e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Češi a Moraváci vymysleli způsob, jak šetřit vodu pro veřejné bazény

21.11.2022, Autor: red

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Poradna: Češi a Moraváci vymysleli způsob, jak šetřit vodu pro veřejné bazény

Návštěvník jakéhokoliv veřejného bazénu nebo aquaparku netuší, že krom zajištění veškerých služeb pro jeho komfort musí provozovatel také splňovat řadu přísných hygienických norem. Jednou z nich je také povinná výměna vody v bazénových okruzích s recirkulací a to v množství 30 až 60 l na osobu dle druhu bazénu každý den. V praxi to znamená, že provozovatelé veřejných bazénů musí každý den vypustit velké množství relativně čisté vody do kanalizace a ihned dočerpat vodu čerstvou tzv. plnící ve stejném množství. Tuto vodu je třeba ohřát a upravit tak aby koupající se hosté nepoznali žádnou změnu. Vodou, kterou musí podle hygienických předpisů provozovatelé vypouštět, alespoň využívají k k proplachu bazénových filtrů ztv. praní v rámci pravidelné údržby. Technologie, která nyní přichází na trh, tuto praxi může změnit. Umí tuto „vodu na vylití“ po proplachu filtrů z recyklovat s účinností až 97 % a vrátit do bazénových okruhů.  Razantně tak šetří nejen vodu, ale i energetické náklady jednotlivých provozů. První recyklační linka byla spuštěna v první polovině listopadu v Berouně.

V berounském aquaparku Laguna jde až o 20 000 m3 (20 milionů litrů) vody ročně. Rádi proto využili nabídky na a jako první v ČR instalovali tuto revoluční technologii. Průběh zkušebního provozu byl bezproblémový a efektivita tohoto zařízení je ohromující. Linka dnes v Berouně vrací zpět do bazénových okruhů až 90% vody která by jinak odešla po jejím využití k proplachu filtrů do kanalizace. „Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě snažíme maximálně optimalizovat provoz našeho akvaparku možnost výrazně snížit ekonomické a energetické nároky nehledě na nutnost šetření s vodou nás technologie Rewat od prvního momentu zaujala. Intenzivní komunikace s dodavatelem a chuť jít vstříc novým technologiím pak vedla k umístění právě k nám do Berouna,“ říká ředitel berounského aquaparku Laguna Antonín Marx s tím, že očekává snížení nákladů za energie, maximální možnou efektivitu při nakládání s vodou a bezstarostné fungování technologie jako celku. Nyní jeho provoz šetří 60 m3 (60 tisíc litrů) vody denně.

Stejnou cestou se vydal i provozovatel bazénu v Rakovníku. Instalace zařízení do tamního akvaparku bude stát 4 miliony korun. „Podle propočtů by jsme měli ušetřit 1 milion korun ročně na nákladech spojených s provozem akvaparku,“ říká starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS). O dalších potenciálních investicích se v těchto dnech intenzivně jedná, proto o nich zatím nelze mluvit. 

Čistí již ohřátou vodu, tepelné ztráty jsou minimální 

Před spuštěním Rewatu čerpali v Berouně stejně jako na ostatních provozech čerstvou plnící vodu z vodovodního řadu. Ta má průměrně 8 stupňů celsia a je potřeba ji na požadovaných 28 stupňů pro bazény ohřát

V době, kdy započal vývoj technologie, šlo jejím tvůrcům především o to, aby ušetřili zdroje pitné vody a zvýšili ekologickou udržitelnost bazénových a podobných provozů. Po letech vývoje, nemalých investicích do prototypů a řadě testů se do popředí zájmu dostaly i náklady na energie nutné pro ohřev vody v bazénech na komfortní legislativou požadovanou teplotu.

„Do naší linky jde voda o teplotě 28 c a po vyčištění má cca 25 c. Takže je třeba recyklovanou vodu dohřát jen o zhruba 3 stupně. Ne o 20 jako v případě dopuštění z vodovodního řadu,“ vysvětluje jednatel společnosti Rewat Ing. Jaromír Kafka.

Zdůrazňuje, že původně šlo o to, jak zamezit velkému plýtvání pitnou vodou. „Nad tímto zařízením jsme začali přemýšlet před třemi lety při diskusi s kolegy v rámci jednoho veletrhu. Protože léta pracujeme v tomto oboru, hledali jsme cestu, jak zachránit velké množství vody která v rámci pochopitelných hygienických předpisů končí v kanalizaci jako odpadní voda. Načrtly jsme si jednoduché schéma a začali jsme ho postupně rozvíjet. Všechno vycházelo, použité technologie zaručovaly, že by vše mělo být v pořádku. Naše výpočty nám potvrdila i řada kontrolních měření, odběrů a analýz a máme z toho velkou radost,“ říká Ing. Jaromír Kafka. 

Nyní lze bez ostychu říct, že Rewat je technologii, která:

  • šetří vodu (97% vody se po recyklaci vrací zpět do bazénu)
  • šetří peníze za vodné a stočné (výměna vody v bazénových systémech na základě legislativy podle počtu zákazníků je 30 až 60 litrů za osobu a den)
  • šetří náklady na ohřev vody, před napuštěním do bazénu. (Z vodovodního řadu je teplota vody cca 8 stupňů. V bazénech je teplota vody v průměru 28 stupňů). Při recyklaci na této lince dochází k minimální tepelné ztrátě (2-3 stupně), takže se recyklovaná voda nedohřívá o cca 20 stupňů, ale „jen“ o 2-3 stupně
  • není použita žádná složitá technologie vyžadující obsluhu. Linka funguje automaticky, je 24/7 on-line monitorována= šetří náklady na provoz i údržbu
  • recyklovaná voda z linky REWAT se nemusí chemicky upravovat = šetří náklady na chemii
  • REWAT vymyslely české a moravské hlavy a vyrábí se v České republice

Nejen soukromé potenciální investory, ale i vedení krajů, měst a obcí kteří jsou provozovateli veřejných zařízení zajímá bleskurychlá návratnost. „Například u jednoho velkého zařízení na Moravě jsme spočítali vstupní investici na více než 10 milionů korun. Ale taky jsme spočítali, že úspory na provozu jim tuto investici vrátí za 2 roky,“ dodává Kafka. „Obecně lze říci, že se celá investice provozovateli za dobu životnosti technologie vrátí až 5krát,“ dodává.

Dodavatelem a prodejcem recyklační linky REWAT je stejnojmenná společnost, která je vyústěním společného vývoje zařízení pod hlavičkami společností OZONTECH ze Zlína a společnosti Lacus Technology. Tyto společnosti věnovaly vývoji zařízení několik let a nemalé finanční prostředky. Spojením špičkové technologie ozonizace a znalostí všech potřeb bazénových provozů vzniklo zařízení, které lze sestavit přesně podle potřeb zákazníka, jeho výkonovým požadavkům i prostoru v provozu. Systém REWAT je dodáván včetně potřebné implementace do systému bazénové technologie a lze jej přímo zakoupit, nebo je možnost financování metodou EPC, tedy platba za technologii z uspořených nákladů bez nutnosti vstupní investice.

Foto: REWAT


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Exekutor a mzda: Co může zabavit a co zůstane?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Exekuce mzdy je v České republice realitou pro stovky tisíc lidí. Jaké částky vám může exekutor zabavit, co je chráněno zákonem a jak se situace vyvíjí v roce 2025? Pojďme se podívat na pravidla, dopady a možné výhledy do budoucna.

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Dohoda o provedení práce: výhodná i svazující

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dohody o provedení práce (DPP) jsou v České republice oblíbeným nástrojem flexibility – ať už pro studenty, důchodce, nebo firmy hledající dočasnou výpomoc. Jaká jsou ale pravidla hry v roce 2025 a proč se o ně zajímat? Pojďme se podívat, co DPP přinášejí, kde jsou jejich limity a jak se mění podmínky pro zaměstnance i zaměstnavatele.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Snížení sazeb ČNB: Odvážný krok s efektem až za rok a půl

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,5 % krátce po oznámení dubnové inflace 1,8 %. Na první pohled logické rozhodnutí ale otevírá řadu otázek. Měnová politika se do ekonomiky propisuje se zpožděním až 18 měsíců, a dnešní krok ČNB tak míří do roku 2026.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama