Dle DESI indexu (Digital Economy and Society Index) náleží České republice v oblasti digitalizace společnosti a ekonomiky celkově 19. místo z 27 členských států EU.
Jedná se o mírný pokles z dvacátého místa, které Česká republika okupovala v předchozím roce. Vyjma pobaltských států se však stále jedná o nejlepší umístění z postkomunistických států východní Evropy.
Samotný DESI index vychází z měření Eurostatu a sestává ze čtyř klíčových složek:
- lidského kapitálu, který měří míru digitální vzdělanosti a digitálních znalostí ve společnosti;
- konektivity, jež slouží jako indikátor přístupnosti k internetovému připojení;
- integrace digitálních technologií, která zkoumá míru adaptace digitálních technologií jako jsou cloudová úložiště, AI nebo eCommerce mezi firmami dané ekonomiky;
- digitalizace veřejných služeb.
Graf: Digital Economy and Society Index 2022
Zdroj: Eurostat
Lehký nadprůměr v lidském kapitálu. Přesto však schází zaměstnanci v IT
Relativně nejsilnější pozici ze čtyř výše uvedených indikátorů pak Česká republika zaujímá v lidském kapitálu. Zde jí náleží 15. příčka. Základních digitálních znalostí pak dosahuje alespoň 60 % českých občanů, těch nadprůměrných pak už pouze 24 % populace. Oba tyto výsledky oscilují kolem unijního průměru.
I přesto však Česká republika trpí dlouhodobě nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v IT sektoru, což konstatuje i zpráva Evropské komise. Dle ní mělo 76 % českých podniků problém s obsazením svých nabízených IT pozic. Tyto hodnoty jsou vysoko nad unijním průměrem, jenž dosahuje 55 %.
Stále je ještě co digitalizovat
Za oblast, kde je Česká republika dlouhodobě pod průměrem, můžeme označit zejména integraci digitálních technologií. Meziročně se zde dokonce propadla o čtyři pozice na 19. místo. Nutno však podotknout, že se stále jedná o nejlepší výsledek ze států tzv. Visegrádské čtyřky. Podíl malých a středních podniků, které využívají ve svém podnikání aspoň základní míru digitalizace, v Česku dosahuje 53 % (o dva procentní body méně než průměr EU).
Tyto výsledky jsou poměrně vzdálené cílům nedávno schválené Evropské Digitální dekády, jež si stanovuje do roku 2030 digitalizovat minimálně 75 % těchto podniků. Česká republika bude mít v tomto ohledu tedy skutečně co dohánět.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA