Apogeo
Reklama

Komentář: Pár poznámek ke spotřební dani na pohonné hmoty

30.04.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář: Pár poznámek ke spotřební dani na pohonné hmoty

Vláda přistoupila ke snížení spotřebních daní na pohonné hmoty. Chce tím pomoci domácnostem a firmám snížit dopad drahých pohonných hmot, jejichž výše nekompromisně drtí naplánované rozpočty. Je to krok správným směrem? Záleží na úhlu pohledu – přidám vám k němu pár poznámek.


Spotřební daně jsou na úrovni EU regulovány minimální sazbou daně. Ta činí u nafty 330 eur/1000 l. a u benzinu 359 eur/1000 l. Vedou se vcelku složité disputace o tom, jakým kurzem přepočítávat (aktuálním, historickým, průměrem…), ale to teď neřešme – při aplikaci aktuálního průměrného kurzu 24,50 Kč/eur dostaneme minimální sazby daně pro naftu 8,09 Kč/l. a benzin 8,80 Kč/l.
Proč jsou spotřební daně důležité? Spotřební daně prodražují cenu komodity, na kterou jsou uvaleny, aby snížili její spotřebu – s tou jsou totiž spojeny nežádoucí společenské dopady, jako třeba emise a smog u pohonných hmot nebo závislosti a zdravotní rizika u tabáku a alkoholu. Spotřební daně ale vstupují do ceny dvakrát, protože vyjma sazby samotné tvoří spotřební daň ještě základ pro výpočet DPH. Snížení daně z pohonných hmot o 1,50 Kč/l. se tak navíc teoreticky projeví i v nižší DPH (cca o 30 halířů), tedy poklesu o 1,80 Kč/l.
Proč teoreticky? Je to nepřímá daň, která je součástí finální ceny. Tu stanovuje prodávající, takže propis do ceny není automatický. Vzpomeňme na debatu snížení daně na čepované pivo při zavádění EET – tam snížení daně kompenzovalo hospodským náklady se zavedením EET a bylo to tak přímo prezentováno. Když dáte dítěti stovku na buřty a mají je ve slevě za 80 Kč, je jen na něm, jestli vám úsporu vrátí. Pokud mu tedy nezkontrolujete účtenku.
A to je důležité – skepsi z navyšování marží u obchodníků, k níž by samozřejmě mohlo dojít, nepropadejme. Situace na trhu totiž hraje v prospěch motoristů, minimálně ze dvou důvodů. Zaprvé, v ČR je bezmála 4000 veřejných čerpacích stanic, které si tvrdě konkurují. Ceny se určují na podkomínovém trhu, což je pár pump ve vašem dojezdovém okolí. Zlevní jedna, zlevní všechny. A zadruhé, marže jsou pod drobnohledem díky nově zavedenému povinnému reportingu pro MFČR, díky němuž si všechny subjekty dávají velký pozor, aby svou marží příliš nevybočovaly z tržního průměru.
Ovšem je třeba dodat: sleva zadarmo neexistuje. V ČR se měsíčně prodá zhruba 500 milionů litrů nafty a 166 milionů litrů benzinu. Jen na spotřební dani tak stát ceteris paribus nevybere zhruba miliardu Kč, na DPH dalších 210 milionů Kč za jeden kalendářní měsíc, kdy bude sleva platit.
Snížení výběru platí ale jen za předpokladu „ceteris paribus“, tedy že levnější palivo neiniciuje dodatečné tankování v podobě tranzitní kamionové dopravy a přeshraniční turistiky. To bych rozhodně nevylučoval – vše bude záležet na tom, jak moc bude snížení daně (a tedy i ceny) aktuální v době, kdy začne platit, jaký bude kurz koruny vůči euru a jak se budou sazby daní (a ceny) pohybovat v okolních zemích.
ALEŠ ROD, je ekonom a vysokoškolský pedagog, působí jako ředitel výzkumu v Centru ekonomických a tržních analýz (CETA).
Foto: Pixabay
Zdroj: Aleš Rod


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Pracovní právo při povodních a jak postupovat

20.09.2024, Autor: Z blogosféry

Povodně představují nelehkou situaci, při které může být překážkou v práci nejen zatopené pracoviště, ale i poškozená přístupová cesta nebo výpadek energií. Zaměstnanec má v tomto případě nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Jiný případ nastává, pokud je povodněmi postižený přímo zaměstnanec.

Proč jsou všechny hry stejné?

18.09.2024, Autor: red

Pokud se v dnešní době zeptáte nějakého hráče, v jakém stavu je nyní videoherní průmysl, dočkáte se spíše pochmurných reakcí: Tvůrci stále více tahají peníze z hráčů pomocí mikrotransakcí, dodatečného obsahu, který ani zdaleka neodpovídá své cenovce, a obecně se zvyšují ceny počítačových her.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švehla: Posílí škody po povodních ekonomiku?

18.09.2024, Autor: Martin Švehla

V některých městech odhaluje opadávající voda miliardové škody jak na veřejném, tak na soukromém majetku. Česká ekonomika ve fázi klesající inflace a velmi nevýrazného růstu dostává další ránu? Popravdě řečeno, není to tak hrozné, jak to vypadá.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Co za dva měsíce přinesly změny v DPP firmám

17.09.2024, Autor: Z blogosféry

Novela zákoníku práce vešla v platnost od 1. července letošního roku. Měla za cíl především zvýšit ochranu zaměstnanců pracujících v režimu DPP a zabránit zneužívání flexibilních pracovních vztahů na úkor standardních pracovních smluv. Jak po dvou měsících tyto změny vnímají firmy?

Daňhel: Pojišťovny v roli zelených aktivistů?

13.09.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V posledním čísle Pojistného obzoru byl publikován bilanční rozhovor s A. Bradstetterem při příležitosti ukončení jeho mandátu prezidenta Insurance Europe. 

Schmarcz: Mario Draghi Evropanům řekl, co vědí: Unie nevzkvétá. Jeho recept na léčbu však nebude fungovat

12.09.2024, Autor: Martin Schmarcz

Evropská unie čím dál více zaostává za Spojenými státy. Bývalý evropský centrální bankéř má jasno, co s tím. Nalijeme do ekonomiky obrovské peníze a bude líp. Jenomže takhle to opravdu nefunguje. Když Mario Draghi stál v čele Evropské centrální banky (ECB), řešil potíže prostě tím, že tiskl další eura. Sice tím zachránil společnou měnu, ale právě tehdy nám Američané začali výrazně utíkat. A pokud mají být základem léčby churavějící Evropy další masivní společné dluhy, dopadne to zase špatně.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Pravdivé informace dvojího druhu o státním rozpočtu

12.09.2024, Autor: Martin Švehla

Nikdo nelže, všichni mluví pravdu. Přesto vznikají dva protichůdné dojmy – na jedné straně uspokojení s tím, jak vláda plní svůj slib konsolidovat veřejné finance a na druhé straně opoziční zděšení z dalšího stamiliardového schodku státního rozpočtu (252 miliardy letos a 230 miliard příští rok). Na jedné straně snižování míry zadlužení, na druhé straně růst státního dluhu. Možná je dobré si v tom udělat trochu jasno.

Valorizace důchodů 2025

10.09.2024, Autor: Martin Švehla

Důchodem se v ekonomii označuje jakýkoliv pravidelný peněžní příjem. Nejčastěji se však jako o důchodem mluví o dávkách, které vyplácí stát občanům v konkértních, zákonem daných životních situacích – tedy o důchodech starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama