro nás v Česku.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

Německá ekonomika v pasti: Nulový růst a stín Donalda Trumpa

25.05.2025, Autor: red

Německá ekonomika v roce 2025 stagnuje. Podle vládních poradců za to může kombinace vnitřních problémů a hlavně protekcionistická politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Jaké jsou příčiny a co to znamená pro Českou republiku, která je na Německu životně závislá?

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Strach ze svobody        

22.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V polovině minulého století napsal humanistický filosof Erich Fromm jako svou reflexi z kloubů vymknutého tehdejšího světa knihu Útěk ze svobody (Escape from fteedom). Fromm považoval v té době za nutné vysvětlit psychologické kořeny dilematu lidské svobody.

Neoprávněné exekuce: Jak se bránit a chránit svá práva

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Neoprávněné exekuce jsou noční můrou mnoha Čechů – ať už jde o chybu v evidenci, nebo zneužití systému. Jak se proti nim bránit a co můžeme dělat, abychom se vyhnuli zbytečnému stresu a finančním ztrátám? Pojďme se podívat na praktické kroky a širší kontext tohoto problému.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama