e-news.cz - kurzy
Reklama

Organizační změny byly v loňském roce příčinou téměř čtyř z deseti výpovědí kancelářských zaměstnanců

23.03.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Organizační změny byly v loňském roce příčinou téměř čtyř z deseti výpovědí kancelářských zaměstnanců

Nudná práce bez seberealizace je dlouhodobě nejčastějším faktorem ukončení pracovního poměru kancelářských profesí. V loňském roce činil třicet sedm procent podíl na výpovědích.
Uplynulý atypický rok ale posunul na čelní místo jiný faktor, třicet osm procent výpovědí zaměstnanců na nedělnických pozicích zapříčinily organizační změny. Jde o meziroční nárůst o čtrnáct p. b. K výraznějšímu poklesu přitom došlo u výpovědí dohodou (meziročně o 9 p. b.) i u výpovědí ze strany zaměstnance (o šest p. b.). Skutečnost potvrzují data personálně-poradenské společnosti mBlue, která v posledních sedmi letech dotazovala více než deset tisíc uchazečů o práci. Nízká mzda je pro kancelářské zaměstnance dlouhodobě spíše okrajovým faktorem, v loňském roce byla důvodem výpovědi jen tři procenta z nich.
Pandemie zasáhla do pracovních životů mnoha sektorů. I když těmi nejvíce zasaženými jsou dělnické pozice a zaměstnanci ve službách, nejistota a obavy z dalšího ekonomického vývoje se dotkly i zaměstnanců na kancelářských pozicích, jak ukázalo dotazování personálně-poradenské společnosti mBlue. Data z loňského roku potvrdila, že výrazně vzrostl počet výpovědí z důvodu reorganizace, a to na třicet osm procent, což je meziročně o čtrnáct p. b. více. Naopak poklesly výpovědi dohodou o devět p. b. na třináct procent, což je nejnižší podíl za dobu sledování a také výpovědi dané zaměstnancem (o šest p. b. na třicet čtyři procent). „V loňském roce se dostaly na nejnižší hodnoty za dobu realizace našeho průzkumu i faktory jako výpověď z důvodu nespokojenosti se mzdou, nemožnosti povýšení, špatné atmosféry ve společnosti nebo konfliktů s nadřízenými. Společně s dalšími daty to vytváří jasný obraz toho, že lidé vnímají nejistotu a mají obavy ze ztráty zaměstnání. Jsou tak ochotni přivřít oči i nad věcmi, které by je za normální situace k výpovědi přiměly,“ říká Michaela Břehovská, marketingová manažerka personálně-poradenské společnosti mBlue.
Společnost mBlue posledních sedm let sbírá data o důvodech odchodu kancelářských zaměstnanců a o formě rozvázání pracovního poměru. To, co vede tyto pracovníky k odchodu ze zaměstnání nejsou peníze, ale nudná práce bez možnosti seberealizace. Mzda byla důvodem výpovědi v průměru pro šest procent dotázaných, v loňském roce pak jen pro tři procenta. Na druhé straně faktor nudy a nemožnosti se v zaměstnání realizovat podle představ uvedlo v průměru třicet pět procent respondentů, v loňském roce pak třicet sedm procent. „Faktor nudy a nemožnosti seberealizace má za dobu našeho sledování vzestupnou tendenci, až na loňský specifický rok. Je tedy zřejmé, že kancelářští zaměstnanci, kteří se rekrutují z řad středoškoláků a vysokoškoláků, očekávají výzvy, jsou zvyklí vzdělávat se a chtějí být motivováni,“ doplňuje Břehovská.

Graf – Meziroční srovnání důvodu výpovědi s nejvyšším podílem

Zdroj: mBlue

I přes nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců na trhu, došlo vlivem pandemie k výraznému nárůstu propouštění z důvodu reorganizací. Zatímco v roce 2019 tento důvod ukončení pracovního poměru uvedlo
dvacet čtyři procent uchazečů o práci, vloni se jednalo o třicet osm procent, což znamená meziroční nárůst o čtrnáct p. b. „I přes státní podporu a dotační programy byla řada společností v loňském roce donucena snížit výdaje, některé firmy přestaly být životaschopné a svou činnost ukončily. Míra nezaměstnanosti tak v průběhu loňského roku postupně rostla, nicméně celková čísla nejsou signifikantní a v kontextu evropských čísel si stojíme stále velmi dobře,“ komentuje Kamil Mahovský, generální manažer mBlue. Dopad pandemické situace na trh práce potvrzuje i tisková mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká: „V průběhu roku 2020 jsme byli nuceni přistoupit k redukci stavu, a to ve výši sedm procent. V letošním roce ale žádné takové masivní propouštění již neočekáváme.“
Kvůli neshodám s nadřízenými odešlo vloni patnáct procent dotázaných, z důvodu neumožnění karierního růstu sedm procent, špatná atmosféra ve firmě byla motivem výpovědi pro šest procent a nízká mzda pro tři procenta respondentů. Ve všech těchto faktorech šlo o meziroční pokles a nejnižší čísla za sedmileté období sběru dat. To potvrzuje obavy zaměstnanců z budoucnosti a jejich vůli udržet si stabilní zaměstnání v době nejistoty co nejdéle.
Foto: Pixabay
Zdroj: ShrtCut Studio, s.r.o.
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace v Česku – březen 2024

16.05.2024, Autor: Martin Švehla

Údaje o inflaci v ČR za březen potvrzují optimistický výhled: stejně, jako v únoru, i v březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2 %. Aktuálně je tedy inflace v ČR na úrovni inflačního cíle ČNB. Otázkou je, zda je tak inflace plně pod kontrolou. To se bohužel v návaznosti na vývoj v předcházejících dvou letech s určitostí říci nedá.   

Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech

16.05.2024, Autor: Z blogosféry

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

Investování do kryptoměn: Vše, co potřebujete vědět

09.05.2024, Autor: red

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama