e-news.cz - kurzy
Reklama

ČR nepřijala některá doporučení OSN ke zlepšení sociálních práv

07.07.2019, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
ČR nepřijala některá doporučení OSN ke zlepšení sociálních práv

Česko zatím nepřijalo řadu opatření, která mu před pěti lety k naplnění hospodářských a sociálních práv doporučoval výbor OSN.

Nestanovilo v posledních letech třeba pravidla na podporu vyššího zastoupení žen v politice, nepřipravuje zákon o sociálním bydlení či nedosáhlo závazku pro poskytování rozvojové pomoci. Vyplývá to z návrhu třetí periodické zprávy o plnění Paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech. Hodnotící dokument, který ČR předloží výboru OSN, by měla v pondělí projednat vláda.
Pakt podepsalo v roce 1968 tehdejší Československo, po ratifikaci začal platit na jaře 1976. Česko pak závazky převzalo. Plnění kontroluje právě příslušný výbor OSN. Naposledy hodnotil českou situaci v roce 2014 a dal řadu doporučení. Návrh třetí zprávy o vývoji v letech 2013 až 2018 teď kabinetu předkládá zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.
Podle navrhované zprávy zůstává podíl žen na rozhodování dál nízký. Výbor OSN doporučoval přijmout opatření na podporu zapojení žen. „Zvýšení zastoupení žen v politice bohužel nebylo podpořeno zákony zavádějícími takzvané zipové pravidlo ani žádnými obdobnými pravidly, která proto zůstávají na úrovni vnitrostranických doporučení. Státní správa se také vyznačuje relativně vysokou mírou vertikální segregace dle pohlaví,“ uvádí návrh periodické zprávy. Podle ní se tématu věnují hlavně neziskové organizace. Dokument poukazuje na to, že s opatřeními počítá strategie pro rovnost žen a mužů do roku 2020, kterou v roce 2014 schválila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Záměry zůstaly ale na papíře.
Před pěti lety výbor vyzval Česko, aby schválilo časový plán naplňování svého závazku, že na rozvojovou pomoc bude posílat 0,7 procenta HDP. Česká strana ve zprávě odpovídá, že mezi lety 2014 a 2017 podíl vzrostl z 0,11 na 0,15 procenta a do roku 2030 by se měl dostat na 0,33 procenta, a to podle růstu české ekonomiky.
Výbor radil urychlit přípravy zákona o sociálním bydlení a změnu předpisů a postupů úřadů tak, aby lidé v tísni nekončili na ulici. Zpráva zmiňuje přijetí koncepce bydlení do roku 2020 a vyplácení dotací a dávek na bydlení. Babišova vláda loni rozhodla o tom, že zákon připravovat nebude a nahradí ho dotačním programem Výstavba.
K doporučením před pěti lety patřilo také zajištění důstojného výdělku či přehodnocení škrtů v dávkách. Česká strana ve zprávě uvádí, že se navyšuje minimální mzda a důchody, zvedla se nemocenská a zavedlo dlouhodobé ošetřovné. Zlepšování situace dokládá třeba na statistikách růstu nejnižšího a průměrného výdělku.
Mezi „naléhavá doporučení“ patřilo před pěti lety nastartování reformy psychiatrické péče a budování komunitních služeb pro nemocné. Podle zprávy by do roku 2021 mělo vzniknout 30 center duševního zdraví a existuje projekt přeměny péče ve velkých institucích na komunitní model.
Výbor doporučoval i začlenění postižených dětí do běžných škol, odstranění segregace romských dětí a zajištění dostatku peněz na inkluzi. Podle navrhované zprávy mají žáci „na odpovídající podpůrná opatření“ nárok a ministerstvo školství podporuje vzdělávání učitelů a dalších pracovníků v začleňování romských a handicapovaných školáků. Inkluze v Česku sklízí kritiku, objevují se snahy o její omezení. Doporučení se při posledním hodnocení týkala i integrace Romů, a to jejich zapojení do procesu, zajištění dostatku peněz na opatření z rozpočtu či kroky k odbourávání předsudků.
Mezi doporučeními bylo také to, aby veřejné zdravotní pojištění mohli mít i cizinci. Většina z nich se musí ale dál pojistit u komerčních pojišťoven. Podle dokumentu se nyní připravuje „nová úprava práv a povinností cizinců v komerčním zdravotním pojištění“.
Na nerovné postavení žen a mužů, neexistující sociální bydlení, rozdělování společnosti či velký problém s exekucemi upozorňuje léta česká pobočka mezinárodní sítě Social Watch, která vydává každoročně vlastní zprávy. Vývoj v Česku či snahy o omezování sociálních a hospodářských práv kritizuje.
ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace služeb zůstává poněkud problematická

05.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vykázaly tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu března meziměsíční nárůst o 0,1 %, což by odpovídalo meziroční inflaci v tempu 2,7 %, tedy stejně jako v únoru. Jedná se o mírně vyšší výsledek, než očekával trh (2,5 %) i Česká národní banka (2,6 %). Za celé letošní první čtvrtletí tak průměrná inflace dosáhla hodnoty 2,7 %. Česká koruna sice vykazuje oslabení, nicméně jelikož stejný pohyb předvádí například i polský zlotý, nejedná se patrně o reakci na českou inflaci.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Skupina DHL a Temu podepsaly memorandum o porozumění na podporu místních podniků

04.04.2025, Autor: red

Skupina DHL, přední světová logistická společnost, podepsala memorandum o porozumění s e-commerce tržištěm Temu, aby prohloubila spolupráci a dále rozšířila své úspěšné partnerství. Cílem dohody je posílit spolupráci a lépe podpořit místní malé a střední podniky (MSP) na zavedených trzích i na trzích, které rostou, jako je východní Evropa a Blízký východ. Obě strany se zavázaly podporovat obchodování v souladu s předpisy a udržitelné postupy.

Cena mědi zbořila strop

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívá měď investiční horečku, která nemá obdoby.  Cenný kov nedávno překonal významnou úroveň hranici 5 USD za libru, a to na pozadí pokračující hrozby vysokých dovozních cel do USA. Kov tak potvrzuje svou důležitou roli v mezinárodním obchodě a dodavatelských řetězcích, které se právem obávají negativních dopadů této obchodní politiky. Může hodnota mědi na trzích dále růst? Jaké klíčové faktory ovlivňují krátkodobě i dlouhodobě vývoj ceny u tohoto kovu? 

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama