e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

29.03.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

Digitální regulační politika Evropské unie, zejména v oblasti umělé inteligence, vyvolala rozsáhlou diskusi. Ambiciózní legislativou, jako je AI Act, se EU snaží zaujmout pozici světového lídra v oblasti etického řízení umělé inteligence. Tento přístup však vyvolává obavy ohledně jeho dopadu na inovace a konkurenceschopnost v digitálním odvětví.

Regulační strategie EU, která se vyznačuje zásadou předběžné opatrnosti, se snaží zmírnit rizika spojená s technologiemi umělé inteligence prostřednictvím přísného dohledu a požadavků na dodržování předpisů. Cílem těchto opatření je chránit práva občanů a zajistit etické využívání AI. Kritici však tvrdí, že mohou neúmyslně brzdit růst a dynamiku technologického odvětví. Potenciál těchto předpisů potlačit inovace vyplývá ze zvýšené byrokratické zátěže, kterou kladou na společnosti, zejména na začínající podniky a malé a střední podniky, které mají zásadní význam pro technologický pokrok a hospodářský růst.

Významným sporným bodem je klasifikace technologií umělé inteligence do rizikových kategorií, přičemž „vysoce rizikové“ aplikace podléhají přísné kontrole. Tato klasifikace by mohla odradit od investic do podniků zabývajících se umělou inteligencí, neboť regulační nejistota a potenciální neúnosné náklady na dodržování předpisů činí z Evropy méně atraktivní prostředí pro podnikatele v oblasti technologií a investory.

Debata se rozšiřuje i na globální konkurenceschopnost evropského technologického průmyslu. Přísný regulační rámec hrozí izolací EU od globální digitální ekonomiky, kde země jako Spojené státy a Čína agresivně investují do AI bez podobně omezujících opatření. Evropský přístup by mohl vést k odlivu mozků, kdy by talenty a kapitál migrovaly do jurisdikcí příznivějších pro inovace

Digitální regulační politiky EU ztělesňují opatrný přístup k řízení společenských dopadů AI. Přestože záměry těchto předpisů jsou chvályhodné, nelze přehlížet jejich potenciál bránit technologickým inovacím a hospodářské konkurenceschopnosti. Vyvážení řízení rizik s podporou prosperujícího digitálního ekosystému je zásadní pro to, aby Evropa zůstala klíčovým hráčem na globálním technologickém poli. Revize regulačního rámce tak, aby podporoval inovace a zároveň chránil etické normy, by mohla EU pomoci této rovnováhy dosáhnout.

Filip Blaha, analytik CETA

Foto: Pixabay

Autor: Filip Blaha


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama