e-news.cz - kurzy
Reklama

Konec pandemie může být blízko s rychlým oživením, buďme připraveni

04.03.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Konec pandemie může být blízko s rychlým oživením, buďme připraveni

Pandemie koronaviru ještě zdaleka nekončí, počet infekcí je globálně stále vysoký. Na druhou stranu v posledních týdnech celosvětově i v řadě zemí včetně velkých států dochází k výraznému zlepšení v podobě prudkého snížení nových infekcí.


Může se už projevovat předpokládaný klíčový faktor zlomu pandemie, očkování. Celkově by měl být dopad vakcinace v příštích měsících již výrazně znát. Lze předpokládat, že slábnutí pandemie může přijít dřív, než se čeká, a rovněž že oživení může být robustnější se silnými dopady na některých trzích.
V Česku se situace nelepší a ve Francii nemocnice musely zavést krizový stav. V průměru ale všechny kontinenty světa po kulminaci začátkem ledna vykazují strmý pokles pandemie k podzimním minimům. V některých zemích se už dokonce plošně uvolňují omezení ekonomické aktivity nebo to státy aktuálně plánují – např. Španělsko, Polsko nebo Spojené království Velké Británie a Severního Irska.
Pokles nových případů koronaviru může znamenat jen další „oddechový čas“ před novými vlnami pandemie. Některé kmeny koronaviru se šíří rychleji, účinnost vakcín snižují. Koronavirus nás na začátku roku překvapil, jak moc může poškodit lidské zdraví v porovnání s podobnými viry minulosti, během roku pak nepříjemně zaskočil hlavně schopností setrvávat ve společnosti a odolávat snahám o jeho kontrolu a taky lehkostí šíření. Stále jde o neznámý přírodní úkaz, o kterém mnoho nevíme, proto prostor pro překvapení je značný.
To ale platí i pro možnost imploze pandemie. Některé poklesy počtu nových případů jdou nad rámec běžné konsolidace pandemie mezi vlnami. Může jít o přirozenou dobu a stav nasycení pandemie. Současně se mohou aspoň částečně projevovat i podkladové systémové kroky, které státy podnikají k omezení pandemie už ve střednědobém horizontu, klíčové je očkování populace. Vakcíny by podle klinických testů měly přinést dostatečné omezení pandemie, aby tolik nenarušovala ekonomiku.
Očkování probíhá ve světě již od poloviny prosince a je zřejmé, že vedle vakcinace strategických osob státu, hlavně v sektoru zdravotní péče, je očkování zaměřeno zejména na starší občany a lidi s výraznějšími zdravotními problémy.
Některé země očkují rychleji, jiné zaostávají, bohužel včetně České republiky. Jisté pozitivní momenty očkování by se ale měly začít promítat již relativně brzy. Nyní to jsou přibližně dva měsíce od začátku celosvětového očkování a i podle procentuálních počtů je zřejmé, že zvlášť některým zemím se daří očkovat rizikové skupiny. Když se podíváme na statistiky, tak například Velká Británie si vede velmi dobře značným pokrytím očkování seniorů 70+, nejohroženější skupiny. Podle projekcí je patrné, že již během února by postupné očkování mělo být vidět v celkových číslech. A skutečně, ačkoliv rozšíření koronaviru je ve Spojeném království stále značné, počet nových denních případů klesl na minimum od října, silný pokles je vidět i v Izraeli, který je v čele v proporci aktivity očkování.
Navíc řada těchto zemí očkuje vakcínou AstraZeneca, která měla některé sporné ukazatele v JAR a ne úplně přesvědčivou odezvu. Tato vakcína, na rozdíl od jiných, zabraňuje přenosu, což je další velmi výrazná pomoc v boji s pandemií.
Díky vakcinaci bychom už měli vidět první signály a známky výraznějšího zlepšení. A pokud je v některých zemích ještě nevidíme, objeví se už poměrně brzy, tzn. v druhém čtvrtletí, i v rámci České republiky. Koronavirus napadá hlavně starší a nemocné lidi. S tím, jak očkovací aktivita bude směřovat k těmto skupinám, by i dílčí proočkovanost v podílových pásmech rizikových skupin měla být znát v celkových statistikách pandemie.
Země obecně počítají s tím, že právě vakcinace by měla přinést zlom a koronavirus výrazně odsunout do pozadí. Podíváme-li se do zemí, kde už jsou napřed s očkováním a kde už můžeme vidět některé signály v přímé úměře procenta proočkování obyvatelstva i aktuálních koronavirových statistikách, tak se zdá, že vakcinace vykazuje nad očekávání dobré výsledky. To je opravdu dobrý signál i určitá předzvěst toho, že jakmile se vakcinace rozjede ve vyšších obrátkách, tak bychom skutečně ještě významnější ústup koronaviru mohli vidět celoplošně i v dalších zemích Evropy a dalších státech. Náběh koronavirových vakcín zatím vzbuzuje oprávněný optimismus.
Josef Kvarda, analytik SFG Holding
Foto 1: Pixabay
Foto 2: se souhlasem Josefa Kvardy
Zdroj: HustáKomunikejšn s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama