Pojištění auta, chaty nebo dovolené bere většina lidí jako samozřejmost, nad kterou se dlouho nezamýšlí. Jsou ale oblasti, kde je to s pojištěním složitější. Pracovníky na infolinkách občas zaskočí dotazy na pojištění zranění z býčích zápasů nebo ze skákání po střechách domů. Srovnejto.cz společně s několika pojišťovnami dalo dohromady seznam těch nejzajímavějších věcí, se kterými si v letošním roce musely poradit.

Lety na koštěti a závody po domech

Pro sportovce by pojištění mělo být samozřejmostí. U rekreačních sportů se lidé pojistí online a za pár minut. „Přísně individuálně se ale řeší extrémní výkony, jako je lezecké zdolávání výškových budov nebo extrémní letecké akrobatické závody,“ vyjmenovává mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová. „Netradičních sportů v posledních letech přibývá, a tak pojišťovny pravidelně rozšiřují speciální seznamy, na kterých je možné najít řadu sportovních odvětví, o nichž mnozí zatím nikdy neslyšeli,“ říká Martin Daneš, ředitel divize pojištění Srovnejto.cz. V seznamu některých pojišťoven se tak objevuje například famfrpál – míčová hra na koštěti inspirovaná příběhem o Harrym Potterovi, nebo jetpack – létání s tryskovým batohem na zádech.

Není dům jako dům

Přestože domy a domácnosti patří k nejčastěji pojišťovaným produktům, ne každá střecha nad hlavou musí být pojistitelná. „Nepojišťujeme například stromové domy, protože jejich naceňování je velmi obtížné,“ říká mluvčí pojišťovny Allianz Marie Petrovová. Stejný problém je podle ní s jurtami nebo budovami ve špatném technickém stavu. Naopak bunkry ale u pojišťoven projít mohou. „Vytvářeli jsme nabídku pro spolek milovníků historie, který si jeden z bunkrů koupil. Pokud se v něm trvale nebydlí, bereme ho jako rekreační stavbu,“ dodává Kateřina Lorincová, produktová manažerka z Direct pojišťovny. Pokud jste se rozhodli celý rok bydlet na hradě, pojistí vám pojišťovna vaše historické bydlení jako rozlehlý rodinný dům. Jen musí mít střechu, okna, a navíc si za pojištění klient pořádně připlatí.

Počasí neporučíš

Zimní sportovní akce, které se neobejdou bez sněhu, jsou pro pořadatele pokaždé rizikové. „Například s akcemi, které jsou na sněhu přímo závislé, pořadatelé u pojišťoven většinou nepochodí. Pokud nejsou vyhlídky na sníh dostatečné a náhradní řešení, jako třeba umělé zasněžování nebo přeprava sněhu z jiného místa, je nejisté, musejí nést organizátoři riziko sami,“ říká Josef Matějovič, Head od Marketing Srovnejto.cz. Kromě sněhových podmínek je stejně tak nepojistitelný vítr. „Řešili jsme reálnou situaci, kdy nebylo možné pojistit výpadek mezinárodních závodů ve skocích na lyžích, které ohrožoval právě silný vítr,“ potvrzuje za UNIQA pojišťovnu mluvčí Svobodová.

Problémový Picasso

Obrazy a umělecká díla nedozírné hodnoty jsou pro pojišťovny také oříšek. „Pojišťovny kladou velký důraz na zabezpečení domácnosti, případně akce, kde je dílo vystavováno.,“ vysvětluje Martin Daneš ze Srovnejto.cz. Eva Svobodová z UNIQA dodává, že je navíc potřeba využít pro přepravu specializovanou společnost na tento druh transportů. I tak se ale do pojistky nevejdou všechna díla. „Strop v této oblasti činí 5 milionů korun. Obraz od Picassa za 179,4 milionu dolarů bychom tudíž do pojištění nepřijali my ani žádná jiná z českých pojišťoven,“ vysvětluje Lorincová z Directu.

Houstone, potřebuji pojistit

Pojištění satelitů v kosmu je v poslední době globálním problémem. Kolem Země putují zbytky starších těles a další šrot, který ohrožuje funkční satelity, a vesmír se tak stává přeplněným. Družice jsou velmi nákladné a riziko jejich kolize příliš vysoké. O něco lépe jsou na tom například tryskáče. I u nich ale musejí majitelé zapátrat na trhu po pojišťovně, která se na pojištění těchto dopravních prostředků specializuje. I přesto, že v České republice existuje řada kosmických programů, s takovými poptávkami se zatím setkávají spíše pojišťovny v zahraničí.

Foto: Pixabay

Zdroj: Srovnejto