Podle provozovatelů restaurací a hospod jsou největšími negativy elektronické evidence tržeb spousta zbytečně vytištěného papíru a administrativní zátěž.
Tržby jsou tímto způsobem povinni evidovat už půl roku. Ačkoli se majitelé hospod a restaurací s povinností EET srovnali a účtenky tisknou, hosté o ně prakticky vůbec nejeví zájem.
Majitel brněnských restaurací Šelepka a Veselá Vačice Raed Kahwaji uvedl, že za papírové ruličky vynaloží o sedm tisíc korun měsíčně více než před zavedením EET. Ve Veselé Vačici mají koš přímo pod pokladnou. „Je to neekologické, je to dřevo, jsou to stromy. Vydávat v elektronické době papírové účtenky je naprosto zbytečné,“ sdělil Raed Kahwaji. V restauraci Buddha na náměstí Svobody v Brně se podniku účtenky hromadí na velkém tácu na baru. Brněnská Barunka, prodávající saláty a bagety, má zase určený koš, do kterého prodavačka účtenky automaticky odkládá.
Kromě plýtvání papírem také administrativní zátěž
Zbytečným plýtváním papírem však negativa EET pro podnikatele nekončí. Dalších tisíc korun měsíčně vynaloží Kahwaji na kvalitnější internetové připojení a dalších tisíc korun navíc ho stojí účetní, která má s administrativou více práce. „Poprvé už si nároky zvedala, když se zavádělo kontrolní hlášení. To mělo sloužit v boji proti karuselovým obchodům, nakonec však nejvíc dopadá na malé a střední podnikatele. To jsou důvody, proč se zdražovalo pivo.“
Bývalý ministr financí Andrej Babiš sice sliboval snížení DPH, to se však nestalo. „Na jídlo je sice DPH 15 procent, ale pořád je jedna z nejvyšších v Evropě, v Rakousku mají deset procent,“ řekl Kahwaji, podle kterého pak může problém nastat u venkovských hospod prodávajících pouze pivo. „Když zdraží o tři koruny, lidi přestanou chodit,“ myslí si. Dalším negativem je podle Kahwajiho zvýšený tlak na restauratéry a hospodské v případě, že obsluha špatně zadá platbu. „Stornovat sice jde, ale každé storno je potřeba vysvětlit.“
Minipivovary zásadní změny v tržbách neregistrují
Minipivovary na jihu Moravy však zásadní změny u svých odběratelů v souvislosti se zavedením EET prakticky nezaznamenaly. Zdeněk Vlček ze Slavkovského pivovaru uvedl, že počáteční přehnané reakce se vůbec nenaplnily. „Pár provozů se zavřelo, ale ty stejně převzali úspěšnější restauratéři. Možná je ještě brzy bilancovat nad EET. Slavkovský pivovar pokles prodeje piva v žádném případě nezaznamenává.“
Vliv na tržby v souvislosti s EET nezaznamenal ani minipivovar Lucky Bastard, jehož sládek Jan Grmela EET komentoval následovně: „Přirozeně se spektrum odběratelů průběžně mění, někteří berou více, jiní méně a nelze jednoznačně říci, že některý odběratel snížil svoje objednávky kvůli EET.“ Podle Grmely však EET přináší podnikatelům nárůst administrativy.