e-news.cz - kurzy
Reklama

Nejpopulárnější světové úložiště kódů čelilo útoku – komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point

09.08.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Nejpopulárnější světové úložiště kódů čelilo útoku – komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point

GitHub, nejpopulárnější úložiště kódů, které používá více než 83 milionů vývojářů po celém světě, čelilo rafinovanému útoku. Úložiště umožňuje vývojářům spolupracovat a využívat zdrojové kódy, čehož chtěli využít útočníci, kteří zkopírovali tisíce stávajících projektů a vložili do nich malware.

GitHub je největší programátorskou komunitou na světě, takže i když se útok podařilo zastavit a odhalit, jedná o závažný problém.

„Podařilo se odhalit nebezpečnou klonovací kampaň na GitHubu. Útočníci použili techniku typosquatting ke klonování a publikování oblíbených kódů pod falešnými účty, kdy napodobovali původní kódy a vkládali do nich malware. Cílem útočníků bylo krást informace o prostředí a v některých případech se snažili dokonce zařízení infikovat backdoorem. Znovu se tak ukazuje, jak nebezpečné jsou útoky na dodavatelské řetězce,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer EE z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Co je GitHub?
GitHub umožňuje vývojářům spolupracovat na kódech, takže ostatní vývojáři mohou upravovat kód, který není jejich. Vlastník původního kódu má ale stále plnou kontrolu nad změnami a může rozhodnout, které přijme a které odmítne.

Vývojáři si mohou také stáhnout libovolný kód a použít jej ve svých vlastních aplikacích. Pokud chce nějaký vývojář výrazně změnit kód jiného vývojáře, použije funkci klonování. Ta umožňuje vytvořit přesnou kopii cizího kódu. Původní verze zůstává nedotčena pod správou původního autora a zachovává si i stávající statistiky, jako jsou zobrazení, sledující, úpravy a komentáře, zatímco klon je pod správou nového vlastníka. Protože se v podstatě jedná o nový kód, nemá zatím žádné statistiky.

Co se stalo?
Hackeři na GitHubu naklonovali až 35 000 uložených projektů, takže byly identické s původním zdrojovým kódem, nově však obsahovaly i vložený malware. Tento škodlivý kód mohl krást informace o prostředí, ve kterém je spuštěn, data o identitě zařízení, identitě uživatele a další citlivé údaje.

Ještě nebezpečnější ale bylo, že takto vložený malware mohl stahovat další malware z webu třetí strany. Ten pak mohl dále zneužít jakoukoli aplikaci nebo prostředí, které používalo klonovaný kód.

Podobné útoky na dodavatelské řetězce mohou mít katastrofální následky, když si nic netušící vývojář omylem stáhne klonovaný, škodlivý, kód, který použije pro vlastní účely a pak jím nevědomky ohrozí uživatele.

Jak se chránit před podobnými útoky?
Bezpečnostní týmy mohou využít automatizované nástroje, ale jejich nasazení v organizacích stále ještě pokulhává. Útoky na dodavatelské řetězce jsou ale natolik závažné, že odpovídající zabezpečení je kriticky důležité.

Technologie Check Point CloudGuard nabízí automatizované bezpečnostní nástroje, prostřednictvím kterých zkontroluje jak vlastní infrastrukturu, tak i zdrojový kód a eliminuje tím všechny hrozby už v té nejranější fázi.

Foto: Pixabay

Zdroj: Petr Cícha


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

07.04.2025, Autor: Z blogosféry

Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

e-news.cz - kurzy
Reklama