Český export si prozatím ve druhém čtvrtletí díky sezónním faktorům a pracovním dnům navíc vede o něco lépe než na
začátku roku. Pro třetí čtvrtletí 2018 Index Exportu předpovídá mírné zlepšení výkonnosti českého vývozu oproti první polovině roku. Nicméně pokračuje setrvalý trend zpomalování růstu exportu.
„Český export bude i ve třetím čtvrtletí omezovat nedostatek pracovních sil. V následujících měsících očekáváme další snížení nezaměstnanosti pod tři procenta, která dále bude tlačit na strmý nárůst mezd,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Není to ale zdaleka jediný důvod, který brzdí český export. Vysoká srovnávací základna z minulého roku, nasycenost poptávky po automobilech či nejistota ohledně obchodních válek výrazně komplikují podmínky pro české podnikatele. „Rostoucí protekcionismus ve světě a zpomalující růst exportních objednávek vytváří podstatně méně příhodné podmínky pro export. Koruna v posledních měsících oslabila, ale během druhé poloviny tohoto roku dojde k její opětovné apreciaci,“ doplňuje Horská. V případě, že americká administrativa přikročí k dvacetiprocentnímu clu na dovoz automobilů z Evropské unie, český průmysl bude zasažen nepřímo skrze pokles poptávky z Německa, pro které je americký trh klíčový.
„Jak se v praxi ukázalo, tak i koruna může mít své dny. Centrálním bankéřům se zdála příliš slabá, inflace byla sice v tolerančním poli, ale nad stanoveným cílením. Trh realit a hypoték je přehřátý, a tak počtvrté po ukončení intervenčního režimu zvýšili signální sazby v očekávání, že koruna se zachová racionálně a o pár desítek haléřů posílí. Šedá je však teorie, ale zelený strom života a koruna si naprosto nečekaně vyrazila opačným směrem. Naštěstí! Koruna asi správně tuší, že přehřátý trh práce nejenom že neumožňuje další růst, ale blížící se dovolené trh práce dále ještě oslabí, a navíc chování amerického prezidenta nahání vrásky na čelo nejenom českým exportérům. A protože lze očekávat, že koruna se dříve či později vrátí k rozumu, díky za každé i drobné její oslabení, protože Index Exportu se každým měsícem více a více přibližuje nule,“ komentuje dění na trhu Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
Šetření mezi českými vývozci
Jednou za tři měsíce provádí Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů šetření mezi českými vývozci. V rámci šetření vývozci odpovídají na dvě otázky: „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před třemi měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující 3 měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírají ze škály 0-100.
Ze šetření, které probíhalo v červnu letošního roku, vyplývá, že exportéři hodnotí svou současnou situaci stejně jako předchozí čtvrtletí. Někteří vývozci zmiňují pokles růstu zakázek ze zahraničí a také vliv silnější koruny. Ta však některé firmy přesvědčila investovat do vývoje nových řešení. „Nedostatek zaměstnanců, akcelerující mzdová inflace a výhledově silnější koruna nutí a bude nutit exportéry k investicím do produktivity a inovací. Ty v prvním čtvrtletí zrychlily a podobný trend budeme pozorovat i ve zbytku tohoto roku,“ míní Horská.
Výhled na další tři měsíce dopředu poklesl na úroveň z druhého čtvrtletí minulého roku. Výrazně se na sníženém optimismu podepsalo přicházející období letních prázdnin a dovolených. „Po vysokém růstu z minulého roku a kvůli vyčerpanému trhu práce český export již nemůže vykazovat tak vysoká tempa růstu. Nicméně hodnota českého exportu dál poroste a český export díky tomu zlomí další rekord. To však neplatí pro obchodní bilanci z důvodu rostoucího dovozu,“ myslí si Horská.