Míra nezaměstnanosti mladých lidí (ve věku 15-29 let) v EU klesla z 13,3 % v roce 2020 na 13,0 % v roce 2021.
Krize COVID-19 a s ní spojená opatření měla na nezaměstnanost mezi mladými lidmi nepřiměřený dopad oproti celkové nezaměstnanosti, zejména v roce 2020, kdy míra nezaměstnanosti mladých lidí vzrostla o 1,4procentního bodu, zatímco celková míra nezaměstnanosti se zvýšila o 0,4procentního bodu.
Vysoká míra nezaměstnanosti mladých lidí byla zaznamenána zejména na jihu Evropy. Ve 23 jižních regionech byla míra nezaměstnanosti obyvatel ve věku15-29 let dokonce 30,0 % a více. Na horní hranici tohoto rozpětí se nacházelo 6, převážně periferních nebo odlehlých regionů, kde míra nezaměstnanosti mladých lidí přesahovala 40 %. Např. španělský region Ciudade Autónoma de Ceuta (41,9 %), Anatoliki Makedonia, Thraki (45,1 %) a Dytiki Makedonia (42,3 %) (všechny v Řecku) či Mayotte (43,0 %) ve Francii.
Jedná se zejména o regiony ze zemí, které mají svou ekonomiku převážně postavenou na turistickém ruchu. Vysoká míra nezaměstnanosti, kterou tyto zranitelné ekonomiky trpí v dobách krize, se pochopitelně odrazí i do věkové skupiny, která kvůli nízké kvalifikaci často míří na sezonní práce do tohoto sektoru.
Míra nezaměstnanosti mladých lidí je téměř dvakrát vyšší než celková míra nezaměstnanosti
Míra nezaměstnanosti mladých lidí v EU (13,0 %) byla v roce 2021 téměř dvakrát vyšší než celková míra nezaměstnanosti (7,0 %) a vyšší než celková míra nezaměstnanosti (osob ve věku 15-74 let) v každém ze 192 regionů, pro které jsou k dispozici údaje.
V téměř polovině (46,4 %) z těchto 192 regionů byla míra nezaměstnanosti mladých lidí nejméně dvakrát vyšší než celková míra nezaměstnanosti. Nejvyšší rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami byl zaznamenán v rumunském Vestu, kde byla míra nezaměstnanosti mladých lidí 3,5krát vyšší než celková míra nezaměstnanosti, zatímco relativně vysoké poměry (2,8krát nebo 2,9krát vyšší) byly zaznamenány také v Basilicatě a Molise v jižní Itálii a v belgické provincii Vlaams-Brabant.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA