e-news.cz - kurzy
Reklama

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku klesá – co s tím?

02.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku klesá – co s tím?

Zveřejněný konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu přinesl zajímavá, tak trochu očekávaná, přesto však poměrně zlověstná čísla ekonomického sentimentu.

Ukazuje se, že důvěra v ekonomiku domácností (spotřebitelů) se ještě více odtrhla od očekávání firem, když spadla na nejnižší hodnotu od května 2012.
Podle ČSÚ se sice souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu vyjádřený bazickým indexem) meziměsíčně zvýšil o 1,8 bodu na hodnotu 101,8, avšak rozklad indexu ukazuje zmíněný rozpor – indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 3,2 bodu na hodnotu 107,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 5,5 bodu na hodnotu 75,8.
Zatímco průmysl reaguje poměrně pozitivně na vysokou poptávku, nakumulovanou během pandemie, překonání covidové a postcovidové nejistoty, zanedbatelnou hrozbu opětovného uzavírání ekonomiky či pokles stavu nakumulovaných zásob, které z vyprazdňujících se skladů putují k odběratelům a finálním zákazníkům, domácnosti pociťují spíše dopady inflace na rodinných rozpočtech a svírá je strach. O tom je možné přesvědčit se v níže přidaném obrázku:

Zdroj: ČSÚ

Probíhající „předkampaň“ komunálních, a hlavně prezidentských voleb začíná neúprosně mediálně zesilovat dopady inflace a budovat nejistotu v hlavách spotřebitelů, kterou notně přiživují opoziční politici (a některá média). Faktem je nepochybně to, že zkrocení inflace a udržení důvěry investorů ve fiskální stabilitu českých veřejných financí nebo českou korunu jde tvrdě proti uvolnění fiskální politiky, kterou předvedla minulá vláda během pandemie a po které někteří volají i nyní. Krátce řečeno: Kasa je prázdná, rozdávat se bude jen těžko. Každý náznak na expanzivní hospodářskou politiku vlády nebo centrální banky trh nemilosrdně trestá snížením ratingu, který má dopad na náklady obsluhy dluhu, nebo oslabením koruny, která prodražuje importy a vytváří ještě větší tlak na napjaté rozpočty domácností.
Vláda premiéra Fialy je tak v nepříjemné situaci, kterou zažila například i vláda Mirka Topolánka při minulé krizi. Je třeba dělat spíše nepopulární, restriktivní opatření, ale verbálně udržovat „vysokou morálku“ spotřebitelů, aby ekonomika nespadla do recese, ovšem ne zas tak moc, přeci jen bojujeme s inflací.
ALEŠ ROD, je ekonom, působí jako ředitel výzkumu v CETA – Centru ekonomických a tržních analýz
Foto: Pixabay
Zdroj: Aleš Rod


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Sazka reklama
Reklama

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

Apogeo
Reklama