Možnost pracovat z domova, tedy ve zkratce režim home office, byla jistě populární nicméně málo rozšířenou variantou již před pandemií COVID-19. Díky plošným omezením, které donutily velkou část firem omezit svou činnost se však druhá charakteristika stala již minulostí.
Momentálně tak home office zažívá boom, což dokazují i data Eurostatu.
Během pandemie COVID-19 se velká část zaměstnaných osob potýkala se změnou pracovních režimů – včetně práce z domova. V roce 2019 přibližně 1 z 20 (5,5 %) zaměstnaných osob ve věku 20-64 let v EU obvykle pracoval z domova. Dopad pandemie byl tedy zřejmý, neboť tento podíl se v roce 2020 více než zdvojnásobil na 12,3 % (+6,8procentního bodu). V menší míře došlo k dalšímu nárůstu podílu osob obvykle pracujících z domova v roce 2021, neboť dosáhl 13,5 % (+1,2 p. b.).
Dva z pěti zaměstnanců ve Stockholmu obvykle pracovali z domova
Ve Stockholmu – hlavním městě Švédska – pracovali v roce 2021 dva z pěti zaměstnaných lidí (tj. 40,5 %) obvykle z domova. Jednalo se o nejvyšší podíl v rámci sledovaných regionů, další dva hlavní regiony zaznamenaly další nejvyšší podíly: Eastern and Midland v Irsku (39,3 % zaměstnaných osob) a Helsinki-Uusimaa ve Finsku (37,0 %).
Graf: Podíl zaměstnaných pracujících z domova
Zdroj: Eurostat
Podíl zaměstnaných osob v EU, které obvykle pracují z domova, se v letech 2019-2021 zvýšil o 8,0procentních bodů. Snad nejvýraznější aspekt se týká rychlého nárůstu podílu zaměstnaných osob, které pracovaly z domova v několika hlavních městech a městských regionech.
V irském Eastern and Midland a švédském Stockholmu činil nárůst +33,1procentního bodu, respektive +32,8procentního bodu. Jinými slovy, při porovnání situace před pandemií v roce 2019 se situací v roce 2021 se podíl zaměstnaných osob obvykle pracujících z domova v těchto dvou regionech hlavního města zvýšil o více než čtyřnásobek nárůstu v porovnání s průměrem EU.
Jedná se o regiony ze států s poměrně vysokou mírou digitalizace a také rovným pracovním trhem, kde jsou zaměstnanci často schopni prosadit své požadavky a zaměstnavatelé se jim naopak snaží jít vstříc formou benefitů, jako pro některé může být právě možnost pracovat z domova. Tyto dva faktory tedy mohou být akcelerátorem tohoto prvenství.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA