Téměř tři a půl roku měnových intervencí vstoupí do českých ekonomických dějin jako nepromyšlený a principiálně špatný krok.
V reakci na včerejší ustoupení od kurzového závazku ČNB udržovat korunu zhruba na úrovni dvaceti sedmi korun to v tiskové zprávě uvedl Institut Václava Klause (IVK). Konec intervencí institut uvítal.
„K tomuto experimentu nikdy nemělo dojít, nebyl potřebný, byl riskantní, jeho dopady na inflaci nebyly efektivní,“ ohradil se proti intervencím ČNB Petr Macinka z IVK. Podle něj podpora exportu prostřednictvím kurzu koruny nevedla ke správné alokaci investic a nemotivovala ke zvyšování efektivity. „Byl to chybný, nepodložený, riskantní a principiálně špatný krok, za nějž jsme už zaplatili a ještě zaplatíme,“ doplňuje Petr Macinka. Podle něj mohou dopady intervencí například v podobě velkého množství korun držených různými subjekty ještě dlouhou dobu škodit ekonomice České republiky.
Proběhlé intervence dostanou ČNB do ztráty
Rovněž řada analytiků se shoduje, že vinou devizových intervencí a současného posilování hodnoty koruny se centrální banka může objevit ve ztrátě, z níž se bude dostávat i desetiletí. Nicméně většina analytiků to nevidí jako zásadní problém a očekávají, že ČNB ztrátu v dlouhodobém období vyrovná.
Devizové intervence s cílem oslabit korunu a držet její kurz kolem 27 korun za euro započala Česká národní banka kvůli obavám z deflace začátkem listopadu 2013. Podle odhadů analytiků od té doby ČNB nakoupila eura v hodnotě zhruba dvou bilionů korun. Včera bankovní rada ČNB režim devizových intervencí s okamžitou platností ukončila.