e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak daleko zajde evropská snaha brzdit digitalizaci?

23.07.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak daleko zajde evropská snaha brzdit digitalizaci?

Digitalizace ekonomiky můžeme nepochybně označit za fenomén o kterém se diskutuje již několik let. Díky plánované post covidové obnově Evropy se o digitalizaci již nejen mluví, ale dokonce se na ní i aktivně pracuje.

Evropská Unie tento proces na jednu stranu podporuje skrze své masivní výdaje prostřednictvím Plánu obnovy, nicméně souběžně jej (ne)vědomky zpomaluje svými iniciativami na zkrocení “digitálních obrů”.
Cyber Security Act, Digital Service Act, Digital Market Act, DAC7, AI Act, a tak tento seznam bude v budoucnu nepochybně pokračovat ještě dále. Co tyto všechny regulace spojuje? Centralistický přístup a víra v to, že optimální regulace může být provedena jen skrze tu největší možnou moc. Koneckonců, tento přístup je obhajován pověstným bojem proti monopolizaci, které se údajně dopouští ty největší digitální firmy a také strategickým požadavkem kyberbezpečnosti.
Proč se stranit USA?
Jsou však obavy z kybernetických hrozeb, nebo snad monopolizace trhu, na místě? Příklad trhu s cloudovými úložišti, jenž patří mezi klíčové prostředky digitalizace, nám ukazuje, že ani jeden z výše uvedených problémů nehrozí.

              Graf: Tržní podíly na trhu s cloudovými úložišti 2021

       Zdroj: Statista

Šest z osmi firem s největším tržním podílem pochází z USA, tedy země, se kterou EU dlouhodobě spolupracuje nejen v oblasti kyberbezpečnosti. Pochyby jsou jistě na místě u čínských společností Alibaba a Tencent, nicméně v tomto případě by se kyberbezpečnosti lépe dosáhlo přesněji cílenou regulací. Centrální iniciativy Evropské komise se pak spíše než „protektivisticky“ jeví protekcionisticky.
Na trhu s cloudovými úložišti pak samozřejmě panuje standardní nedokonalá konkurence – situace, kdy více prodejců nabízí heterogenní produkt, jehož odlišností a cenou usiluje o přilákání co nejvíce zákazníků. V ekonomické teorii pak neexistuje důvod tento stav regulovat a už vůbec ne tak masivně, jak plánuje Unie. Důvodem by v tomhle případě mohla být jen údajná kartelizace odvětví, ale k té momentálně nedochází, neboť tři největší společnosti – Microsoft, AWS a Google spolu svádí tvrdý konkurenční boj.
Quo vadis digitální Evropo?
V oblasti cloudových úložišť a ostatních rozvinutějších digitálních technologií můžeme alespoň hovořit o existenci fungujícího trhu. Nicméně mladé technologie, jako např. Artificial Intelligence (AI, neboli umělá inteligence), se ještě nachází na začátku očekávaného boomu a trh se v těchto oblastech pouze formuje a dává dohromady. Plánované protekcionistické regulace, ze strany EU pak mohou tento vývoj negativně ovlivnit a dokonce dosáhnout toho, proti čemu měly bojovat – monopolizace těchto odvětví.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama