V době, kdy většinu evropských států sužuje rekordní míra inflace, někdy až dvojciferné, asi málokdo bude souhlasit s tvrzením, že žijeme v době rekordní dostupnosti zdrojů. Toto tvrzení se navíc snaží dlouhou dobou diskreditovat hnutí nerostů, které upozorňují na omezenost přírodních zdrojů a vyzdvihují nutnost regulace.
Pravdou však zůstává, že lidstvo nikdy nedisponovalo větší hojností surovin než dnes.
To dokazuje mimo jiné i Simon Abundance Index, počítaný americkým think – tankem CATO institute. Index vyjadřuje tzv. časové ceny. Pro výpočet časové ceny komodity se nominální cena komodity vydělí celosvětovou průměrnou nominální hodinovou mzdou. Za posledních 41 let vzrostla průměrná nominální cena 50 klíčových komodit o 103,9 % a celosvětová průměrná nominální hodinová mzda vzrostla o 413,6 %. Celková časová cena 50 komodit tedy klesla o 67,9 procenta.
Multiplikátor hojnosti osobních zdrojů se vypočítá vydělením průměrné časové ceny 50 komodit v roce 1980 průměrnou časovou cenou 50 komodit v roce 2021. Multiplikátor nám říká, o kolik více zdrojů může osoba získat za stejné hodiny práce mezi dvěma časovými body. Za stejný počet hodin práce, za který se koupila jedna jednotka v koši 50 komodit v roce 1980, se koupilo 3,088 jednotky ve stejném koši v roce 2021.
Zdroj: Human Progress
Dostatek zdrojů pro průměrného obyvatele planety vzrostl o 208,8 %. Složená roční míra růstu osobního dostatku zdrojů činila 2,79 procenta, což znamená, že se osobní dostatek zdrojů zdvojnásobil každých 25,2 roku.
Za posledních 41 let klesla celková časová cena 50 komodit o 67,9 procenta. Mezitím se světová populace zvýšila o 77,6 procenta. Na každé 1 procento nárůstu světové populace se tedy průměrná časová cena 50 komodit snížila o 0,88 procenta (67,9 % ÷ 77,6 % = -0,88).
I přes poměrně silný propad v roce 2021, se Simon Abundance vyvíjí pro lidstvo pozitivním směrem. Za tuto skutečnost můžeme vděčit tržnímu mechanismu cen, který při nadměrném využívání jednoho zdroje zvýší jeho ceny, což donutí výrobce hledat substituty a efektivnější způsob výroby. V takovém případě tak jednoduše nikdy nemůže dojít k vyčerpání zdrojů.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA