Náklady na bydlení v Česku pokračují v růstu a výrazně zvyšují i celkovou inflaci. Ta podle dnešních aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červnu meziročně vzrostla na 17,2 procenta.
Meziměsíčně tak narostla o 1,2procentního bodu a navýšila rekordní hodnotu od roku 1993. Inflace je tak nejvyšší za posledních 30 let. Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským červnem kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a cen nových bytů o vysokých 20,1 procenta. Rostou také i ceny nájemného z bytu (meziročně o 4,6 procenta), vodného (+ 5,3 procenta) a stočného (+ 6,4 procenta).
Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v červnu vzrostly meziročně o 31,6 procenta, zemního plynu o 57,8 procenta, tuhých paliv o 34 procent a tepla a teplé vody o 18,1 procenta. Zdražování tak bylo ještě o něco vyšší než v předchozím květnu. Náklady na energie tak z rodinných rozpočtů ukrajují stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.
Výrazně více zatíží rodinné rozpočty také platby za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 47,5 procenta) a také základních potravin. Například mouka zrychlila růst ceny a byla letos v červnu o 69,6 procenta dražší než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 42,3 procenta), máslo (+ 55,8 procenta), cukr (+ 41,3 procenta), chleba (+ 28,6 procenta) či maso (+ 20,4 procenta). Ceny zboží letos v červnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 19,3 procenta, služby zdražily o 13,9 procenta. Oba ukazatele jsou vyšší, než v květnu.
Současný nevídaný a enormní růst cen prakticky všeho zboží a služeb zastihl domácnosti a firmy vyčerpané po dvouletém koronavirovém půstu. Mnoho rodin i firem tak už nemá žádné volné úspory a zdražování jim způsobí velké problémy. Tím spíše, že rostou ceny i základních potravin či bydlení, na čemž se příliš ušetřit nedá. Navíc výhled do budoucna není příliš radostný, protože zdražování pravděpodobně jen tak neskončí.
Vysoká inflace je špatnou zprávou také pro šetřivé lidi, kteří mají nějaké úspory. Současná inflace jim z každých sto tisíc „ukrojí“ 17200 korun ročně. Přesně o tolik peněz přijdou, pokud je nechají jen tak bezúročně ležet ladem. Jednou z mála možností, jak své úspory před takovým znehodnocením uchránit, je investovat je do nemovitostí. Jejich cena i podle ČSÚ letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla takřka o pětinu a překonala i aktuální inflaci. Vyplatí se investovat také do nových bytů v Praze, které v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdražily o více než 20 procent. Pokud připočteme i výnos z nájmu, které kontinuálně také zdražují, dostaneme se vysoko i nad současnou inflaci.
EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.