Digitalizace ekonomiky můžeme nepochybně označit za fenomén o kterém se diskutuje již několik let. Díky plánované post covidové obnově Evropy se o digitalizaci již nejen mluví, ale dokonce se na ní i aktivně pracuje.
Evropská Unie tento proces na jednu stranu podporuje skrze své masivní výdaje prostřednictvím Plánu obnovy, nicméně souběžně jej (ne)vědomky zpomaluje svými iniciativami na zkrocení “digitálních obrů”.
Cyber Security Act, Digital Service Act, Digital Market Act, DAC7, AI Act, a tak tento seznam bude v budoucnu nepochybně pokračovat ještě dále. Co tyto všechny regulace spojuje? Centralistický přístup a víra v to, že optimální regulace může být provedena jen skrze tu největší možnou moc. Koneckonců, tento přístup je obhajován pověstným bojem proti monopolizaci, které se údajně dopouští ty největší digitální firmy a také strategickým požadavkem kyberbezpečnosti.
Proč se stranit USA?
Jsou však obavy z kybernetických hrozeb, nebo snad monopolizace trhu, na místě? Příklad trhu s cloudovými úložišti, jenž patří mezi klíčové prostředky digitalizace, nám ukazuje, že ani jeden z výše uvedených problémů nehrozí.
Graf: Tržní podíly na trhu s cloudovými úložišti 2021
Zdroj: Statista
Šest z osmi firem s největším tržním podílem pochází z USA, tedy země, se kterou EU dlouhodobě spolupracuje nejen v oblasti kyberbezpečnosti. Pochyby jsou jistě na místě u čínských společností Alibaba a Tencent, nicméně v tomto případě by se kyberbezpečnosti lépe dosáhlo přesněji cílenou regulací. Centrální iniciativy Evropské komise se pak spíše než „protektivisticky“ jeví protekcionisticky.
Na trhu s cloudovými úložišti pak samozřejmě panuje standardní nedokonalá konkurence – situace, kdy více prodejců nabízí heterogenní produkt, jehož odlišností a cenou usiluje o přilákání co nejvíce zákazníků. V ekonomické teorii pak neexistuje důvod tento stav regulovat a už vůbec ne tak masivně, jak plánuje Unie. Důvodem by v tomhle případě mohla být jen údajná kartelizace odvětví, ale k té momentálně nedochází, neboť tři největší společnosti – Microsoft, AWS a Google spolu svádí tvrdý konkurenční boj.
Quo vadis digitální Evropo?
V oblasti cloudových úložišť a ostatních rozvinutějších digitálních technologií můžeme alespoň hovořit o existenci fungujícího trhu. Nicméně mladé technologie, jako např. Artificial Intelligence (AI, neboli umělá inteligence), se ještě nachází na začátku očekávaného boomu a trh se v těchto oblastech pouze formuje a dává dohromady. Plánované protekcionistické regulace, ze strany EU pak mohou tento vývoj negativně ovlivnit a dokonce dosáhnout toho, proti čemu měly bojovat – monopolizace těchto odvětví.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA