Apogeo
Reklama

Poradna: Čtyři tipy jak se vyvarovat problémů v online světě

29.10.2019, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Poradna: Čtyři tipy jak se vyvarovat problémů v online světě

Internet se stal každodenní součástí našeho života.

Je naším pracovním nástrojem, trávíme na něm volný čas, bavíme se s přáteli, sdílíme naše zážitky a vyřizujeme potřebné záležitosti. Internet umí vše výrazně zjednodušit – ale také zkomplikovat, pokud ho nepoužíváme správně. Tipy na bezpečné online chování připravila společnost IDC-softwarehouse.
1. Vaše platby ochrání šifrování
Kvůli správě financí, jednání s úřady či objednání služeb už dávno není třeba cestovat do města. Velkou část takových povinností vyřídíte online. Je ovšem třeba dbát na bezpečnost. Jakékoliv důležité operace, především online platby či zadávání soukromých informací a hesel, řešte jen a pouze přes zašifrované stránky. „Vždy si zkontrolujte, zda jsou stránky skutečně šifrované prostřednictvím protokolu HTTPS. Ten zajistí, že se zadané informace nedostanou k cizím očím. Zároveň ověří, zda se prohlížeč skutečně přihlašuje na požadované stránky, nikoliv na pokoutný web. K HTTPS se často přidává i symbol zámečku,” říká Karel Diviš, ředitel společnosti IDC-softwarehouse.
2. Pečlivě si čtěte pravidla online služeb
Přihlásili jste se na oblíbené stránky, nahráli své fotky z dovolené a odešli s dobrým pocitem, že je před cizími pohledy chrání heslo? Možná budete o týden později překvapení, až své snímky z pláže najdete zpřístupněné cizím očím. „Než se rozčílíte, pečlivě si pročtěte pravidla online stránky, kam jste své fotky umístili. Je totiž možné, že s vašimi daty nakládá zcela legálně – jednoduše jste přistoupili na pravidlo, že služba může s nahranými snímky pracovat podle svého uvážení,” varuje Diviš. Pravidlo se netýká jen nejrůznějších úložišť, ale například i sociálních sítí, kam lidé často vkládají skutečně soukromé materiály.
3. Všechnu historii nesmažete
Uživatelé mají rádi funkci “smazání historie vyhledávání.” Jenže zatímco hledání zásnubního prstýnku či návštěvu lechtivé stránky zakryjete, na internetu za sebou mnohdy necháte výrazně horší stopy. Různé radikální či vulgární komentáře v diskuzích či kompromitující fotky zůstávají dostupné dlouhá léta po jejich publikaci. „Rada je jednoduchá. Vnímejte online prostředí jako veřejný prostor, který se neliší od toho, ve kterém reálně žijete. Při každodenním jednání zcela přirozeně filtrujete, jaký obsah a styl vyjadřování vypustíte z úst, abyste se neznemožnili. Zaveďte taková pravidla i pro své chování na internetu. U všeho, co na internet veřejně vkládáte, si představte reakci svého šéfa či rodičů,” radí Diviš.
4. Programy zdarma se nemusí vyplatit
Nelíbí se vám představa, že za potřebný program či aplikaci platíte? Na první pohled je dobrá zpráva, že ke stažení najdete software, který je zdarma. Ovšem pozor, má to svá rizika. Bezplatný software se vyskytuje ve dvou hlavních variantách: freeware a open source. „V tomto případě je lepší dát přednost open source, kterým je např. operační systém Linux. Lze u něj totiž snáze odhalit chybu. Oproti tomu freeware zdrojový kód přístupný nemá, a tak se nikdo nemůže podívat, jak přesně funguje, z čeho se skládá a co dělá „na pozadí”,“ přibližuje Diviš. Další komplikací může být chybějící podpora. Tvůrci bezplatného programu totiž své dílo často pustí do světa, ale už se nestarají o případné problémy. V případě komplikací se tak nebudete mít na koho obrátit.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama