Apogeo
Reklama

Hejl: Nové návrhy EU k energetické náročnosti budov aneb komu tím prospějete?

03.01.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hejl: Nové návrhy EU k energetické náročnosti budov aneb komu tím prospějete?

Podle zveřejněných návrhů by mimo jiné měl být znemožněn prodej budov s nízkou energetickou efektivitou, či by do roku 2040 mělo být zakázáno používání plynu pro vytápění. Dávají tyto návrhy smysl? A proč jsou předkládány uprostřed energetické krize?
Na otázku, zdali dávají návrhy smysl, lze odpovědět několika způsoby. Z pohledu toho, jak je nový zelený úděl postaven, smysl dávají. Proč? Jednoduše proto, že klimatické cíle v něm obsažené potřebují obrovské úspory energie ve všech oblastech lidského života (a i po tom je balíček do značné míry postaven na pozitivistické důvěře v nové, v současnosti nedostupné technologie).
Co už je daleko pochybnější, je bohužel realizovatelnost těchto návrhů, respektive jejich dopady na jednotlivce i celé státy. Ohledně energetických štítků budov se zjevně jedná o pokus přejít na systém cukru (dotace na zateplování) a biče. Zde bych jen rád varoval před nezamyšlenými následky typu výpadků daní z nemovitostí pro státy, kde jsou vyšší (nemovitost, kterou nemůžete prodat a pravděpodobně časem ani pronajmout, má nulovou tržní hodnotu). Také je nutno připomenout osudy lidí, pro které zpeněžení nemovitosti může být jediným způsobem, jak zafinancovat svůj důchod – k tomu tito lidé celý život směřovaly své úsilí.
Co se týče zemního plynu, tak tato komodita je z hlediska evropské zelené politiky ve značně schizofrenní situaci. Na jednu stranu jde o neobnovitelný zdroj vytvářející emise, který by tak měl být časem eliminován, stejně jako uhlí. Na druhou stranu, se zemní plyn stává pro země jako Německo naprosto klíčovou součástí energetického mixu díky odklonu od uhlí a jádra.
Ohledně načasování lze říct jen to, že lidé navrhující tyto věci nejsou lidmi, kterým by hrozila energetická chudoba, nebo se jich nějak závažněji dotklo zvýšení cen energií (a všeho ostatního, protože vše je na energiích závislé). Pro ně je naopak energetická krize důkazem (a také příležitostí) pro to tvrdit, že k transformaci energetiky by mělo dojít ještě rychleji, než bylo původně plánováno… Také vás to zneklidňuje?
MICHAL HEJL je analytikem Centra ekonomických a tržních analýz
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Reklama