Říkají vám něco jména údajných řeckých zubařů Alexandra Fellingera anebo Filipa Laubera? Pokud ano, tak jste nejspíš  již narazili na fiktivní inzerát na ojetinu. Tito dva údajní řečtí ortodontisté totiž velmi často vystupují jako prodávající. Disponují  tedy pravděpodobne neomezenou zásobou ojetin a neustále se stěhují od nás do Řecka. Na takovéto případy se rozhodlo reagovat sdružení SOVA,  které začalo fiktivní inzeráty sbírat. Jejich seznam je možné si prohlédnout anebo jej doplnit na webu sdružení.

Mechanismus podvodu je vždy stejný: Prodejce nabízí za výhodnou cenu ojetinu, která se nachází v zahraničí. Cílem je vylákat od kupujícího buď zálohu na koupi automobilu, nebo úhradu ceny většinou dosti nákladné dopravy vozu do České republiky. Po zaplacení peněz prodejce přestane komunikovat a kupující se vozu nikdy nedočká. Údajný Alexander Fellinger již takto nabízel Ford Mondeo, Toyotu Verso, Volkswagen Golf, Audi Q7, Mazdu CX 3 anebo Škodu Fabia.

Pokaždé mu v České republice skončila smlouva, odstěhoval se do Řecka a potřeboval auto prodat. K doručení využíval  společnost DPD Courier, které název se  nápadně podobá známému přepravci, se kterým ale nemá nic společného. Toto krytí ale není neznámé, fotografii, webové stránky, loga a fotky v minulosti využíval jiný údajný zubař. Propůjčili si jej také podvodníci  u druhého výše zmíněného profilu Filipa Laubera, jehož podpis obsahuje fotku stejného muže jako ten Fellingerův. Pod tímto jménem inzerovali například Mercedes Benz anebo Hondu CRW a přepravu měla znovu zajistit společnost DPD Courier.

Další z fiktivních nabídek, kterou sdružení zaznamenalo, byla tentokrát od údajné Němky Manuely Rackwitz Cernik, která nabízela vůz Ford Galaxy. V inzerátě bylo sice uvedeno jméno Vojtech Skala, který měl být v Ústí nad Labem, ale po reakci na nabídku odpovídala Cernik, která se dle svého tvrzení přestěhovala do Německa a chce si pořídit ekologický vůz s
využitím dotace. Další Ford Galaxy nabízel údajný Richard Millar. „Pokaždé, když zveřejníme informace o lživých inzerátech, začnou se nám ozývat oklamaní lidé anebo ti, kteří mají s tímto druhem podvodu zkušenost. Rozhodli jsme se začít informace zveřejňovat, aby zájemci o ojetiny viděli, jak tento druh podvodu probíhá, a že se případy často opakují.

Návštěvníci našich stránek si mohou rozkliknout komunikaci s podvodníkem, podívat se na inzerát, zjistit jména pod kterými
podvodníci odpovídají anebo také jejich e-mailové adresy,“ vysvětluje předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý. „Záznamů zatím není mnoho, protože ne všichni podvedení jsou ochotni své případy zveřejnit. Budeme rádi, když se lide rozhodnou podělit se o svůj případ a vloží na naše stránky inzerát a komunikaci s podvodníky. My je následně zanonymizujeme a zveřejníme,“ dodává Veselý.
První případy najdete na webu Sdružení SOVA ZDE