e-news.cz - kurzy
Reklama

Budinský: Investice do státních dluhopisů ČR – příležitost nebo riziko?

05.01.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Budinský: Investice do státních dluhopisů ČR – příležitost nebo riziko?

Státní dluhopisy se mohou po několika letech stát opět zajímavou investiční příležitostí. Vzhledem k očekávanému poklesu inflace v ČR dojde postupně i ke snižování úrokových sazeb a dluhopisových výnosů, čímž ceny dluhopisů výrazně vzrostou. Otázkou zůstává, zda k tomu dojde již v tomto nebo až v příštím roce.

Všechny tři nejvýznamnější světové ratingové agentury S&P, Moody´s a Fitch v minulosti zlepšily náš rating až na stupeň AA-, což je lepší rating než má Čína, resp. Japonsko, tedy měřeno dle velikosti HDP, druhá, resp. třetí největší světová ekonomika. Rating není totiž o velikosti, nýbrž o spolehlivosti, a ta se promítá do důvěry investorů a jejich ochotě příslušné dluhopisy koupit. Obecně platí: čím lepší rating, tím levnějšího financování pomocí dluhopisů lze dosáhnout. Vezmeme-li však jako referenční desetiletý dluhopis, potom se v současnosti Japonsko financuje za 0,4 % p.a., Čína za 2,9 % p.a., zatímco ČR za 5,1 % p.a. To jsou totiž současné výnosy příslušných desetiletých státních dluhopisů.  Výnos dluhopisu je tedy v případě ČR výrazně vyšší, než je tomu v případě japonských nebo čínských dluhopisů. Tento výnos je totiž kromě ratingu ovlivňován mírou inflace a výší úrokových sazeb v ekonomice.

V případě Japonska i Číny je meziroční míra inflace řádově nižší, než je tomu v ČR. Vyjdeme-li z listopadové míry inflace v ČR ve výši 16,2 % a z repo sazby ČNB, která je od června v nezměněné výši 7 %, potom je zřejmé, že výnos desetiletého dluhopisu ve výši 5,1 % je daleko blíže úrokové sazbě než míře inflace. Přitom míra inflace v ČR pravděpodobně ještě nedosáhla svého maxima a může se dle guvernéra ČNB Aleše Michla přiblížit v prvních měsících tohoto roku i k 20 %. Při takovém vývoji můžeme po většinu roku 2023 očekávat dvoucifernou míru inflace. Za tohoto předpokladu bankovní rada ČNB začne postupně snižovat úrokové sazby až v závěru roku 2023. Následně začnou klesat i výnosy dluhopisů, což povede k nárůstu jejich cen. Platí totiž inverzní vztah mezi cenami a výnosy dluhopisů. Je tedy vysoce pravděpodobné, že ceny dluhopisů v tomto, ale hlavně v následujícím roce vzrostou, nicméně bude záležet na správném načasování takové investice. 

Navíc je zde několik faktorů, které mohou přispět k dočasnému zvýšení výnosů dluhopisů, a tedy k propadu jejich cen předtím, než začnou tyto ceny opět růst. Za prvé je zde riziko zvýšení úrokových sazeb bankovní radou ČNB, pokud by se lednová nebo únorová inflace výrazně zvýšila. Za druhé může dojít ke snížení ratingu ČR v souvislosti s nejasným plánem vlády na konsolidaci veřejných rozpočtů. Vláda by měla schválit konkrétní kroky směřující k vyrovnanému rozpočtu, a to jak na příjmové, tak na výdajové straně rozpočtu.  Za třetí zvyšující se zadlužení ČR i prohlubující se deficit státního rozpočtu budou vyžadovat stále větší objem emitovaných dluhopisů, takže nabídka v takovém případě může výrazně převýšit poptávku. Za čtvrté část zahraničních investorů může místo korunových dluhopisů investovat do dluhopisů vydaných v eurech, pokud bude ECB dále zvyšovat úrokové sazby, čímž by se snížil úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými investicemi.

Při investicích do státních dluhopisů je kromě výše uvedeného nutné vzít do úvahy též různou citlivost dluhopisů na změny v úrokových sazbách v závislosti na jejich zbytkové době do splatnosti. Dále pak též změny ve zdaňování výnosů dluhopisů, kdy jsou nově osvobozeny od daně výnosy dluhopisů emitovaných po 1. 1. 2021. V neposlední řadě jde též o likviditu jednotlivých dluhopisů, protože při nízké likviditě se rozšiřují spready mezi prodejními a nákupními cenami. Je tedy patrné, že jakkoli investice do státních dluhopisů představuje pro tento i následující rok velkou příležitost, nicméně s touto příležitostí jsou spojena i nemalá rizika.

Doc. RNDr. Petr Budinský, CSc., prorektor pro strategii a mezinárodní vztahy, VŠFS

Foto: Pixabay

Zdroj: Petr Budinský  


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama