e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak firmy řeší krizi? Některé scénáře se vyplatí, jiné budou mít následky

05.05.2020, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak firmy řeší krizi? Některé scénáře se vyplatí, jiné budou mít následky

Pandemie nového koronaviru nás zastihla nepřipravené. Ze dne na den tak ovlivnila i do té doby kvetoucí zaměstnanost.

Firmy se musely takřka ihned vyrovnat s úbytkem klientů a zakázek, a to často zmrazením náborů, nebo dokonce zastavením výroby.
Určitým způsobem se tak nouzový stav dotýká celé české společnosti. Jak se ale s nastalou situací jako firma vyrovnat? To jsme zpracovali se společností Expertis.
Společnosti reagovaly a reagují různě. Některá manažerská rozhodnutí však nejsou z dlouhodobějšího hlediska úplně šťastná, z jiných lze těžit hned po krizi.
Změna pracovní pozice
Je jasné, že při omezeném vycházení z obavy šíření nákazy nového koronaviru některé profese potřebné vůbec nejsou. Ale firmy si uvědomují, že propustit celé obchodní oddělení nedává velký smysl.
„Řešením je převést pracovníky na jinou práci. Obchodní zástupci si tak vyzkoušejí pozici třeba u výrobní linky, za pokladnou nebo jsou přesunuti do expedice. Firma je nepropustí, vydělají si peníze a po zmírnění omezení mohou znovu naskočit do svých zaběhnutých kolejí,“ říká Jan Šindelář, executive lead ze společnosti Experis.
Kurzarbeit – vyzkoušeno v průběhu finanční krize
Německý výraz kurzarbeit spočívá v tom, že firma zaměstnancům zkrátí pracovní dobu, ale ti o své peníze nepřijdou. Ušlou mzdu jim doplatí stát. Na druhou stranu zaměstnavatel garantuje, že nikoho nepropustí. To je výhodné pro obě strany, společnost si udrží svůj tým pracovníků a pomáhá tím firmě jako celku. Na druhé straně firma nepřenáší veškeré náklady na stát.
„K tomuto řešení přistoupily firmy i v krizi v roce 2008. Jedná se tedy o osvědčený způsob, jak nemuset propouštět, ale snížit náklady na zaměstnance,“ podotýká Jan Šindelář.
Půjčte nám své lidi
Někde pracovníci přebývají, jinde chybějí. Bez práce jsou například umělci, taxikáři, číšníci, servírky, kuchaři, ale i průvodci a pracovníci z cestovního ruchu. Někteří jsou zaměstnaní, jiní provozují vlastní živnost. Možnost, jak vyřešit nepříznivou finanční situaci a na druhé straně chybějící pracovní síly, je si zaměstnance půjčit.
„Mnoho lidí přišlo o práci. Někteří jen na chvíli, jiní se budou muset po zaměstnání poohlédnout. Na druhou stranu chybějí zdravotní sestry, skladníci, pokladní, skladníci a tak dále. Řešením je zaměstnance nevyhodit, ale dočasně si je půjčit z jiné firmy,“ přibližuje Šindelář.
Propouštění
Firmy přicházejí o peníze. Zakázek je méně, nebo dokonce žádné. Jak osekat firemní rozpočet, je jasné. Jako první se většinou sahá na benefity pro zaměstnance, občerstvení a další věci, bez kterých se všichni obejdou. To však mnohdy nestačí. Na řadu tak v nemálo případech přichází propouštění zaměstnanců. První jdou obvykle na řadu externisté, lidé ve zkušební době nebo se nepřijmou ti, kteří měli záhy nastoupit. Jenže o místo se právem obávají i manažeři a klíčoví zaměstnanci.
„Propustit kvalitní a loajální zaměstnance není nejlepší recept na krizi. Nouzová opatření skončí a vítězit budou napříč byznysem ty firmy, které ve svém oboru dokážou podat nejlepší výkon. To půjde těžko, když budou klíčoví pracovníci působit v konkurenční firmě nebo odpočívat na úřadu práce,“ vysvětluje Šindelář.
Nikdo nemá stoprocentně fungující recept na tuto situaci a důsledky pro pracovní trh, které vyvolává. Je pravděpodobné, že se s vlivem koronavirové nákazy budeme potýkat ještě minimálně několik kvartálů. Nebuďme však pesimisti, jednou z vlastností tržní ekonomiky je schopnost poměrně rychle se vzpamatovat i ze silných ekonomických otřesů. Vzpomeňme si například na situaci v Německu a Japonsku po druhé světové válce, kdy byly tyto státy doslova v troskách.
„Důležité je nepodléhat emocím a panice a najít to nejlepší řešení s ohledem na budoucnost. Doufejme, že se brzy podaří zamezit šíření nového koronaviru a trh práce se vzpamatuje,“ uzavírá Šindelář.
Foto: Pixabay


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama