Brexit znamená pro zprostředkovatele devizových obchodů spíše nové obchodní příležitosti, než komplikace a ohrožení obchodů.
V rozhovoru s novináři to v Londýně prohlásil majitel skupiny SAB Finance, která se právě devizovými obchody zabývá, zlínský podnikatel Radomír Lapčík. Do jeho skupiny patří i londýnská SAB Corporate Finance.
SAB Finance má v Česku zhruba pětinový podíl na trhu zprostředkování devizových obchodů, což ji řadí k předním obchodníkům. Jejími klienty je přibližně 17.000 firem. „Trh ve Velké Británii, kde vidíme velký potenciál, je zhruba stokrát větší. A po brexitu bude možná ještě větší,“ upozornil Lapčík.
„Na brexit jsme připraveni a těšíme se, že Velká Británie bude uzavírat obchodní smlouvy s dalšími zeměmi,“ uvedl dále Lapčík. Chris Webster z londýnské SAB Corporate Finance upozornil, že ve Velké Británii je přes pět milionů firem, přičemž řada z nich se orientuje na export, a jsou tak potenciálními klienty.
Podle únorového průzkumu ČSOB více než polovina českých malých a středních firem v Česku očekává, že britský odchod z EU bude mít na českou ekonomiku negativní vliv. Naopak pozitivní dopad brexitu očekávají tři procenta dotázaných. Zhruba 37 procent firem žádnou změnu nečeká.
Velká Británie měla podle původních plánů opustit EU na konci října, od pátku 1. listopadu by tak už v unii nebyla. Členské státy Evropské unie ale tento týden vyhověly žádosti britské vlády o odklad odchodu ze společenství do konce ledna 2020. Následně Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu schválili návrh zákona o uspořádání předčasných voleb, které mají ukončit brexitový pat. Budou 12. prosince.
Člen představenstva londýnské SAB Corporate Finance David Coleman novinářům řekl, že brexit neohrozí postavení Londýna jako jednoho z největších finančních center světa. Naopak do budoucna se role města ve finančním světě podle něj ještě posílí. „Brexit vůbec chod City neohrozí. Obavy z propouštění lidí nebo opuštění Londýna jako finančního centra jsou liché. Naopak City bude do budoucna silnější,“ uvedl.
Londýn má totiž podle něj vybudované potřebné zázemí v podobě technologické a informační struktury i finančních a právních odborníků. A i když se některé činnosti nebo lidé se po brexitu přesunou do jiných evropských metropolí, pro Londýn se toho příliš nezmění. Například v oblasti obchodů s měnami se podle Colemana 40 procent světových obchodů řeší přes Londýn, což ve finančním vyjádření odpovídá velikosti německého automobilového průmyslu. „V současnosti je vše v normálu, obchody běží standardně,“ dodal.
Lapčík založil společnost SAB Finance v roce 1999 a je jejím stoprocentním majitelem. Do skupiny patří například i banka Trinity nebo maltská FCM bank. Devizovou licenci od České národní banky získala SAB Finance v roce 2004. Firma vedle toho působí v Londýně a v New Yorku na Wall Street.
ČTK