e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Regulace cen není řešením zdražování potravin

15.04.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Regulace cen není řešením zdražování potravin

Českou republiku obchází strašidlo. Strašidlo jménem inflace, která se podepisuje zejména na cenách potravin.

Jelikož se jedná o statek, který zaujímá velkou část spotřebního koše každého občana, politici z pravé i levé strany názorového spektra se nestačí předhánět v plejádě všemožných řešení, kterými se snaží uspokojit chudnoucí společnost. Za jednu z populárních příčin tohoto problému pak byla označena nenasytnost obchodníků a jako protiopatření pak navrhována regulace cen. Nejedná se však o řešení příčin, pouze symptomů, a navíc o řešení značně neefektivní, které způsobí pouze další problémy a krizi ještě prohloubí.

Ceny rozdělují omezené zdroje. Stropy pak tyto signály narušují, což vede k neefektivnímu přidělování zboží a služeb. Vysoké ceny mají dvě ekonomické funkce. Přidělují vzácné zboží a služby kupujícím, kteří jsou nejvíce ochotni a schopni za ně zaplatit a také signalizují, že zboží je ceněno a že výrobci mohou profitovat zvýšením dodávaného množství.

Neefektivnost cenových stropů můžeme ostatně pozorovat i v nedalekém Maďarsku, kde se vyprázdnily regály à la Sovětský svaz. Příděly jsou na vzestupu. V prosinci omezil obchodní řetězec Aldi zákazníkům nákup pšeničné mouky na maximálně jeden kilogram a mléka na maximálně jeden litr. Podle agentury Bloomberg podobně postupovaly i další řetězce.

Chybné kroky mají tendenci vyvolávat širší dopady a na poplach nyní bije i šéf maďarské centrální banky György Matolcsy. Cenový strop zvýšil inflaci o 3 až 4 procenta. Proč tomu tak je? Obchody zvýšily ceny ostatního zboží, aby kompenzovaly ztráty způsobené cenovým stropem. Zdrcující, ale přirozené. Když nemohou vydělat na některém zboží, musí vydělat na jiném. Výsledkem je inflace a všichni na tom prodělají.

Ano, z krátkodobého hlediska mohou vysoké ceny škodit. Ale z dlouhodobého hlediska přijde více výrobců, kteří nám budou dodávat levnější zboží. Cenové stropy zastavují vstup na trh a nutí nás platit více. To je zřejmé z nesčetných příkladů. Šílenství je dělat stále totéž a očekávat jiné výsledky.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama