Podle zveřejněných návrhů by mimo jiné měl být znemožněn prodej budov s nízkou energetickou efektivitou, či by do roku 2040 mělo být zakázáno používání plynu pro vytápění. Dávají tyto návrhy smysl? A proč jsou předkládány uprostřed energetické krize?
Na otázku, zdali dávají návrhy smysl, lze odpovědět několika způsoby. Z pohledu toho, jak je nový zelený úděl postaven, smysl dávají. Proč? Jednoduše proto, že klimatické cíle v něm obsažené potřebují obrovské úspory energie ve všech oblastech lidského života (a i po tom je balíček do značné míry postaven na pozitivistické důvěře v nové, v současnosti nedostupné technologie).
Co už je daleko pochybnější, je bohužel realizovatelnost těchto návrhů, respektive jejich dopady na jednotlivce i celé státy. Ohledně energetických štítků budov se zjevně jedná o pokus přejít na systém cukru (dotace na zateplování) a biče. Zde bych jen rád varoval před nezamyšlenými následky typu výpadků daní z nemovitostí pro státy, kde jsou vyšší (nemovitost, kterou nemůžete prodat a pravděpodobně časem ani pronajmout, má nulovou tržní hodnotu). Také je nutno připomenout osudy lidí, pro které zpeněžení nemovitosti může být jediným způsobem, jak zafinancovat svůj důchod – k tomu tito lidé celý život směřovaly své úsilí.
Co se týče zemního plynu, tak tato komodita je z hlediska evropské zelené politiky ve značně schizofrenní situaci. Na jednu stranu jde o neobnovitelný zdroj vytvářející emise, který by tak měl být časem eliminován, stejně jako uhlí. Na druhou stranu, se zemní plyn stává pro země jako Německo naprosto klíčovou součástí energetického mixu díky odklonu od uhlí a jádra.
Ohledně načasování lze říct jen to, že lidé navrhující tyto věci nejsou lidmi, kterým by hrozila energetická chudoba, nebo se jich nějak závažněji dotklo zvýšení cen energií (a všeho ostatního, protože vše je na energiích závislé). Pro ně je naopak energetická krize důkazem (a také příležitostí) pro to tvrdit, že k transformaci energetiky by mělo dojít ještě rychleji, než bylo původně plánováno… Také vás to zneklidňuje?
MICHAL HEJL je analytikem Centra ekonomických a tržních analýz
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl
Hejl: Nové návrhy EU k energetické náročnosti budov aneb komu tím prospějete?
03.01.2022, Autor: red