Apogeo
Reklama

Švehla: Reformovaní důchodci jsou pořád ti samí

16.05.2023, Autor: Martin Švehla

3 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 53 votes, average: 5,00 out of 5
Švehla: Reformovaní důchodci jsou pořád ti samí

Jsou to pořád stejné, velmi jednoduché počty: od lidí v produktivním věku se v roce 2022 vybralo na sociální pojištění 573,21 miliardy korun a důchodcům (starobním, invalidním a dalším) se vyplatilo 588,09 miliardy korun. Rozdíl je necelých 15 miliard – o tolik víc musel stát důchodcům zaplatit, než na tento účel vybral. 

15 miliard je hodně peněz, ale když uvážíme, že jen správa důchodového pojištění stojí ročně kolem 6,62 miliardy, už to zas tak moc peněz není. Za 6.620 milionů korun se 12 krát do roka rozešlou důchody na účty důchodců, něco doručí pošta, některé výplaty se každý měsíc ukončí a jiné začnou. Několik tisíc důchodů se nově vypočítá. Celkem se tedy tato nemalá částka utratí za mzdy úředníků, za jejich kanceláře, za počítače a kancelářské potřeby. Stát tuto částku trochu věrolomně přičítá k celkovému schodku důchodového systému a sděluje důchodcům, že každý šestý důchod se platí ze státního dluhu. Už ale neříká, že by schodek byl téměř poloviční, kdyby si stát platil své úředníky ze svého a ne z peněz, určených na důchody. 

Také se moc nemluví o tom, jak stát na důchodcích šetří. Není to jen zkrácením letošní mimořádné valorizace, je to třeba i tím, že k získání starobního důchodu nestačí jen platit důchodové pojištění. Musíte ho platit plných 35 let, jinak nedostanete nic. Vlastně dostanete, pokud jste pracovali alespoň 20 let a váš věk je o pět let vyšší než věk odchodu do důchodu … no … je to poměrně komplikované, ale není zde málo takových lidí, kteří se do těch všech limitů prostě nevejdou a i když pojištění řadu let platili, nedostávají zhola nic. Jejich peníze propadají státu, stejně jako peníze lidí, kteří zemřou před důchodem, kteří se odstěhovali do zahraničí nebo měli jakýkoliv jiný důvod a důchod jim nebyl vyměřen. Nechat si jejich peníze není úplně v pořádku.

Další peníze nechají státu důchodci, kteří souběžně s důchodem dál pracují a platí ze své mzdy další důchodové pojištění. Pokud si nepožádají o přepočet svého důchodu, státu peníze zůstanou. Požádat mohou jen jednou za 3 roky a pokud to promeškají a zemřou, stát si peníze nechá přesto, že těm lidem před smrtí nárok vzniknul. Nepožádali – nedostanou.

Hodně se teď mluví o schodku penzijního systému a všeobecně se vychází z toho, že stát musí na důchody vybrat tolik, kolik na nich vyplácí. Je to správná rovnice?

Opticky ano, ale věcně je to na pováženou. Stát vybírá – dost podobným způsobem – peníze na zdravotní péči. Ta jde přímo do rozpočtů zdravotních pojišťoven a odtud do zdravotnických zařízení. Stát k tomu přidává nemalé miliardy za tzv. státní pojištěnce, tedy za děti, studenty, důchodce, vězně, nezaměstnané atp., celkem zhruba 6 milionů lidí. Za každého kolem dvou tisíc korun měsíčně, tedy přes 12 miliard měsíčně. Tady nikdo nehovoří o tom, kolik zdravotní péče čerpáme na dluh, že?

Všechny ostatní příjmy státu pocházejí z daní, z půjček a ze státního majetku (například ze státem držených akcií). Příjmy jdou „na jednu hromadu“ a rozdělují se podle zákona o rozpočtu. Neplatíme účelově na bezpečnost, na školství, na úřednictvo nebo na politiky. Platíme daně. Mohli bychom tedy stejně dobře říct, že každý druhý člen vlády je placen ze státního dluhu, každý pátý poslanec nebo třeba celý Senát. 

Pravdou je, že nad těmito položkami stát tak moc nelamentuje. Všechny instituce mají v rozpočtu své kapitoly, tam mají zajištěné zdroje a pokud se zdrojů nedostává, tak si stát půjčí. Není úplně fér tvrdit, že si půjčuje na každý šestý důchod. Je vůbec otázkou, zda má být důchodový systém za každou cenu vyrovnaný. Demograficky to možné není a do budoucna tu bude stále nemožnější. Každá důchodová reforma narazí na limit, kterým je objem vybraných peněz. Ten je dán počtem pracujících a částkou jejich odvodové povinnosti. Odvod se dá zvyšovat a věk odchodu do důchodu také. To jsou jediné dvě možnosti, jak udržovat systém v rovnováze, pokud bude důchodců přibývat – a přibývat budou, protože věk dožití se prodlužuje. 

Stát si bere od lidí v produktivním věku téměř polovinu jejich příjmů – něco v přímých daních a něco v nepřímých, když zdaňuje přidanou hodnotu a vybrané druhy zboží. Pracujete, dostanete mzdu a odevzdáte z ní přes 30 %. Pak už jsou to sice vaše peníze, ale jdete do obchodu a koupíte si zboží, v jehož ceně je další daň, kterou odvedete státu. Proč byste k stáru neměli z těchto peněz dostávat část formou důchodu?

Ve stáří se nakonec všichni potkáváme. Teprve v důchodovém věku člověk plně pochopí, proč žil, proč pracoval a zda a jak byl úspěšný. Peníze určitě nejsou v životě to nejdůležitější, ale to platí jen, pokud jejich nedostatek ten život nekomplikuje. Nu a když odejdete do důchodu a musíte radikálně změnit svůj životní styl k horšímu, je to komplikace zcela zásadní. Ryze tržní odpověď zní: koukej se v produktivním věku sám zabezpečit na stáří: spoř a investuj. Když to neumíš, když se ti to nevede, je to tvoje chyba … anebo bude stát v důchodovém systému přece jen uplatňovat princip zásluhovosti a dá mladým lidem jistotu, že když teď dobře pracují a dobře vydělávají, bude se jim to v důchodu podobným způsobem vracet. Druhou stranou této mince je ovšem i osud méně výkonných, nízkopříjmových lidí, jejichž potřeby pokryje hledisko solidární. 

Reforma důchodů není tedy o ničem jiném, než o poměru mezi zásluhovostí a solidárností … a je otázka, jestli se změně tohoto parametru dá říkat reforma. Ať se nastaví jakkoliv, pořád budou jedni dostávat něco na úkor druhých. Na vlastní odpovědnost za vlastní stáří jsme si pořád ještě nezvykli. 

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Volby manipulovat nejdou, mysli lidí bohužel ano…

23.05.2025, Autor: Martin Schmarcz

Lze v Česku zmanipulovat volby? Teoreticky ano - asi jako vás může zabít meteorit. Prakticky je to nemožné, náš systém patří mezi nejbezpečnější na světě. Což bohužel nelze říci o možnost „hacknout“ mysli lidí skrze dezinformace, lži a černou propagandu.

Daňhel: Strach ze svobody        

22.05.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

V polovině minulého století napsal humanistický filosof Erich Fromm jako svou reflexi z kloubů vymknutého tehdejšího světa knihu Útěk ze svobody (Escape from fteedom). Fromm považoval v té době za nutné vysvětlit psychologické kořeny dilematu lidské svobody.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Neoprávněné exekuce: Jak se bránit a chránit svá práva

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Neoprávněné exekuce jsou noční můrou mnoha Čechů – ať už jde o chybu v evidenci, nebo zneužití systému. Jak se proti nim bránit a co můžeme dělat, abychom se vyhnuli zbytečnému stresu a finančním ztrátám? Pojďme se podívat na praktické kroky a širší kontext tohoto problému.

Exekutor a mzda: Co může zabavit a co zůstane?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Exekuce mzdy je v České republice realitou pro stovky tisíc lidí. Jaké částky vám může exekutor zabavit, co je chráněno zákonem a jak se situace vyvíjí v roce 2025? Pojďme se podívat na pravidla, dopady a možné výhledy do budoucna.

Solární panely na domě: Ještě se vyplatí, nebo už je pozdě?

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Instalace solárních panelů na rodinné domy byla ještě před pár lety považována za jasnou cestu k úsporám a energetické soběstačnosti. Aktuálně však trh s domácí fotovoltaikou stagnuje – dotace klesají, legislativa přináší nejistotu a zájem domácností ochlazuje. Vyplatí se ještě do solárů investovat, nebo je lepší počkat?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová zelená úsporám: Jak požádat a proč se to vyplatí?

19.05.2025, Autor: red

Hledáte způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí? Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabízí finanční podporu na zateplení, instalaci obnovitelných zdrojů, nebo výstavbu nízkoenergetických domů. V květnu 2025 je tento program dostupnější než kdy dřív – pojďme se podívat, jak na to.

Psychologický dopad dluhů: Jak zvládnout stres a nejistotu 

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Dluhy nejsou jen čísla na papíře – jsou tíhou, která může drtit psychiku. V době rostoucích cen a ekonomické nejistoty se stres z finančních závazků stává každodenní realitou pro mnohé z nás. Jak se s tímto břemenem vyrovnat a kde hledat pomoc?

Rozpočtové aplikace pro rodiny: Jak si udržet finance pod kontrolou v roce 2025

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

V době, kdy inflace a rostoucí životní náklady tlačí na rodinné rozpočty, se digitální nástroje stávají klíčovými spojenci. Jaké rozpočtové aplikace pomáhají českým rodinám lépe hospodařit? Pojďme se podívat na nejlepší možnosti, které v květnu 2025 nabízejí nejen přehled, ale i cestu k finanční stabilitě.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dotace na rekonstrukce: Nové programy přinášejí naději i otázky

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

V květnu 2025 se české domácnosti dočkaly výrazných změn v dotačních programech na rekonstrukce. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) přichází s novinkami, jako jsou zálohové platby, či podpora komplexních renovací. Co to znamená pro majitele domů a jaké výzvy před námi stojí?

Peníze: Jak o nich mluvit s dětmi, aby to dávalo smysl?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jak naučit děti zacházet s penězi, aniž bychom je přetížili, nebo z nich udělali otroky materialismu? V České republice, kde finanční gramotnost mladé generace stále pokulhává, je to otázka, která trápí rodiče i pedagogy. Pojďme se podívat, jak o penězích s dětmi mluvit, co funguje a kde naopak hrozí rizika.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama