Apogeo
Reklama

CETA: Inflace v březnu přibrzdila napříč celou EU

26.04.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Inflace v březnu přibrzdila napříč celou EU

Meziroční míra inflace v eurozóně v letošním březnu rostla tempem 6,9 %, což znamená poměrně značný pokles z únorových 8,5 %. Meziroční inflace v celé EU pak přibrzdila na 8,3 % z únorových 9,9 %.

Zdá se tedy, že tempo růstu cen napříč celou EU již opravdu překonalo svůj vrchol z přelomu letošního roku.

Nejnižší meziroční míra inflace byla zaznamenána v Lucembursku (2,9 %), Španělsku (3,1 %) a Nizozemsku (4,5 %). Naopak nejvyšší hodnoty byly zaznamenány v Maďarsku (25,6 %), Lotyšsku (17,2 %) a Česku (16,5 %). Ve srovnání s únorem meziroční inflace klesla v pětadvaceti členských státech, pouze ve dvou došlo k nárůstu.

Graf: Meziroční míra inflace v EU (březen 2023)

Zdroj: Eurostat

Dlouhodobý trend ale naznačuje, že tempo růstu cen meziročně dlouhodobě zpomaluje již několik měsíců po sobě, což je skvělá zpráva a zřejmě jsme tedy opravdu překonali pomyslný vrchol z přelomu letošního roku. 

Graf: Dvoudobý vývoj meziroční míry inflace v EU

Zdroj: Eurostat

Často opomíjeným ukazatelem je nicméně meziměsíční míra inflace. Ta dosáhla v březnu v eurozóně i v celé EU hodnoty 0,9 %. V České republice dosáhla dokonce tempa 0,3 %, což je v rámci členských států EU jedna z nejnižší naměřených hodnot.

Proč je v ČR meziroční míra inflace stále jedna z nejvyšších v EU?

Často zmiňovaný problém s růstem cen potravin netrápí pouze nás, ale téměř celou EU. Stejně tak rostoucí náklady na bydlení. Česká republika je ale zároveň typickým zástupcem malé otevřené ekonomiky, které jsou často náchylnější na vnější makroekonomické vlivy a šoky. To znamená, že globální výkyvy se u nás mohou projevit rychleji a také citelněji. Aktuálně velmi nízká míra meziměsíční inflace může ale indikovat, že ačkoliv k nám inflace přišla dříve, možná také dříve odejde. 

Dalším silným vlivem, který podněcuje inflační tlaky v tuzemsku, je dlouhodobě nízká míra nezaměstnanosti. Nízká nezaměstnanost je na jednu stranu bezpochyby dobrou zprávou, neboť nikdo z nás si nepřeje dlouhé fronty před úřady práce. Na druhou stranu ale přehřátý trh práce nutí zaměstnavatele plně vyhovět zaměstnancům a významně valorizovat mzdu či přidávat jiné benefity. Pokud to totiž neudělá, zaměstnanec zkrátka nemá velký problém najít si jiné zaměstnání, kde jeho mzdovému požadavku vyhoví. I z tohoto úhlu pohledu se nemusí na první pohled jednat o nic negativního, neboť si všichni přejeme, aby naše mzdy rostly. Jenomže rostoucí mzdy podněcují spotřebitele k tomu aby více utráceli a inflační kolotoč se dále točí…

MICHAEL FANTA, senior analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama