Ceny tuzemských průmyslových výrobců v listopadu vykázaly meziměsíční pokles o 0,4 %, což meziročně odpovídá růstu o nepatrných 0,8 %. Růst cen tak byl ještě pomalejší, než očekával trh (1,2 %).
Strmě dolů pak zamířily ceny zemědělských výrobců, které meziměsíčně propadly o 4,9 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o výrazných 16,2 %. Ceny stavebních prací narostly o 0,1 % meziměsíčně a 3,3 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně klesly o 0,2 % a meziročně narostly o 5,0 %.
V průmyslu meziročně nejsvižněji zdražovalo černé a hnědé uhlí a lignit (61,6 %), následované ropou a zemním plynem (38,2 %). Zlevňovalo naopak dřevo a dřevěné a korkové výrobky (-23,1 %), základní kovy (-15,1 %) či papír a výrobky z papíru (-14,9 %). Meziměsíčně narostly ceny elektrických zařízení (0,7 %), nápojů (0,6 %) a počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (0,6 %). Pokles cen naopak hlásí základní kovy (-1,7 %), chemické látky a přípravky (-1,7 %) či papír a výrobky z papíru(-0,8 %).
Ve výrobních cenách pokračuje hmatatelné uklidňování inflační situace, které vyplývá z příznivého vývoje na mezinárodních trzích v kombinaci s utlumenou domácí i zahraniční poptávkou. Nákladové důvody pro další zdražování spotřebitelského zboží tak již evidentně z větší části pominuly, což je poněkud v rozporu s veřejnými prohlášeními části podnikatelské sféry, která již v předstihu varuje před další vlnou zdražování své produkce. Ani v nejbližší době přitom nelze očekávat obrat v tomto příznivém trendu, naopak se jako pravděpodobné jeví další ustupování nákladových faktorů. Nesdílíme ani obavu z přesunutí distribučních plateb za energie zpět na firmy, které by mělo být z velké části vykompenzováno zlevněním jejich silové složky. Podle nás tedy výhled na další vývoj spotřebitelských cen zůstává příznivý a očekáváme, že do nového roku vstoupíme se spotřebitelskou inflací poblíž 3 procent.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS