U vybraných profesí stanovují starobní důchody ministerstva vnitra, obrany a spravedlnosti. Jedná se o důchody vojáků, policistů, hasičů, příslušníků BIS a vězeňské služby. U většiny občanů však o důchodech rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která je určuje podle příslušných zákonů jako součet základní výměry a procentní výměry.
- Základní výměra je pro všechny stejná a činí 10 % průměrné mzdy v daném roce, letos je to tedy 4. 400 Kč;
- Procentní výměra se stanovuje individuálně podle doby pojištění a dosahovaného výdělku. Jedná se o poměrně komplikovaný výpočet,
Jak se počítá výše starobního důchodu?
Klíčovým údajem pro výpočet výše starobního důchodu je osobní vyměřovací základ, což je v podstatě průměrný měsíční výdělek, dosahovaný v rozhodném období, tedy v době, která začíná rokem následujícím po roce, kdy pojištěnec dosáhl 18 let věku, nejdříve však rokem 1986. Rozhodné období pak končí s koncem toho roku, který předchází roku, kdy je starobní důchod přiznán.
Modelový příklad: letos mohou žádat o důchodu lidé, narození v roce 1960. Věku 18 let dosáhli v roce 1978, jejich rozhodným obdobím budou tedy roky 1979 až 2023, pokud si důchod nechají vyměřit letos.
Výdělky v jednotlivých letech rozhodného období se přepočítávají podle inflace tak, aby odpovídaly aktuální hodnotě peněz. Přepočítací koeficient, kterým se výdělky v jednotlivých letech rozhodného období přepočítávají, je tedy v každém roce jiný. Aby to bylo ještě složitější, platí zároveň zásada, že výdělky v posledním roce rozhodného období se nekorigují (přepočítací koeficient je roven jedné). V našem modelovém příkladu to platí pro roky 2023.
Takto zjištěný osobní vyměřovací základ má ještě stanoveny redukční hranice, které vylučují extrémně vysoké příjmy. Fungují takto:
- částka do 19.436 Kč se započítává celá;
- z částky od 19.436 Kč do 175. 868 Kč se započítává pouze 26 %,
- částka nad 175.868 Kč se nezapočítává.
Výpočet výše starobního důchodu online kalkulačkou
V následující kalkulačce stačí zadat jen základní údaje, abychom získali orientační výpočet výše starobního důchodu:
- datum narození,
- u žen počet vychovaných dětí,
- datum vzniku pojištění, což je zpravidla datum zahájení prvního zaměstnání, zahájení studia nebo narození prvního dítěte – podle toho, co nastalo dříve
- hrubý měsíční příjem
Získaný údaj je samozřejmě pouze orientační. Pro přesné stanovení důchodu mají úředníci k dispozici podrobné informace o době pojištění, vyloučených a náhradních dobách a o výdělcích v jednotlivých letech rozhodného období. Ani přesně stanovený (vyměřený) starobní důchod však nezůstává po celou dobu neměnný. Zákon umožňuje některá automatická zvýšení a také zvýšení, o která je třeba požádat.
Průměrný důchod v ČR
Celkové pobírá starobní důchod zhruba 2,8 milionu lidí,, přičemž zhruba 1,5 milionu pobírá důchod blízký průměru. Ten činí v roce 2024 částku 20.693 Kč. Tady je přehled vývoje průměrného důchodu za posledních 10 let:
Navýšení důchodu
Vyměřený důchod v dalších letech vzrůstá. Jednak vláda pravidelně rozhoduje o valorizacích důchodů, které odpovídají nárůstu životních nákladů lidí, pobírajících starobní důchody. Právě pro tyto účely se zjišťuje i tzv. důchodcovský index růstu cen, neboť struktura spotřeby seniorů se liší od průměru za celou republiku (je zde např. větší váha výdajů na zdravotní péči a potraviny, menší váhu mají naopak výdaje na vzdělávání, dopravu či rekreaci). Valorizace důchodů jsou zakotveny v zákoně, může však být rozhodnuto i o mimořádných valorizacích (jak tomu bylo například v souvislosti s pandemií covid-19)..
Zároveň platí, že pokud se důchod vyměřuje později než kdy na něj vznikl nárok, zvyšuje se procentní výměra o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 kalendářních dnů, o které se odchází do důchodu později.
V případě, že důchodce dále pracuje nebo podniká, může po roce výdělečné činnosti požádat o přepočet důchodu. Takovému důchodci se procentní výměra zvyšuje za každých 360 skutečně odpracovaných kalendářních dnů o 0,4 % výpočtového základu.Toto zvýšení neprobíhá automaticky, důchodce o přepočet musí požádat a to smí udělat jen jednou za rok.
Jak podat žádost
O starobní důchod je nutné požádat – existuje k tomu tiskopis, dostupný na příslušném portálu ČSSZ. Žádost se podává buď osobně na kterékoliv pobočce ČSSZ nebo elektronicky na zmíněném portálu. Žádost se podává nejdříve 4 měsíce před datem, od kterého má být důchod přiznán.Žádost o předčasný důchod je nutné podat osobně a to na pobočce ČSSZ podle místa trvalého pobytu. Nutnou podmínkou přiznání důchodu je dosažení a prokázání nutné doby pojištění, (v současné době 35 let) a dosažení důchodového věku
Důchodový věk
V letošním roce se důchodového věku dožívají lidé, narození v roce 1960. Pro ně stanoven důchodový věk 64 let a 2 měsíce (u mužů). U žen je podle počtu vychovaných dětí důchodový věk zkrácen až na 59 let a 2 měsíce (výchova 5 a více dětí). Mladší lidé dosáhnou důchodového věku o něco později. Od roku narození 1972 je jednotně stanovený důchodový věk 65 let, muži a ženy a počty dětí se již nerozlišují.
Často kladené otázky o výši důchodu
Jak se určuje výše starobního důchodu?
Výše důchodu se počítá jako součet základní výměry, která je pro všechny stejná, a procentní výměry, která závisí na délce doby pojištění a výši dosažených příjmů.
Co je základní výměra důchodu?
Základní výměra důchodu činí 10 % průměrné mzdy v daném roce. Pro rok 2024 je to 4 400 Kč.
Jak se stanovuje procentní výměra důchodu?
Procentní výměra se vypočítává individuálně podle osobního vyměřovacího základu, který zahrnuje průměrný měsíční výdělek v rozhodném období, přepočítaný podle inflace.
Může se důchod v průběhu času zvyšovat?
Ano, důchody jsou pravidelně valorizovány vládou podle nárůstu životních nákladů. Dále může být důchod zvýšen na základě žádosti důchodce, pokud pracuje nebo podniká i po přiznání důchodu.
Jak a kdy mohu požádat o důchod?
O důchod lze požádat osobně na pobočce ČSSZ nebo elektronicky na jejich portálu, nejdříve 4 měsíce před požadovaným datem přiznání důchodu.
Jaký je důchodový věk v roce 2024?
V roce 2024 dosahují důchodového věku muži narození v roce 1960 (64 let a 2 měsíce). U žen se důchodový věk liší podle počtu vychovaných dětí.
Foto: Pixabay
Autor: Martin Švehla
Mohlo by vás také zajímat: