Apogeo
Reklama

Dopadnou problémy kolem dohody o Severním Irsku i na české exportéry?

22.11.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Dopadnou problémy kolem dohody o Severním Irsku i na české exportéry?

Problém dohody o Severním Irsku je vedle otázky lovu ryb v britských vodách v současnosti nejpalčivějším problémem vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Britové uvažují o pozastavení platnosti části dohodnutých pravidel a EU v reakci na to hrozí uvalením obchodních cel. V současné ekonomické situaci se jedná o další nemilý problém, který poškodí obě strany sporu. Proč situace dospěla tak daleko?


Předně je třeba říct, že se ani jedna strana (zatím?) nedopouští porušení smluv, ty totiž explicitně uvádějí možnost pozastavit platnost některých článků ze závažných ekonomických, společenských nebo environmentálních důvodů. Druhé straně na to umožnují reagovat prostřednictvím cel.
Hlavní problém spočívá v tom, že Britové zjevně nepovažují vyjednaný modus operandi v Severním Irsku za dlouhodobě přijatelný. Je dobré připomenout, že protokol o této části EU byl přijat jako součást širší Brexitové dohody a že už tehdy část konzervativců tvrdila, že Severní Irsko bylo „obětováno“ za účelem dosažení dohody.
Faktem je, že současný stav, kdy tato část Velké Británie podléhá jiným celním podmínkám a na jeho území platí některé předpisy EU, je mírně řečeno problematická. Už jen proto, že některé zemědělská produkty musí být zkontrolovány, i když jsou do Severního Irska importovány z území Británie.
Celkově však jde o střet dvou principů, které lze jen velmi obtížně skloubit. Na jedné straně je cílem Britů dosáhnout plné suverenity po odchodu z EU. Na druhé straně Evropská unie odmítá jakékoliv výjimky z pravidel společného trhu. A mezi tím leží Severní Irsko a jeho hranice s Irskem, kterou ani jedna ze smluvních stran nechce mít jako „tvrdou“ a neprostupnou, aby nedošlo ke znovu rozdmýchání konfliktu mezi katolíky a protestanty.
Jedná se o velmi citlivou záležitost, která v minulosti vyhloubila mezi zeměmi obrovské společenské příkopy. Takovýto spor by byl problematický i za časů růstu, v současnosti však jde o další potenciální ránu pro ekonomiky všech zúčastněných. Mezi Velkou Británií a Evropskou unií probíhá čilý mezinárodní obchod, a celní války v časech křehkého ekonomického oživování po pandemii covidu, respektive uprostřed další vlny pandemie, s přihlédnutím k rostoucím cenám energií, všudypřítomné inflaci a velmi ambiciózní zelené politice… To nemůže chtít nikdo příčetný dopustit.
Co se týče České republiky, trh Velké Británie je pro nás šestým nejdůležitějším exportním trhem, když export z ČR je v peněžním vyjádření zhruba 3x vyšší než import z UK. Do Velké Británie míří velké množství automobilů, strojírenských výrobků, zdravotnických výrobků, ale také potravin. Eskalace sporů v Severním Irsku by se tak našich exportérů mohla velmi negativně dotknout, a proto spor musíme velmi bedlivě sledovat.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama