e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny energií klesnou maximálně na trojnásobek dřívějších hodnot. Důvodem bude faktor nejistoty a strachu

02.06.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Ceny energií klesnou maximálně na trojnásobek dřívějších hodnot. Důvodem bude faktor nejistoty a strachu

Ceny elektřiny a plynu zaznamenají v dlouhodobém horizontu jen lehký pokles. Pohybovat se budou na trojnásobku až pětinásobku dřívějších cen, a to kvůli strachu ze zastavení dodávek plynu i nejistotě způsobené nestabilními zdroji elektřiny.

Pro tuzemské firmy a obce to bude znamenat nárůst nákladů i o desítky milionů korun. Připravovat by se proto měly již nyní, ať už zvyšováním cen, osekáváním výdajů či využíváním alternativních zdrojů energie, například fotovoltaiky. Ve svém komentáři nastiňuje další vývoj na velkoobchodním trhu Pavel Urubek, jednatel společnosti MJEnergie.
I kdyby se velmi brzy vyplnilo to, co si řada lidí přeje, a skončila válka na Ukrajině, ceny energií by již neklesly na hodnoty před dvěma lety. Při ukončení konfliktu by jistě ke značnému poklesu došlo, nicméně na základě našich zkušeností lze odhadovat, že ceny plynu a elektřiny se ustálí na zhruba trojnásobku až pětinásobku hodnot před dvěma lety. V případě elektřiny to bude mezi 3500 a 4000 korunami za MWh. U plynu pak odhadujeme cenu okolo 1500 – 2000 korun za kWh. Každopádně doby, kdy plyn stál za stejnou jednotku 400 korun a elektřina 1000 korun, jsou bohužel nenávratně pryč.
Strach a nejistota u dodávek plynu i elektřiny
Důvodů pouze menší korekce cen je hned několik. V případě plynu je aktuálně stále hlavním faktorem strach. Strach z toho, že nevyzpytatelné Rusko dodávky plynu zastaví. Že by k opadnutí těchto obav došlo i po skončení války, se aktuálně jeví jako nepravděpodobné. Nelze zapomínat ani na skutečnost, že řada evropských zemí se již nyní snaží přeorientovat na jiné zdroje plynu. Ty sice mohou zmírnit či do budoucna úplně eliminovat zmíněný faktor strachu, zároveň se s nimi ale budou pojit vyšší přepravní náklady.
Co se týče elektřiny, její cena stoupala už před válkou. Důvodem bylo vypnutí některých stabilních výrobních zdrojů a zároveň větší zapojení těch méně stabilních, typicky větrných elektráren v Německu. Ty se však kvůli slabšímu větru potýkaly s menší výrobou, než se původně očekávalo. A ačkoliv je nyní situace lepší, ceny se stále drží vysoko. V tomto případě není řeč ani tak o strachu, jako spíše o nejistotě, která ale i tak cenu zásadně ovlivňuje.
Ve střednědobém horizontu lze nicméně u cen elektřiny očekávat jistou korekci směrem dolů. Bude totiž spuštěna celá řada nových zdrojů produkujících stovky megawatt výkonu. Řada z nich ovšem bude stále závislá na počasí, ať už půjde o vítr či slunce. Faktor nejistoty tak do ceny bude stále vstupovat. A varianta případného spuštění jaderných elektráren v Německu je vzhledem k tamní politické situaci aktuálně ze hry.
Firmy či obce musí počítat s vyššími náklady, pomůže jim i fotovoltaika
Rostoucí ceny energií v nejbližších měsících výrazně dopadnou jak na domácnosti, tak na firmy či obce. Právě mezi těmito většími subjekty stále evidujeme řadu zákazníků, kteří mají ve smlouvě s dodavateli zafixovanou cenu na 500 korun za plyn a 1200 korun za elektřinu. Do konce roku je však čeká výběrové řízení, ze kterého mohou vyjít náklady za energie čtyřnásobně až pětinásobně vyšší. Už nyní je jasné, že cena obou komodit bude pro obce a podniky násobná. Situace je nevyhnutelná a tyto subjekty se na ni musí už nyní patřičně připravit.
Řečí čísel, pokud vezmeme firmu, která doposud platila u plynu 430 korun za MWh a nově se jí tento náklad zvedne na 2500 korun, znamená to při roční spotřebě 2 GWh nárůst nákladů o 4 miliony korun. A to je řeč pouze o plynu. U elektřiny budou nárůsty ještě vyšší, v případě větších administrativních budov, které mají spotřebu 5 GWh se jedná o desítky milionů korun. Skutečnost je přitom taková, že firmy na tyto náklady musí někde vzít. V případě výrobních provozů to znamená zdražení produktů, u administrativních komplexů zvýšení nájemného.
Jaké další kroky mohou tyto subjekty podniknout? Velmi častým řešením je instalace fotovoltaických panelů, které alespoň částečně náklady na elektřinu sníží. Častým problémem bývá u velkých provozů i nevhodně řešené osvětlení, které spotřebovává příliš energie. I to je tedy vhodné prověřit a případně řešit. Například u obcí se pak musíme bavit i o distribučních sazbách, řada z municipalit je má totiž špatně nastavené. Spolu s tím mají i předimenzované jističe. Podle našich výpočtů se tak při správném nastavení může u středně velké obce jednat o úspory v řádech statisíců ročně.
Na každý pád je nicméně nutné vnímat skutečnost, že ceny energií již neklesnou na dřívější hodnoty. Firmy a obce musí brát tento jev jako danou věc a připravit se na něj. Ideálně kombinací opatření, která zahrnují jak navýšení příjmů, tak osekání výdajů, ať už je řeč o auditu dosavadní spotřeby, cílených úsporných opatřeních či alternativách v podobě například fotovoltaických panelů. V opačném případě je v nejbližších měsících čeká velmi tvrdý náraz.
PAVEL URUBEK, jednatel společnosti
Foto: Pixabay
Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama