e-news.cz - kurzy
Reklama

Nebezpečná hra poslanců se státními symboly

02.04.2023, Autor: red

6 votes, average: 2,83 out of 56 votes, average: 2,83 out of 56 votes, average: 2,83 out of 56 votes, average: 2,83 out of 56 votes, average: 2,83 out of 5
Nebezpečná hra poslanců se státními symboly

Recenze zákona o zemských znacích a vlajkách.

Autor: poslanci Radek Vondráček, Pavel Blažek, Petr Gazdík, Lucie Šafránková, Marian Jurečka, Vlastimil Válek a další

Datum předložení: 3. 3. 2023

Hodnocení EM: 20%

Staré přísloví říká: kdo si hraje, nezlobí. Vezmeme-li v úvahu, že hrát si mohou děti se sirkami, nebo dospělí s petardami, není to tak úplně pravda. Také poslanci si čas od času hrají, což v praxi znamená, že předkládají zákony, které sice fakticky nemají žádný smysl, ale proč si mezi neustálými obstrukcemi a nocováním ve sněmovně neudělat radost. K takovým účelům nejlépe poslouží zákony jako je ten o státních svátcích, kam je možno dle libosti přidat významný den. Podobně by mohl působit i návrh zákona o státních znacích a vlajkách, předkládaný partou převážně moravských poslanců napříč politickým spektrem včetně několika ministrů. Zas tak úplná oddychovka to ale není.

Poslanecký návrh spočívá v zakotvení (slovním i obrazovém) zemských znaků a vlajek Čech, Moravy a Slezska, čímž má dojít k symbolickému uznání významu těchto zemí pro vývoj společné státnosti. Kromě popisu a vyobrazení znaků a vlajek zákon dokonce stanovuje povinnost vyznačit tabulí s příslušným zemským znakem začátek území zemí Čech a Moravy na dálnicích a silnicích zpravidla dle stavu hranice mezi zemí Českou a Moravskoslezskou ke dni 31. prosince 1948. Už tady je třeba upozornit, že vyznačení Slezska z nějakých nespecifikovaných důvodů chybí. Další užití zemských znaků a vlajek je pak podmíněno vhodností a důstojností. 

Zákon přirozeně nepostrádá slavnostní preambuli: „Uznávaje dobré tradice státnosti zemí Koruny české a chráníce dějinný odkaz našich předků…, v úctě k symbolům historických zemí Čech, Moravy a Slezska, které jsou nedílnou součástí symboliky státu…“ Škoda jen, že samotný návrh vlastně nic z toho nectí. Poslancům evidentně uniklo, že znaky i vlajky, zvláště pak ty historické, mají vlastní pravidla. Příslušné vědní obory se jmenují heraldika a vexilologie. I kdyby jim ovšem nuance těchto pomocných historických věd nebyly známy, těžko říci, proč se domnívají, že projevují úctu k historickým symbolům, zavedením ahistorických vlajek Čech, Moravy a Slezska. 

Vezměme to popořadě. Historická vlajka Čech má, stejně jako polská, spodní polovinu červenou a horní bílou. Česká bikolóra využívala barvy neboli tinktury erbu českého království, kde bílá, správněji stříbrná barva symbolizuje stříbrného lva a spodní červené pole štítu. Polská stříbrná orlice na červeném poli logicky vede ke stejnému výsledku. A jakou vlajku Čech navrhují naši uctívači historických symbolů a dobrých tradic? Bílý dvouocasý lev ve skoku se žlutou korunou a žlutou zbrojí v červeném poli. Jinými slovy je to pořád český znak, jen ne na štítu ale na vlajce. Štít mimochodem naši „heraldici“ nadbytečně označují jako francouzský, ale to už je detail. 

Podle stejného mustru, „vezmu znak a přilepím ho na vlajku“, postupují předkladatelé i v případě Moravy a Slezska. Vexilologicky správná vlajka Moravy by podle zbarvení moravské orlice musela být v dolní polovině modrá a v horní polovině bílo (stříbrno) červeně šachovaná. V dolní polovině zlatá, chcete-li žlutá a v horní černá by zase měla být správná vlajka Slezska. Není bez zajímavosti, že znak a vlajka Moravy mohou být podle návrhu užívány i ve variantě se zlato-červeným šachováním orlice, což je provedení znaku, oblibované moravskými Němci na základě sporné erbovní listiny vydané Fridrichem III. Habsburským. Vondráček a spol. jim to nyní chce dát černé na bílém.  

Kromě vexilologických nesmyslů a chyby u zemského znaku Slezska, kde mají předkladatelé omylem orlici se zlatou korunou a zlatou zbrojí, namísto orlice se zlatou korunou a červenou zbrojí, je návrh též legislativně sporný. Jednak je zřejmé, že nezavádí nic, co by nešlo provádět již nyní, včetně osazování tabulí s vyznačením historické zemské hranice. Předkladatelům ale poněkud uniklo, že větší část Slezska leží dnes na polské straně a vytváření jeho státních symbolik by mohlo v Polsku vyvolat otázky, zda si jej nenárokujeme celé. Těžko říci, zda nám uvěří, že si tady jen tak hrajeme a zákonem stanovujeme vlajky a znaky územních celků, které právně neexistují ani u nás. 

Návrh zákona může a nemusí být nenápadným krůčkem k obnově zemského zřízení, které skončilo rokem 1948 a po roce 1989 jej chtěly obnovit moravské národní strany a hnutí. Že se tak nestalo je do značné míry zásluhou rozpadu federace, na níž se ukázalo, že dvoučlenné státní celky prostě nefungují. A poučení z rozpadu Československa je víc. Jak říká historik Jan Rychlík: „Dnešní federalisté jsou zítřejší autonomisté a po-zítřejší separatisté.“ Vztyčování hraničních cedulí na Českomoravském pomezí až příliš zavání otevíráním Pandořiny skříňky, které může spustit lavinu, jejíž dosah předkladatelé, byť vedeni čestnými úmysly, nedokáží odhadnout. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Recenze novely zákona o platebním styku

29.03.2024, Autor: red

Podle výroční zprávy společnosti Chainalysis, dlouhodobě agregující data o kryptoměnách, bylo v roce 2023 prostřednictvím kryptoměn vypráno 22,2 miliardy dolarů. Tatáž společnost zároveň tvrdí, že pouze 0,15 procenta veškerého objemu kryptoměn se dá prokazatelně spojit s kriminální činností.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Recenze novely zákona o státní sociální podpoře

06.03.2024, Autor: red

Meziroční nárůst cen za elektřinu pro průměrnou domácnost odhadem 4500 Kč ročně predikoval v listopadu loňského roku Tomio Okamura. Vycházel z avizovaného růstu regulovaných cen energií a zapřísahal vládu, aby občanům a firmám s drahými cenami energií v příštím roce pomohla, jinak se z toho všichni zhroutí.

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely trestního zákoníku

05.02.2024, Autor: red

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má u neziskovek spoustu škraloupů. Od posezení s nežádoucími osobami přes bombardování žalobců nevhodnými dotazy. Přitom se nedá říct, že by se jim nesnažil nadbíhat. Nové vymezení trestného činu znásilnění je úpravou, po níž různé spolky volají už dlouho a musel přijít ministr Blažek, založením spíše konzervativec, aby je někdo konečně vyslyšel.

Recenze novely zákona o státní památkové péči

22.01.2024, Autor: Z blogosféry

Stát to sice není, ale zároveň tak trochu je. Je to součást Číny a zároveň úplně ne. Postavení Tchaj-wanu by se dalo mírně řečeno označit za schizofrenní. Většina světa zastává politiku jedné Číny, což znamená, že Tchaj-wan jako stát neuznává, současně s ním však udržuje vztahy, jako by to stát byl, jen tomu tak neříkají.

Recenze novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

27.12.2023, Autor: red

O mizerném nakládání se zemědělským půdním fondem už se toho napsalo mnoho, takže jen stručná rekapitulace. Každý rok je v průměru vyjímáno a zabíráno 700 hektarů zemědělské půdy, z toho zhruba 40 % té nejkvalitnější v první a druhé kategorii. Pokud bychom to sečetli za deset či dvacet let, jsou to obrovská čísla.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o soudech a soudcích

11.12.2023, Autor: swp, red

Bylo vám třicet, jste svéprávný a bezúhonný? Pokud ano, jděte dělat přísedícího k soudu. Zvolen bude každý, pokud jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat. Ve skutečnosti postačí ta svéprávnost a možná formální bezúhonnost. O místa soudních přísedících dlouhodobě není zájem a na soudech jich je nedostatek.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama