Česká republika loni evidovala rekordních více než pětadvacet tisíc dolarových milionářů.
Jen v minulém roce jich u nás přibylo více než dva tisíce a jejich počet v Česku nadále roste rychleji, než je celosvětový průměr. Rovněž celosvětově bylo v minulém roce historicky nejvíce dolarových milionářů. Výrazné posílení zaznamenaly například Rusko a Brazílie. Informace vyplývají ze Zprávy o světovém bohatství, kterou tento týden zveřejnila společnost Capgemini.
V roce 2016 v České republice přibylo 2 200 nových dolarových milionářů, což představovalo 9,5procentní meziroční nárůst jejich počtu na rekordních 25 400 lidí. Průměrný celosvětový růst počtu dolarových milionářů byl v porovnání s tuzemskem nižší, když dosáhl 7,5 procenta. Rovněž celosvětově zaznamenal počet dolarových milionářů historické maximum.
Společnost definuje dolarové milionáře jako osoby, jejichž investovatelné jmění dosahuje minimálně jednoho milionu amerických dolarů (v přepočtu zhruba 22 milionů korun), přičemž do částky se nezapočítává hlavní bydliště, sběratelské předměty, spotřební materiál a zboží dlouhodobé spotřeby. Zpráva uvádí, že správci majetku dohlížejí na 32,1 procenta bohatství dolarových milionářů. Zbývající část bohatství se obvykle nachází v hotovosti a na retailových bankovních účtech, v podnicích, nemovitostech nebo investicích.
Bohatství sledovaných milionářů v roce 2016 se v průměru zvýšilo o 8,2 procenta a Evropa se Severní Amerikou ve sledovaném období dohnaly tempo růstu Asie a tichomořského regionu. Řada trhů výrazně posílila své postavení, významně se v tomto ohledu projevilo posílení Ruska a Brazílie. Rusko po mírném poklesu zaznamenaném v roce 2015 dosáhlo v minulém roce nejrychlejšího růstu počtu dolarových milionářů i jejich bohatství (zhruba o pětinu). Brazílie po výrazném poklesu v roce 2015 evidovala loni dvojciferný nárůst počtu i bohatství sledovaných milionářů.
Průměrná hodnota investic milionářů pod dohledem správců majetku se zvýšila takřka o čtvrtinu. Zisk přitom značně převyšuje příjmy z méně nákladných pasivních indexových fondů. Správci majetku podle zprávy nicméně nyní čelí hrozbě, že takzvané BigTech společnosti, tedy datové informačně-technologické společnosti, které se primárně nevěnují finančním službám (Google, Amazon, Alibaba, Apple, Facebook…), začnou nabízet služby spojené se správou majetku.