Výpočet konkrétní výše důchodu může být poměrně složitý, neboť se v řadě případů komplikovaně zjišťují doby pojištění, započtené a vyloučené doby a také průměrný výdělek v době před vyměřením důchodu. Nicméně jsou k dispozici kalkulačky, které poskytnou orientační výpočet výše každého důchodu po zadání základních parametrů.
Všechny typy důchodů, tedy starobní, invalidní i pozůstalostní, sestávají ze dvou složek:
- základní výměry, která je stanovena pro všechny typy důchodů v jednotné výši. Pro rok 2024 představuje částku 4.400 Kč měsíčně, v roce 2025 to bude 4.660 Kč měsíčně;
- procentní výměry, jejíž výše je odvozena od doby pojištění a výše výdělku v rozhodném období. První složka je tedy víceméně “rovnostářská” (solidární), druhá je zásluhová.
Lidem v důchodovém věku vzniká nárok na starobní důchod, pokud zároveň dosahují nutné doby pojištění. Jsou-li tyto dvě podmínky splněny, je starobní důchod vyměřen na základě žádosti.
Minimální důchod (starobní či invalidní)
Zatímco základní výměra je stále stejná, procentní výměra může být v konkrétních případech velmi nízká – proto je stanovena její minimální výše a to na 770 Kč. V rámci důchodové reformy se však výpočet minimálního důchodu od roku 2026 zásadně změní, neboť minimální procentní výměra bude nově 10 % průměrné mzdy – bude tedy stejná, jako základní výměra a minimální důchod od roku 2026 bude 20 % průměrné mzdy. Srovnání je v následující tabulce:
Minimální důchod | Částka | Výpočet |
v roce 2024 | 5.170 Kč | 4.400 + 770 |
v roce 2025 | 5.430 Kč | 4.660 + 770 |
v roce 2026 | 9.364 Kč | 20 % prům. mzdy |
Stejné minimální úrovně může dosáhnout i invalidní důchod.
Minimální pozůstalostní důchody
Vdovský, vdovecký či sirotčí důchod mohou být v nejnižší variantě nižší než starobní a invalidní důchody, zejména pokud jsou vypláceny v souběhu s jiným (např. starobním) důchodem. Výše procentní výměry vdovského či vdoveckého důchodu se odvozuje od procentní výměry přiznaného (nebo přiznatelného) důchodu zemřelého, a představuje její polovinu. Důležité je také vědět, že tento důchod se vyplácí pouze po dobu jednoho roku od ovdovění. Minimální vdovský/vdovecký důchod tedy představuje částku 4.775 Kč měsíčně.
Pokud jde o sirotčí důchod, sestává vždy ze základní výměry a procentní výměry, která představuje 40 % procentní výměry zemřelého, přičemž se uvažuje s důchodem buď přiznaným nebo s důchodem, který by přiznán být mohl. Minimální sirotčí důchod v případě, že zemřelý rodič sirotka pobíral např. minimální starobní či invalidní důchod je tedy 4.708 Kč.
Sirotek v invalidním důchodu
Situace, že by příjemce invalidního důchodu osiřel nebo naopak, sirotek splnil podmínky pro přiznání invalidního důchodu mohl nastat pouze v případě, že byl sirotčí důchod přiznán před rokem 2010 dítěti, které pobíralo plný invalidní důchod. Po tomto datu se již příjemci invalidního důchodu nepovažují za nezaopatřené. Nutno dodat, že v dostupných statistikách takové důchody dohledány nebyly – jedná se tedy spíš o teoretické limity, které legislativa připouští.
Martin Švehla
Foto: Pixabay
Autor: Martin Švehla