Apogeo
Reklama

Hejl: optimistický výhled Evropské komise pro nejbližší roky

16.11.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hejl: optimistický výhled Evropské komise pro nejbližší roky

Situace je vždy nejistá, říká se, a v současných ekonomických projekcích to platí obzvlášť.  Státy po celém světě vyhlížejí zimu s obavami, ať již z důvodu cen plynu a elektřiny nebo s nástupem dalších vln covidu. Přes rostoucí inflaci a další vlny koronaviru však zůstává Evropská komise ve svém výhledu optimistická.

Očekávaný růst ekonomiky bude podle komise pět procent v roce 2021, 4,3 procenta v roce 2022 a 2,5 procenta v roce 2023.
Komise uvádí několik důvodů pro svůj optimismus. Vývoj ekonomiky v letošním roce překonal její očekávání, ať již šlo o růst HDP či snižování nezaměstnanosti a tvorbě nových pracovních míst. Ekonomika naráží především na bariéru nedostatku pracovní síly nebo komponent do výroby, tedy čipů. Nezaměstnanost se má podle výhledu dostat pod před-koronovirové hodnoty v průběhu roku 2023.
Dalším faktorem pak je nižší růst deficitů v Evropské unii. Agregátní dluh v poměru k HDP by měl dosáhnout svého vrcholu (92 % v celé EU, 99 % v eurozóně) koncem letošního roku a začít se snižovat již v průběhu roku 2022. V jednotlivých státech se tématem voleb postupně stávají nikoliv covidové podpory, ale post-covidové konsolidace veřejných financí, což je pozitivní.
Co se týče inflace, Komise vidí její příčinu v dočasném zvýšení globálních cen s tím, že toto by neměl být dlouhodobý trend. Doufejme jen, že tato dočasnost bude kratší, než byla u pobytu sovětských vojsk v Československu…
Výhled Evropské komise se v mnoha bodech shoduje i s výhledem Evropské centrální banky, zvláště pak v případě inflace, kterou obě instituce považují za dočasný jev, který brzy pomine. I proto lze očekávat nízké úrokové sazby v Eurozóně, které budou v příkrém protikladu k zemím jako je Česká republika. Tento pohled na inflaci se totiž velmi liší od pohledu například České národní banky.
Zajímavé je také udělat srovnání celoevropských a českých čísel. Zatímco v případě nezaměstnanosti zůstává ČR premiantem v rámci EU, u růstu deficitu to rozhodně neplatí. Tempo růstu veřejných dluhů je bohužel u nás druhé nejrychlejší v EU po Kypru a rozhodně se nedá očekávat, že by u nás došlo již v průběhu roku 2022 ke snižování dluhu v poměru k HDP.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama