Česká měna letos rostla vzhledem k dolaru druhým nejrychlejším tempem na světě.
Česká koruna spolu s polským zlotým posílila v letošním roce o osmnáct procent. Prvenství v tomto ohledu získala měna Mosambiku, ta si k dolaru připsala jednadvacet procent. Naopak nejhůře si vedl uzbecký som, který zaznamenal propad o šedesát procent. Výrazně se dařilo kryptoměnám, které posílily i o tisíce procent. Vyplývá to z analýzy nejlepších a nejhorších aktiv v letošním roce, kterou vypracovala agentura Bloomberg.
V letošním roce se dařilo rizikovějším aktivům. Vedlo se investicím do státních i podnikových akcií a dluhopisů rozvíjejících se zemí. Výrazně se zvýšila hodnota kryptoměn, které posilovaly i o tisíce procent. Nejznámější bitcoin posílil o takřka 1 500 procent. Méně známější ethereum a litecoin vzrostly dokonce o více než šest tisíc procent. Na druhé straně se v roce 2017 příliš nedařilo cenným papírům, běžně považovaným za nejbezpečnější. Typickým příkladem byly třeba dluhopisy japonské vlády.
Co se týká výkonu akcií, nejlépe se letos vedlo ukrajinské burze, jejíž hlavní index zpevnil zhruba o 80 procent. Ukrajině pomohlo květnové hodnocení Mezinárodního měnového fondu, který uvedl, že vidí oživení ekonomiky a slibné základy pro další růst. Rok 2017 naopak nebyl dobrý pro burzy v Kataru a Pákistánu. Katar se potýkal s problémy spojenými zejména s přerušením diplomatických vztahů se Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Egyptem. Pákistán měl zase problémy především s odlivem peněz zahraničních investorů. Agentura Bloomberg do hodnocení nezahrnula venezuelskou burzu, jež letos sice rostla o více než 3 860 procent, nicméně vysoké posílení bylo způsobeno převážně vlivem rapidního propadu domácí měny.
V oblasti dluhopisů si nejlépe vedly trhy, které ještě nedávno platily za ty problematičtější, ať šlo o Řecko, Argentinu nebo Belize. Nejrazantněji se propadly dluhopisy Venezuely, poklesla ale také hodnota dluhopisů Spojených států amerických nebo Japonska.
U komodit vykázalo v letošním roce výrazné zlepšení palladium, jehož cena se zvýšila o více než 50 procent. Palladium má využití v automobilovém průmyslu, zejména v katalyzátorech. Růst cen zaznamenaly i měď a hliník, a to díky lepšímu výhledu globální ekonomiky, který předznamenává i vyšší využití průmyslových kovů. Naopak pokles ceny evidoval například cukr, a to o čtvrtinu, především kvůli obavám z celosvětového přebytku. O více než 27 procent oslabila také cena zemního plynu. Hlavním důvodem jsou jeho vysoké zásoby po dvou teplých zimách.