Desetiletý český dluhopis má v současné době výnosnost zhruba devět desetin procenta, kdežto německý necelé dvě desetiny procenta.
Rozdíl mezi výnosem českého a německého desetiletého státního dluhopisu je tak nejvyšší od roku 2012. Zahraniční investoři vlastní více než dvě pětiny tuzemských státních dluhopisů v objemu přes půl bilionu korun.
Upozornil na to ekonom Komerční banky Marek Dřímal v tiskové zprávě. Podle něj jsou důvody tohoto stavu ukončení devizových intervencí České národní banky a rostoucí šance na brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB.
Desetiletý český dluhopis v současnosti ekonoma Dřímala vynáší asi 0,9 procenta, výnos desetiletého německého dluhopisu pak poklesl na 0,17 procenta. „Ještě v letošním lednu byl přitom výnos desetiletých dluhopisů prakticky shodný, na pár dnů byl výnos toho českého dokonce nižší,“ upozornil Dřímal.
Jak ekonom Komerční banky podotýká, v Evropě je rozdíl mezi výnosy dluhopisů považován za jeden z ukazatelů důvěryhodnosti státu a jeho závazků. Měřítkem jsou zpravidla právě německé dluhopisy. „Ideálním stavem je co nejmenší rozdíl oproti výnosům německých dluhopisů, které jsou brány jako nejkvalitnější,“ doplnil.
Snížení výnosů německých dluhopisů odráží napětí v současném světě
Prudký pokles výnosů z německých dluhopisů v několika posledních týdnech je podle Dřímala způsoben nervozitou spojenou s prezidentskými volbami ve Francii, s geopolitickým napětím v Sýrii a na Korejském poloostrově a rovněž zklamáním trhů z domácí politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Dřímal pak odhaduje opětovné posílení německých dluhopisů a snížení rozdílu mezi výnosností dluhopisů českých a německých. „Předpokládáme, že výše zmíněné rizikové faktory nakonec odezní. To by mělo podpořit růst německých výnosů. České by měly růst také, ale pomalejším tempem. Jejich rozdíl by se měl proto snižovat.“
Také řada dalších analytiků oslovených agenturou ČTK již dříve uvedla, že výnosy českých státních dluhopisů po ukončení devizových intervencí ČNB vzrostou. Tento typ cenných papírů využívají zahraniční investoři krom jiného jako nástroj pro uložení nakoupených korun, jež plánují po nedávném ukončení závazku prodat za eura.
Zahraniční investoři drží více než dvě pětiny českých státních dluhopisů
Více než dvě pětiny českých státních dluhopisů vydaných v korunách drží ve svém portfoliu investoři ze zahraničí. V absolutním vyjádření se jedná o částku 602 miliard z celkových 1,433 bilionu korun dluhopisů vydaných na tuzemském trhu. Celkově drží stát ke konci února vydané dluhopisy za 1,647 bilionu korun.