Apogeo
Reklama

Švehla: Hartzování na trhu práce

04.03.2024, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Hartzování na trhu práce

Ty návrhy se opakují a vracejí už skoro třicet let: uvolnit trh práce a tím rozhýbat českou ekonomiku. Obecně se soudí, že náš pracovní trh je „přehřátý“, zároveň velmi rigidní, že neumožňuje firmám pružně reagovat na situaci (vyhazovat a nabírat zaměstnance) a ještě jsme závislí na levných pracovních silách, migrujících k nám z Ukrajiny a z dalších zemí. Není to tak úplně pravda.

Firmy si vážně stěžují především na nedostatek kvalifikovaných, schopných a pilných pracovníků. Ti se shánějí fakt těžko, ale pokud jsou, dostávají dobré mzdy. Nikdo se jich zbavovat nechce a nebude to dělat ani v případě, že se firmě zrovna dvakrát nedaří. Poměrně velký zájem je i o méně kvalifikované lidi, což je ovšem dáno charakterem podnikatelských činností, mezi nimiž je velký podíl takových, které žádnou vysokou kvalifikaci nevyžadují. Stručně se tomu říká „montovny“, ale patří sem samozřejmě i práce na stavbách, v zemědělství, ve skladech, na montážních linkách a – přiznejme si – i ve státní správě. I maturant či vysokoškolák mohou být poměrně dost neschopní a přesto v některých zákoutích úřadů najdou práci (nebo spíš působiště – za mírný plat, ale se značnou sociální jistotou). 

Takto popsán není ovšem pracovní trh tou oblastí, která by byla hlavní brzdou české ekonomiky a kterou by stačilo „odbrzdit“ a dostavil by se růst. Mluví se o modelu tzv. flexicurity, což je v kontextu EU snaha zvýšit flexibilitu pracovního trhu, ale zároveň zachovat rozumné sociální jistoty (flexibilita + security = flexicurita). V mediální zkratce jde o možnost propouštět zaměstnance bez udání důvodu, ale zároveň se široce a draze starat o jejich rekvalifikaci a o důstojné přežití bez práce. Nezdá se, že by o to byl  kdovíjaký zájem mezi zaměstnanci, natož mezi zaměstnavateli. 

Obnovení růstu české ekonomiky může mít jen jeden zdroj: rozhodnutí firem investovat, změnit výrobní program a prorazit na nové trhy s vyšší přidanou hodnotou. Úspěchy jednotlivých firem v tomto tažení se pak slijí ve strukturální změny celé ekonomiky a dopady uvidíme na několika ukazatelích: stoupne celková produktivita práce, stoupne HDP, exportní výkonnost a s tím vším dohromady lze pak čekat i vyšší příjmy státního rozpočtu, pevnější kurz koruny, nízkou inflaci a samozřejmě i pozitivní vývoj na trhu práce. Upřímně řečeno – vysoká zaměstnanost při nízké výkonnosti není známka úplného zdraví. Poněkud vyšší nezaměstnanost by mohla podnítit vyšší motivaci, jejíž absence je dnes mnohde zarážející. Ve firmách se s tím setkáte dost často: lidé prostě nemají o práci zájem, pouze o výdělek, a i před jeho zvýšením dají mnozí přednost volnému času a zábavě. 

Otázkou tedy je, jak nastartovat onen ekonomický růst? Zcela jistě se to nepodaří finančními pobídkami státu, dotacemi, daňovými úlevami nebo nějakým vládním programem, po kterém sice mnozí volají, který by asi dobře vypadal, ale byl by to v podstatě návrat k plánovitému řízení ekonomiky a s ním už máme nejednu tragickou zkušenost. Firmy nepotřebují stát, který by je vedl vstříc světlým zítřkům – potřebují jednoduchou regulaci trhů, čitelné a a pro podnikání příznivé podmínky. Pak si najdou peníze i lidi, dodavatele i zákazníky a z rostoucích výdělků odvedou větší daně.  

Státem příliš řízený pracovní trh není prostě dobrý nápad. Lze připomenout Hartzovy reformy v Německu počátkem tohoto století. Tam byla situace opačná. Stát chtěl reformou snížit nezaměstnanost, dosáhl však pravého opaku a navíc se silně rozmohlo agenturní zaměstnávání, prekarizace (uplatňování různých forem pracovního poměru) a všemožné úlevy. V němčině se ustálilo sloveso „hartzování“ (hartzen) jako synonymum čerpání sociálních dávek a přídavné jméno „hartz-vier“ jako označení chudiny. Přitom nelze pochybovat, že personální šéf Volkswagenu a pozdější poradce německého kancléře Schrödera Peter Hartz, po němž se reforma dodnes jmenuje, byl zkušený a schopný manažer a měl nejlepší úmysly. Když něco nefunguje, je nutno nejprve najít příčinu, a tak jako v medicíně, dát živému organizmu (což ekonomika jistě je) šanci, aby si s problémem poradil sám. To neznamená, že by regulace pracovního trhu a ochrana obou jeho stran neměla smysl! Ingerence státu je však dobré vážit na lékárnických váhách – aby nakonec z ochrany zájmů jedné i druhé strany nevyplynula chudoba pro všechny. 

V současné době jsou ekonomicky aktivní silné ročníky 70. let minulého století. Už se pravda vážně zajímají o své budoucí penze, ale dobrých deset, patnáct let budou ještě v plné síle. Bylo by dobré tento potenciál využít a připravit se tak na období s nižšími počty zaměstnanců.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama