Úředníci nebo řidiči jsou skupinami zaměstnanců nejvíce ohroženými Průmyslovou revolucí 4.0, kdy v České republice do dvaceti(!) let zanikne čtyři
sta tisíc pracovních míst a další jeden a půl milionu bude významně ohroženo. Člověka částečně, nebo zcela nahradí robot. To není verneovka, to je tvrdá realita. Údaje totiž pocházejí z materiálu Ministerstva průmyslu a obchodu, které na něm spolupracovalo například se Svazem průmyslu nebo Centrem umělé inteligence na ČVUT. Tedy, ačkoli se o tom zatím hovoří mimo hlavní mediální proud, jde o poměrně blízkou budoucnost, která tuhle zemi dost zásadně promění.
Vzhledem k tomu, že jde o výhled dvacetiletý, znamená to, že máme zatraceně velké zpoždění. Protože příprava na tuto průmyslovou změnu se už dávno měla odehrávat na základních školách. V posílení vzdělávání v oblasti digitalizace a robotizace, v posilování role matematiky a matematické představivosti. Jenže všichni víme, jak to na základních školách vypadá. Školství je přefeminizované, s vyšším věkovým průměrem učitelek, konzervativní, kde se důraz klade na biflování v podstatě zbytečných informací. Nikoli třeba na výuku kreativity při řešení úloh. Takže tady máme první vážný problém. Redefinice českého školství bude složitá. Doba, kdy člověk vystudoval jednu školu, pak někde pracoval a při odchodu do penze dostal Primky, tak ta je nenávratně pryč.
Dalším zádrhelem jsou samozřejmě „tradiční“ politická schémata a recepty, a to včetně nepolitického ANO. Přemíra zdanění práce, zejména v odvodech, a přemíra byrokratické zátěže budou přesně těmi faktory, proč si i český nadějný startup zařídí domicil raději třeba v Estonsku. Je nutné si uvědomit, že nové technologie umožňují vysokou mobilitu, kdy programátory nebo specialisty můžete mít rozeseté po celé Evropě a ve spojení být přes nejrůznější komunikační platformy. Tady se proto připomíná úvaha, že státy se skutečně do jisté míry budou muset začít chovat jako firmy vůči svým klientům. Udržet nízké náklady na provoz státu, díky tomu udržet nízké daně, zajistit atraktivní prostředí a nabízet podnikatelům pobídky například ve formě rekvalifikací jejich zaměstnanců. Takže pokud to naše politická garnitura povede i nadále směrem, jaký tady poslední roky sledujeme, zapomeňme, že bychom kdy byli bohatá země.