Dubnová statistika potvrzuje akceleraci cenových tlaků jak na straně průmyslových výrobců, tak v zemědělství. Růst cen v průmyslu je tažen nejen zpracovatelských sektorem, ale také v odvětví těžby a výrobou energií, a meziroční cenový růst může v nejbližších měsících v tuzemském průmyslu dále zrychlovat. Růst výrobních cen v zemědělství je nejsilnější od roku 1992 a bohužel lze předpokládat, že vyšší náklady v zemědělství povedou k dalšímu růstu cen potravin pro koncové spotřebitele.
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v dubnu vykázaly zrychlení meziročního růstu z 24,7 % na 26,6 %, když finanční trh očekával růst na úrovni 25,5 %. ČNB ve své prognóze z počátku května očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním druhém čtvrtletí vzrostou v průměru o 28,3 % poté, co v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 21,8 %.
Zrychlení meziročního růstu výrobních cen byl patrný jak ve zpracovatelském průmyslu, tak v těžbě a dobývání a také v odvětví výroby elektřiny, plynu a páry. V případě zpracovatelského průmyslu meziroční cenový růst zrychlil z 20,3 % na 22,3 %. Za zmínku stojí zrychlení meziroční růstu cen v potravinářském průmyslu z březnových 11,5% na 15,5 % v dubnu. Vzhledem ke zrychlujícímu růstu cen v zemědělství lze předpokládat, že růst výrobních cen v potravinářském průmyslu bude pokračovat i v dalších měsících. V rámci zpracovatelském průmyslu lze zároveň vystopovat několik odvětví, kde se meziroční růst výrobních cen v dubnu zmírnil: jde o výrobu elektrických zařízení, o výrobu dopravních prostředků a také o odvětví počítačů, elektroniky a optiky.
V případě zemědělských výrobců meziroční růst výrobních cen v dubnu zrychlil z 27,2 % na 35,3 %, což znamená nejsilnější tempo od roku 1992.
V rostlinné výrobě meziroční růst v zrychlil z 38,8 % na 50,2 %. V živočišné výrobě meziroční růst výrobních cen v dubnu zrychlil z březnových 12,4 % na 17,8 %. Lze předpokládat, že se růst cen v rostlinné výrobě bude přelévat do zrychlování růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, což bude posilovat tlaky směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro koncové spotřebitele. ČNB ve své květnové prognóze počítala pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 32,6 %, když v prvním čtvrtletí byl vykázán meziroční růst výrobních cen o 23,9 %.
Tuzemský průmysl, ale i zemědělství a další sektory, čelí rostoucím nákladům v podobě cen energií a ostatních komodit. V souvislosti s válkou na Ukrajině hrozí výpadky v dovozech některých agrárních komodit a došlo také k výpadkům dovozů některých potřebných dílů pro průmysl včetně automobilek, což může vést k dalšímu růstu cenových tlaků. Statistické efekty meziroční srovnávací základny by ale v letošním druhém pololetí měly přispět ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen jak v tuzemském průmyslu, tak v zemědělství.
Inflační tlaky v české ekonomice začínají mít v převažující míře nákladový charakter a měnová politika může takové cenové tlaky tlumit jen obtížně. Na květnovém zasedání se proto bankovní rada rozhodla zvýšit úrokové sazby méně výrazně, než co doporučoval hlavní scénář nové čtvrtletní prognózy z dílny ČNB.
V červnu mohou jít úroky ČNB ještě dále nahoru, poté by se ale měnově-politické úrokové sazby mohly stabilizovat. Koncem letošního roku anebo v průběhu prvního pololetí 2023 může debatě dominovat otázka prvního snížení úroků s tím, jak inflace bude v letošním druhém pololetí již klesat a zároveň by se měl výrazně zchladit celkový výkon české ekonomiky, měřený ukazatelem HDP. Růst cen se nepříznivě projeví na reálných příjmech domácností a tedy také spotřebě domácností, což je klíčová položka na výdajové straně ekonomiky.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: KNKTR
Ceny rostou ve všech sektorech
17.05.2022, Autor: Z blogosféry