Většinu tuzemských firem znepokojují mediální debaty o vystoupení České republiky z Evropské unie.
Konkrétně se tímto způsobem vyjádřilo osmasedmdesát procent podniků v průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Více než čtvrtina podniků by v případě takzvaného czexitu přemýšlela o přesunutí svých investic jinam. Průzkum proběhl v březnu mezi sto padesáti firmami.
Co se týká zahraničních investorů, 83 procent z nich má jisté obavy vycházející z diskusí o možném czexitu, které rozpoutalo jednání parlamentních stran o obecném referendu. Podobné obavy sdílejí rovněž dvě třetiny českých firem. Podle šetření vykazují největší znepokojení výrobní podniky, které zaměstnávají vice než 250 lidí.
Pakliže by se Česká republika rozhodla vystoupit z Evropské unie, čtvrtina podniků by uvažovala o snížení investic na našem trhu, a o přesunu investic jinam dokonce 28 procent podniků. Změny v rámci investic v případě czexitu nepředpokládá 40 procent firem.
Rizika spojená s teoretickým czexitem vnímají podniky v 74 procentech v omezení přístupu na jednotný evropský trh. V tomto kontextu se 66 procent firem obává zavedení cel a daní, 61 procent nárůstu byrokracie, 60 procent poklesu obratu společnosti a 36 procent propouštění zaměstnanců.
Takřka každá druhá firma si myslí, že by Česká republika po vystoupení z EU měla špatnou vyjednávací pozici pro mezinárodní obchodní dohody. Podniky míní, že už i samotná debata zemi neprospívá.