Největší obavy by podnikatelé v letošním roce měli mít především z rizik souvisejících s přerušením podnikového provozu.
Vyplývá to alespoň z žebříčku hrozeb pro firmy sestaveného firmou Allianz Global Corporate & Specialty. Společnost vycházela z odpovědí více než devatenácti set expertů z osmdesáti světových zemí, kteří se zaměřují na vývoj rizik. Přerušení provozu vévodí pořadí už šestým rokem po sobě. Druhé místo letos obsadila kybernetická rizika a třetí skončily následky přírodních katastrof.
Přerušení provozu vnímá společnost podle Oleho Ohlmeyera, zodpovědného za region východní Evropy, jako jedno z největších rizik rovněž v České republice. Škody napáchané například výpadkem výroby po přírodní katastrofě mohou být mnohem vyšší než náklady na vybudování nových prostor. Spousta českých podnikatelů si to alespoň podle Václava Bohdaneckého z pojišťovny Allianz bohužel stále neuvědomuje.
Riziko přerušení provozu je v čele žebříčku největších podnikových nebezpečí již šest let po sobě. Výpadek výroby totiž může být způsoben celou řadou faktorů, počínaje požárem, povodní nebo jinou přírodní katastrofou, přes výpadek dodavatelského řetězce a konče riziky spojenými s neustálým pokrokem digitalizace, jako jsou třeba přerušení páteřních IT systémů.
Druhé místo v pořadí globálních hrozeb letos obsadily kybernetické hrozby. Zahrnuty byly jak záměrně způsobené škody, tak technické potíže v oblasti IT, rovněž včetně aktuálního tématu ohrožení soukromých dat klientů. Třetí v pořadí následovaly přírodní katastrofy, u nichž pojištěné škody v minulém roce zaznamenaly rekordní hodnotu 135 miliard amerických dolarů. Coby samostatná kategorie se v letošním žebříčku poprvé objevily klimatické změny a nepředvídatelnost počasí, které skončily jako desáté.