Navzdory snaze centrálních bankéřů zatáhnout za ruční brzdu se inflace v následujících měsících určitě nezbavíme. S tímto peněžním jevem jsou spojeny dva fenomény – úspory, zejména ve formě nijak neúročené hotovosti, ztrácí svou hodnotu.
Dluhy s fixní úrokovou sazbou jsou naopak umazávány rychleji, protože na straně dlužníka splácení zrychluje právě inflace.
Bylo by krajně nezodpovědné říct, že před inflací se ochráníte zadlužováním. Pokud máte volné finanční prostředky, nákup nemovitosti kombinovaný s levnou úrokovou sazbu z hypotéky by byl určitě dobrou radou, ale doba levných hypoték je pryč, minimálně na pár let.
Zbývá tedy pracovat s příjmy a jejich zhodnocením. Při něm rovnou zapomeňte na dva nejznámější vkladové bankovní produkty. Běžný účet ani spořící účet nejsou vhodným řešením, neboť výnosy nabízené bankou vám vaše peníze před úsporami neochrání. O něco zajímavější může být termínovaný vklad, u nějž vyšší úroková sazba vyvažuje nízkou likviditu ve formě zasmluvnění vkladu po určitý časový úsek (nejčastěji 1 rok, 3 roky, 5 let), po který na peníze tzv. nesmíte sáhnout.
Další možností jsou dluhopisy. Můžete vsadit na bonitu státu a koupit si svůj vlastní dluh, tedy investovat do státních protiinflačních dluhopisů, jejichž výnos kapíruje vývoj spotřebitelských cen. Ty upisuje ministerstvo financí a nabízí na nich zajímavé zhodnocení, které lze s ohledem na bonitu dlužníka (stát) považovat za poměrně bezrizikovou. Existuje ale také i nepřeberné množství dluhopisů vydávaných soukromými společnostmi, které prostřednictvím nich sbírají peníze na podnikatelskou expanzi do zahraniční, na vývoj nového produktu, na nový developerský projekt nebo na překonání těžkých časů spojených s covidem. Tuto alternativu bych doporučoval jen těm, kteří o investování něco vědí a dokáží pečlivě zhodnotit rizika – v nejhorším případě jsou připraveni o peníze přijít.
Poslední, ale asi nejzajímavější možností je investování. To díky digitalizaci a zkracování vzdálenosti v online světě nabízí z vašeho počítače či mobilu přístup na libovolný trh. Investovat můžete jednorázově, například větší částku, kterou momentálně nepotřebujete, nebo pravidelně (menší měsíční částky, třeba už od pár stokorun měsíčně). Výhodou investování v dnešní době je také to, že nemusíte být hned vlkem z Wall Street, procházet si výsledovky firem, anebo vymýšlet složitá schémata pro diverzifikaci vašich investic (což je důležité, nevsázejte vše na jednu kartu). V nepřeberném množství aplikací a investičních účtů můžete „kopírovat“ portfolio úspěšných investorů, vložit peníze do fondu, který již svým složením diverzifikuje riziko (například drží akcie různých firem z žebříčku největších titulů newyorské burzy), volit dle míry rizika a očekávaného výnosu, nebo i nakoupit konkrétní akcie firem, které jsou vám sympatické (to ale pečlivě zvažte, subjektivní city do investování nepatří).
Česká republika dlouho patřila mezi země, u nichž se povalovaly stovky miliard korun domácností na běžných účtech. K investicím je používaly banky. Vypadá to, že se blýská na lepší časy, tak to změňte i vy – třeba jako první novoroční předsevzetí.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl