e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko, Dánsko nebo Švédsko: Která koruna je nejvíce inflační měnou?

25.03.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česko, Dánsko nebo Švédsko: Která koruna je nejvíce inflační měnou?

Míra inflace se v uplynulých měsících doslova utrhla z řetězu napříč celou Evropskou unií. Nejprve vlivem pandemie, růstem cen energií a následně pod kotlem přiložil rusko-ukrajinský vojenský konflikt. Pojďme ale nahlédnout na to, jakou míru cenové stability si udržuje česká koruna v dlouhodobém horizontu v porovnání se svými jmenovkyněmi z Dánska a Švédska.


Česká republika je jedním z osmi členských států Evropské unie, které doposud z různých důvodů nepřijaly společnou měnu euro a nestaly se tak členy eurozóny. Zachování vlastní měny s sebou zcela jistě nese řadu výhod (zejména možnost intervence do měnového kurzu) a na druhou stranu několik nevýhod (kurzové riziko či náklady pro tuzemské exportéry).
Pro centrální banky v malých otevřených ekonomikách (jako je i ta naše) představuje dlouhodobé udržení cenové stability hlavní cíl jejich samotné existence, ale zároveň také poměrně náročnou výzvu. Ostatně samotná Česká národní banka (ČNB) ve svém medailonku uvádí: „Podle článku 98 Ústavy ČR a v souladu s primárním právem EU je hlavním cílem činnosti ČNB péče o cenovou stabilitu. Dosažení a udržení cenové stability, tj. nízkoinflačního prostředí v ekonomice, je trvalým příspěvkem centrální banky k vytváření podmínek pro udržitelný hospodářský růst.“
Jak si ale vedeme v porovnání s takovým Švédskem či Dánskem, které si své koruny stejně jako my také ponechaly navzdory vstupu do EU? Tempo růstu spotřebitelských cen v ČR je v uvedeném grafu znázorněna modrou křivkou. Je zde evidentní, že celkově nižší tempo růstu cen a zároveň menší výkyvy generují naši severští sousedé. Pokud ale vezmeme v úvahu průměrné tempo růstu cen za celé sledované období (leden 2001–únor 2022), rozdíl není tak dramatický. V ČR to dělá 2,2 procenta, v Dánsku a Švédsku 1,5 procenta. Průměrný růst cen v celé eurozóně v tomto období pak odpovídá 1,75 procentům.

Graf: Harmonizovaný index spotřebitelských cen

Zdroj: Eurostat

Centrální banky pečující o cenovou stabilitu dánské a švédské koruny si tedy v porovnání s tou naší vedou o poznání lépe. Ano, rychlejší růst cenové hladiny v tuzemsku může být např. také znakem růstu bohatství ve společnosti a ekonomické konvergence k západním ekonomikám. Vlastní měnu máme ale vykoupenou poměrně značnými cenovými výkyvy, kdy především ten současný (přesahující tempo růstu cen přes deset procent) pocítíme nejen v peněženkách ale i na ztenčujících se úsporách.
Jasně, velká část společnosti se zkrátka nechce vzdát našich bankovek s národními hrdiny jako největším Čechem Karlem IV. nebo Tomášem G. Masarykem. Ale jen pro porovnání – průměrné únorové tempo růstu cen v eurozóně je oproti nám zhruba poloviční.
MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: Michael Fanta


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Zelení šílenci nám chtějí zakázat už i hokej. S takovým nápadem ať se jdou klouzat!

20.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mistrovství světa v hokeji je velká událost. Což je „skvělá“ příležitost pro zelené blázny, aby si přihřáli vlastní polívčičku. Přišli s výčitkou, že vyrábět led je vzhledem k údajné klimatické krizi čirá nezodpovědnost a mělo by se to zarazit. Dobře vědí, že tím jen naštvou lidi. Jim však negativní publicita nevadí, hlavně že je alespoň nějaká.

Daňhel: Poznámka k aktuálnímu tématu: predátorské časopisy

14.05.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s aktuálně propíranou otázkou, zda mohou být za vědce považováni autoři, kteří publikovali v tzv. „predátorských“ časopisech, se zřejmě již trochu zapomnělo na atmosféru, která panovala na začátku nového milénia.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama